04.03.2024 • 7 minút na prečítanie

Viete, čo je skinny fat alebo inak štíhla obezita? Poradíme vám, ako sa jej zbaviť

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Čoraz častejšie skloňovaný termín skinny fat alebo štíhla obezita sa používa na označenie ľudí, ktorí vyzerajú štíhlo, no majú v tele viac tuku ako svalov. Výskum naznačuje, že štíhla obezita môže byť viac škodlivá ako „klasická“ obezita. Prečo je to tak?

Štíhla obezita alebo skinny fat

Čo je štíhla obezita?

Útla alebo štíhla postava zvykne často navodiť dojem dobrého zdravia. Často si myslíme, že ak máme BMI, index telesnej hmotnosti, ktorý spadá do „zdravého“ rozsahu (18,5 – 24,9), nehrozia nám žiadne kardiovaskulárne ťažkosti. Opak je však pravdou.

Môže sa stať, že síce BMI máte v rámci prijateľného rozsahu, no máte oveľa viac tuku ako si myslíte a oveľa menej svalovej hmoty, ako je odporúčané pre optimálne zdravie. Tento stav sa nazýva štíhla obezita alebo aj skrytá obezita.

Ako vyzerá skinny fat postava?

Skinny fat postava väčšinou vyzerá ako štíhla alebo s normálnou hmotnosťou, no chýba jej svalový tonus a má vyššie percento tuku najmä v okolí brucha. Ľudia so štíhlou obezitou môžu mať mäkké brucho či stehná aj napriek tomu, že nemajú viditeľnú nadváhu.

Z diaľky alebo keď sú oblečení, môžu vyzerať štíhlo, no pri bližšom kontakte alebo s minimálnym oblečením u nich môže byť vidno tukové vankúšiky, najmä okolo strednej časti tela.

Ako môže štíhla obezita vzniknúť?

V rozvoji skrytej obezity zohráva kľúčovú úlohu strava a nedostatok cvičenia. Sacharidy a potraviny s vysokým obsahom kalórií sú skvelé na vytváranie energetického potenciálu v tele, no ak sa táto energia nevyužije na fyzickú aktivitu a cvičenie, uloží sa v tele ako tuk.

Celodenné sedenie, nezdravé jedlo a vynechávanie cvičenia sú „receptom“ na stratu svalov a naberanie tuku. Ak máte sedavý životný štýl, môžete byť hlavným kandidátom na štíhlu obezitu. Samozrejme, ak neurobíte nič pre to, aby ste jej zabránili.

Strava a nedostatok pohybu však nie sú jediné spôsoby, ako sa môžete k skinny fat postave dopracovať. Medzi ďalšie faktory patrí:

  • Genetika: Genetické faktory môžu ovplyvniť metabolizmus a rozloženie tuku, preto sú niektorí ľudia náchylnejší na hromadenie viscerálneho tuku alebo majú vyššie percento telesného tuku aj napriek tomu, že vyzerajú štíhlo .
  • Stres a nedostatočný spánok: Chronický stres a nedostatočný spánok môžu narušiť hladiny hormónov, vrátane kortizolu a inzulínu, čo môže podporovať ukladanie tuku, najmä v oblasti brucha.
  • Nevhodné diéty: Diéty, ktoré sa zameriavajú výlučne na obmedzenie kalórií bez ohľadu na kvalitu potravín a dostatočný príjem živín, môžu takisto viesť k štíhlej obezite. Rýchla strata hmotnosti pri takýchto diétach často vedie k strate svalovej hmoty spolu so stratou tuku, ktorý sa však môže rýchlo nabrať naspäť.
  • Vek: K skrytej obezite môže prispieť aj vek. Starnutím totiž prirodzene strácame svalovú hmotu a spomaľuje sa nám metabolizmus.
Ako schudnúť?
jcomp/Freepik.com

V čom je štíhla obezita nebezpečná?

Štíhla obezita je nebezpečná v spôsobe, akým sa môže tuk ukladať. Nie všetok sa totiž hromadí len pod kožou. Tuk, ktorý vidíme ako väčšie stehná či „faldíky“ na bruchu sa označuje ako podkožný tuk. Existuje však aj viscerálny tuk.

Viscerálny tuk je vnútorný tuk, ktorý sa hromadí hlboko v brušnej dutine a obaľuje vnútorné orgány, ako je pečeň, pankreas, obličky či črevá. Na rozdiel od podkožného tuku je viscerálny tuk metabolicky aktívny. To znamená, že uvoľňuje do obehu zápalové látky nazývané cytokíny a adipokíny, ktoré môžu viesť k chronickému zápalu nízkeho stupňa v celom tele.

Viscerálny tuk sa spája so zvýšeným rizikom vzniku závažných zdravotných stavov, medzi ktoré patrí:

  • vysoký krvný tlak,
  • ochorenia srdca,
  • inzulínová rezistencia (tkanivá nereagujú na inzulín, čo vedie k zvýšenej hladine cukru v krvi)
  • cukrovka 2. typu,
  • zvýšený cholesterol,
  • niektoré druhy rakoviny (čreva a konečníka, prsníka, pankreasu a pažeráka).

Čo môže pri štíhlej obezite spôsobiť nedostatok svalovej hmoty?

