13.03.2025 • 8 minút na prečítanie

Viac ako len biele zuby: Prezradíme vám, prečo je dentálna hygiena dôležitá

Zdravý život

V tomto článku sa dozviete

Dentálna hygiena je dôležitá pre viac než len pekné biele zuby. Hrá totiž kľúčovú úlohu vo vašom celkovom zdraví. Vedeli ste, že nedostatočná zubná hygiena môže byť spojená so závažnými problémami, ako sú srdcovo-cievne choroby, cukrovka či dokonca infekcie dýchacích ciest? 

Baktérie z úst sa pri nedôslednej dentálnej hygiene môžu dostať do krvného obehu, a to cez zapálené alebo krvácajúce ďasná oslabené ochorením (parodontitída). V krvi potom spúšťajú imunitnú odpoveď, ktorej následkom je chronický zápal. 

Tento zápal poškodzuje steny ciev, čo v nich uľahčuje hromadenie tukových usadenín vedúce k ateroskleróze (zúžené tepny). Postupom času sa tak zvyšuje riziko infarktu, mŕtvice a iných kardiovaskulárnych problémov. Okrem toho môžu baktérie z úst spôsobiť aj infekciu v srdcovej výstelke (endokarditída), čo ďalej ovplyvňuje zdravie srdca.

Čistenie zubov ako prevencia zubného kazu

Podľa správnosti by ste si zuby mali dôkladne vyčistiť minimálne 2-krát za deň – ráno a večer, pričom večerné čistenie je najdôležitejšie. Keďže počas noci neprežúvate ani nerozprávate, netvoria sa vám sliny, ktoré za normálnych okolností zuby prirodzene čistia. 

Zuby si môžete umyť aj po jedle, mali by ste však počkať aspoň 30 – 60 minút. Čistenie bezprostredne po tom, čo dojete, môže totiž poškodiť vašu sklovinu, najmä ak ste konzumovali kyslé potraviny alebo nápoje, napríklad citrusy, džúsy, sódu alebo kávu. Kyselina zmäkčuje sklovinu a príliš skoré čistenie kefkou ju môže opotrebovať. 

Namiesto toho si ústa vypláchnite čistou vodou alebo žujte žuvačku bez cukru

Akú zubnú kefku používať?

Voľba kefky býva pri dnešnej ponuke hotová veda. Ak sa rozhodnete pre obyčajnú manuálnu, hľadajte typ s menšou hlavičkou – vďaka nej sa dostanete aj do ťažko dostupných miest – a hustými zarovnanými štetinami, ktoré majú väčšiu šancu zachytiť nečistoty. Okrem toho by kefka mala byť mäkká, aby nedošlo k poškodeniu ďasien.

Ako si vybrať elektrickú zubnú kefku? 

Elektrické zubné kefky čistia zuby oveľa efektívnejšie, bez námahy a za kratší čas. Poznáme oscilačné/rotačné a sonické. 

  • Oscilačná zubná kefka umýva chrup pomocou otáčania hlavice (cca 8 000 otáčok/min). Keďže sú tieto pohyby skôr drsné, oscilačné kefky nie sú vhodné pre citlivé alebo choré ďasná. 
  • Sonická zubná kefka využíva vysokofrekvenčné vibrácie pre účinnejšie čistenie zubov. Stačí ju k nim jemne priložiť a pomocou rýchlych pohybov (až 42 000/min!) ich šetrne vyčistí.

Ako často treba meniť zubnú kefku?

Zubnú kefku by ste mali meniť každé 3 mesiace alebo i skôr, keď sa jej rozstrapkajú štetiny. Opotrebované štetiny sú totiž pri čistení zubov a ďasien menej účinné. Kefku je dobré vymeniť aj vtedy, ak ste boli chorí, aby ste sa vyhli opätovnému zaneseniu choroboplodných zárodkov. 

Medzizubné kefky sa menia o čosi častejšie. Základom je všímať si drôtik, ktorý by mal byť rovný, pretože pri pokrivení si ním môžete ublížiť. Sledujte tiež štetiny – ak začínajú rednúť, kefku vyhoďte.

Doplnky pri čistení zubov, ktoré by vám nemali chýbať

Pri každej správnej dentálnej hygiene nesmú chýbať nasledovné pomôcky:

  •  Zubná pasta

Zubná pasta je dôležitou súčasťou zubnej hygieny, a to najmä preto, že vďaka nej vieme zubom pravidelne dodávať fluoridy, ktoré potrebujú ako prevenciu vzniku zubného kazu. Ak ju však občas vynecháte, nič sa nestane – dôležité je hlavne mechanické čistenie zubov kefkou. Pri výbere zubnej pasty sa vyhnite abrazívnym časticiam, ktoré na zuby pôsobia ako peeling a majú ich bieliť, no v skutočnosti narúšajú ich povrch.

  •  Dentálna niť

Dentálna niť pomáha odstraňovať čiastočky jedla a povlak medzi zubami v miestach, kam sa kefka nedostane. Dentálnu niť si omotajte okolo prstov a pohybujte ňou v zubných medzerách do tvaru C a zároveň nahor a nadol. Dávajte pozor, aby ste si tým nepoškodili ďasná. Na trhu je široké spektrum nití: odvíjacie, „šabličky“ s držiakom, špeciálne na mostíky a korunky, voskované aj bez vosku a mnohé iné. 

  • Medzizubná kefka

Nezabúdajte na medzizubné priestory, ktoré tvoria až 30 % povrchu zubov a stačí ich čistiť raz denne. Bežnou kefkou ich nevyčistíte, no práve v nich sa usadzuje zubný povlak a následne vznikajú časté medzizubné kazy

Medzizubné kefky sú obzvlášť užitočné pre ľudí so širšími medzerami medzi zubami alebo pre tých, ktorí majú strojčeky, mostíky alebo zubné implantáty. Uistite sa, že ste vybrali správnu veľkosť medzizubnej kefky pre váš chrup. 

Príliš veľké môžu byť nepríjemné, zatiaľ čo príliš malé nemusia zuby efektívne vyčistiť. Ak ste medzizubnú kefku doteraz nepoužívali, je možné, že spočiatku vám budú krvácať ďasná, no tento jav po pár dňoch ustúpi a vymizne.

Zubná hygiena – cenník
Zdroj: Bigstockphoto.com
  • Ústna voda

Ústna voda nenahrádza čistenie zubov. Môže však poskytnúť osvieženie dychu,             znížiť hromadenie zubného plaku a bojovať proti baktériám. Chlórhexidín je antiseptikum bežne používané v ústnych vodách, ktoré ponúka vyššie uvedené benefity. Pomôcť môže aj pri stavoch, ako je zápal ďasien, alebo po zubných výkonoch (trhanie zuba). Aj keď je účinný, pri dlhodobom používaní môže viesť k zafarbeniu skloviny

Odborníci odporúčajú vyhnúť sa alternatívam s obsahom alkoholu, ktoré môžu spôsobiť sucho v ústach, čo znižuje schopnosť slín neutralizovať kyseliny a vymývať baktérie.

  • Škrabka na jazyk

Škrabka na jazyk odstraňuje baktérie, čiastočky jedla a odumreté bunky, ktoré zapríčiňujú zápach (halitóza) a prispievajú k problémom v ústnej dutine.

Správna technika čistenia zubov

Správna technika je základným predpokladom, že si vyčistíte všetky zubné plôšky poriadne, žiadnu nevynecháte a nepoškodíte si pritom ďasná. 

Tu je jeden z vhodných postupov, ktorý si môžete vyskúšať:

  • Vyberte si stranu, ktorou budete začínať (napríklad vľavo hore).
  • Pod uhlom 45 stupňov jemne priložte kefku hlavicou pol na pol k zubom a ďasnám.
  • Opatrnými krúživými pohybmi (alebo stieraním v smere od ďasna po zube) prejdite celým zuboradím zvonku.
  • Následne vyčistite zubné plôšky na oboch stranách.
  • Dôkladne vyčistite aj vnútornú stranu oblúka.
  • Celý postup opakujte aj na spodnej čeľusti.
  • Na záver jemne vyčistite jazyk a vypláchnite si ústa.

Dôležité je, aby vaše pohyby boli jemné, rozhodne nie „šúchavé“, keďže silné horizontálne trenie dráždi ďasná a spôsobuje ich ustupovanie.

Ako vplýva strava na zdravie zubov

Vyvážená strava zohráva významnú úlohu pri udržiavaní zdravého chrupu. Mliečne výrobky ako mlieko, syry a jogurty sú bohaté na vápnik a vitamín D, ktoré pomáhajú posilňovať zubnú sklovinu. 

Listová zelenina (špenát, kel) poskytujú základné živiny vrátane vápnika a kyseliny listovej, ktoré podporujú zdravé ďasná a zuby. Navyše, chrumkavé ovocie a zelenina, ako sú jablká, mrkva či stonkový zeler, stimulujú produkciu slín a prirodzene čistia zuby, čím z nich pomáhajú odstraňovať zubný povlak a zvyšky jedla.

Na druhej strane, sladké a kyslé potraviny môžu chrup poškodiť tým, že podporujú tvorbu zubného povlaku a oslabujú sklovinu. Cukríky, sladené nápoje a citrusové plody môžu pri ich nadmernej konzumácii zvýšiť riziko zubného kazu. 

Dostatočná hydratácia pomáha udržiavať produkciu slín nevyhnutnú na neutralizáciu kyselín a zmývanie čiastočiek potravy. Pitie veľkého množstva vody počas dňa prispieva k celkovej hygiene úst a udržiava ich vlhké, čo zabraňuje suchu v ústnej dutine a rastu škodlivých baktérií.

Nevynechávajte preventívne zubné prehliadky

Pokiaľ vás nevyšetrí zubár, nikdy nemáte istotu, že sú vaše zuby naozaj zdravé. Nečakajte do momentu, keď pocítite bolesť alebo nájdete na zube kaz. Včasné odhalenie zubného kazu, ochorenia ďasien či rakoviny ústnej dutiny, vedie k efektívnejšej a menej invazívnej liečbe, čím sa zabráni závažnejším komplikáciám. 

Cena zubnej prehliadky

Zubnú prehliadku máte u svojho zubára raz ročne úplne zadarmo. Výnimkou sú tehotné ženy, ktoré by mali preventívnu prehliadku absolvovať na začiatku 1. a 3. trimestra, a deti do 18 rokov, ktoré by ju mali podstúpiť dvakrát za rok.

Ak vyššie uvedené nedodržíte, podľa legislatívy si v nasledujúcom roku budete musieť zákroky spojené so zubným kazom uhradiť kompletne sami (poisťovňa vám nepreplatí nič). So zanedbanou preventívkou u zubného lekára sa vám môže zvýšiť aj cena za dentálnu hygienu, preto ju neodkladajte. 

Čo je profesionálna dentálna hygiena?

Svojim zubom by ste mali dopriať aj profesionálnu dentálnu hygienu – prevencia v tejto podobe je v dnešnej dobe štandard. Dentálny hygienik vaše zuby dôkladne skontroluje, vyčistí a ošetrí a pomôže vám aj pri osvojení správnej techniky čistenia zubov a výbere vhodných pomôcok. Navštíviť by ste ho mali aspoň každých 6 mesiacov. 

Postup dentálnej hygieny zahŕňa:

  • odstránenie zubného kameňa a plaku
  • vyhladenie povrchu zubov a odstránenie pigmentácií (vzniknutých po konzumácii farebných jedál a nápojov) pomocou pieskovania
  • ošetrenie ďasien
  • fluorizácia zubov – pomocou gélov a pást pre posilnenie zubnej skloviny
dentálna hygiena
Zdroj: Bigstockphoto.com

Je bielenie zubov bezpečné?

Bielenie zubov môže byť bezpečným a efektívnym spôsobom, ako zlepšiť vzhľad vášho úsmevu, ale je dôležité mať na pamäti potenciálne riziká, najmä pri nadmernom bielení. Bieliace procedúry, či už doma, alebo v zubnej ordinácii, fungujú pomocou bieliacich činidiel, ako je peroxid vodíka alebo peroxid karbamidu, ktoré rozložia škvrny na zubnej sklovine. Zatiaľ čo bielenie chrupu je vo všeobecnosti bezpečné, ak sa vykonáva správne, prehnané alebo nesprávne bielenie môže časom viesť k citlivosti zubov, podráždeniu ďasien a dokonca k poškodeniu skloviny. 

Domáce sady na bielenie – vo forme bieliacej pasty, prúžkov na zuby, gélu alebo bieliaceho pera – v porovnaní s profesionálnymi ošetreniami často obsahujú nižšie koncentrácie činidiel, preto nemusia vždy viesť k požadovaným účinkom.

Odborné bielenie zubov u stomatológa je zvyčajne efektívnejšie a rýchlejšie, pretože zubní lekári používajú silnejšie bieliace prostriedky a môžu ich aplikovať s vyššou presnosťou, čím zaistia jednotnejší vzhľad. Ponúkajú tiež prispôsobené procedúry, ako je napríklad laserové bielenie. Aj keď je profesionálne ošetrenie drahšie, dosahuje rýchlejšie a výraznejšie výsledky s nižším rizikom komplikácií.

Ako dlho vydržia vybielené zuby?

Účinky bielenia zubov môžu trvať od šiestich mesiacov do dvoch rokov, a to v závislosti od vášho životného štýlu, návykov ústnej hygieny a druhov potravín a nápojov, ktoré konzumujete. Pitie kávy, čaju, červeného vína alebo fajčenie môže spôsobiť zafarbenie, čo efekt bielenia spravidla skracuje.

Pre koho nie je bielenie zubov vhodné?

Ľudia s citlivými zubami, ochorením ďasien alebo zubným kazom by sa mali bieliacim kúram vyhnúť, pretože môžu zhoršiť citlivosť alebo podráždiť už aj tak zraniteľné miesta. Tehotným alebo dojčiacim ženám sa takisto odporúča s bielením počkať vzhľadom na to, že jeho účinky na dieťatko nie sú úplne známe. Okrem toho bielenie nie je účinné pri zubných náhradách, ako sú korunky, fazety alebo výplne, keďže tie na bieliace činidlá nereagujú.

Autorom textu je: Redakcia portálu Lekár.sk
Zdravý život
citlivosť zubazubná sklovinazubný kameňzubný kaz

Obsah na Lekar.sk vychádza z aktuálnych vedeckých poznatkov a konzultácií s odborníkmi. Použili sme nasledovné zdroje