Nedostatok svalov nielenže znižuje našu silu a pohyblivosť, ale negatívne vplýva aj na rýchlosť metabolizmu, čím uľahčuje priberanie na váhe a zvyšuje pravdepodobnosť komplikácií, ktoré s obezitou súvisia. Napríklad kardiovaskulárne ochorenia či cukrovka 2. typu.

U ľudí so skinny fat postavou navyše slabé svaly neposkytujú dostatočnú oporu kostiam a kĺbom, čo môže spôsobiť bolesti, zvýšiť náchylnosť na zranenia a ovplyvniť tak celkovú kvalitu života.

Ako zistíte, či máte štíhlu obezitu?

Existuje niekoľko spôsobov, ktorými si môžete nechať posúdiť zloženie tela a zistiť, či vám nehrozí skrytá obezita. Patria medzi ne:

Posuvné meradlá (kaliper)

Pravdepodobne jedna z najbežnejších foriem analýzy zloženia tela. Posuvné meradlá fungujú tak, že zovrú tuk, ktorý sa drží tesne pod kožou, a odhadnú tak vnútorný tuk.

Hoci ide o najdostupnejší spôsob merania telesného tuku, nie je najpresnejší. Je to preto, že posuvné meradlá skutočne merajú iba podkožný tuk a potom pomocou rovníc alebo tabuliek, na základe vášho veku, uhádnu viscerálny tuk.

Bioelektrická impedančná analýza

Je to metóda, ktorá sa používa na odhad zloženia tela meraním odporu elektrického toku cez telo. Poskytuje rýchly a neinvazívny spôsob odhadu percenta telesného tuku, čistej svalovej hmoty a celkovej vody v tele. Jej presnosť však môže ovplyvniť úroveň hydratácie a prítomnosť kovových implantátov.

DEXA (Dual-Energy X-ray Absorptiometry)

Ide o zobrazovaciu, röntgenovú metódu, ktorá sa používa na meranie hustoty kostí a posúdenie celkovej distribúcie telesného tuku, vrátane množstva prítomného viscerálneho tuku.

Keď sa vám podarí získať spoľahlivé informácie o percente vášho telesného tuku, môžete ho porovnať s odporúčanými hodnotami. U mužov je zdravé rozmedzie telesného tuku medzi 10 – 20 % a pre ženy sú rozsahy 18 – 28 %. Ak hodnoty vášho telesného tuku presahujú tieto rozmedzia, no hmotnosť máte normálnu, môžete trpieť štíhlou obezitou.

Ako sa môžete skinny fat postavy zbaviť?

V liečbe štíhlej obezity sa odporúča multidisciplinárny prístup, ktorý sa zameriava na:

  • Silový tréning: Vytvorte si cvičebnú rutinu so silovými cvikmi, aby ste si vybudovali svalovú hmotu a zlepšili svalový tonus. Ak neviete, ako na to, inšpirovať sa môžete rôznymi videami na internete alebo vám na začiatok môže pomôcť aj osobný tréner.
  • Kardio: Nezabúdajte ani na aeróbnu fyzickú aktivitu, ako je beh, bicyklovanie, plávanie alebo HIIT (vysoko intenzívny intervalový tréning), aby ste si zlepšili celkovú kondíciu, zvýšili výdaj kalórií a podporili odbúravanie tukov.
  • Vyvážená strava: Minimalizujte príjem jednoduchých cukrov a zamerajte sa na to, aby ste väčšinu svojich sacharidov získali z celozrnných výrobkov, ovocia a zeleniny. Dbajte tiež na to, aby ste mali vo svojom jedálničku dostatok bielkovín. Ich adekvátny príjem je nevyhnutný pre obnovu a rast svalov. Ideálne je mať v jedálničku  zdroje chudých bielkovín, napríklad kuracie a morčacie mäso, ryby, tofu, fazuľu či iné strukoviny. Minimalizujte sladké alebo vysokokalorické nápoje, ako sú limonády, alkohol a džúsy a obmedzte príjem spracovaných potravín a nezdravých tukov.
  • Hydratácia: Nezabúdajte počas dňa piť dostatočné množstvo čistej vody. Správna hydratácia podporuje funkciu metabolizmu a pomáha udržiavať svalový tonus.
  • Spánok: Doprajte si každú noc aspoň 7 hodín spánku. Dostatok spánku je nevyhnutný pre rôzne aspekty metabolického zdravia, vrátane hormonálnej regulácie, kontroly chuti do jedla a energetického metabolizmu.
  • Dôslednosť a trpezlivosť: Snažte sa poctivo dodržiavať svoj cvičebný a výživový plán, aby ste mohli časom vidieť výsledky. Buďte trpezliví a majte reálne očakávania, pretože dosiahnutie významných zmien v zložení tela môže chvíľu trvať.
cvičenie a zdravá strava
marymarkevich/Freepik.com

Kombináciou týchto stratégií si môžete efektívne znížiť prebytočný telesný tuk, zvýšiť svalovú hmotu a zlepšiť celkovú telesnú kompozíciu. Zbavíte sa tak štíhlej obezity a znížite riziko vzniku srdcovocievnych a metabolických ochorení, ktoré s ňou idú ruka v ruke.

Pri písaní článku boli použité tieto zdroje:

Healthline: Skinny fat

Medicalnewstoday: Skinny fat – risk factors

Inbodyusa: Skinny fat

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bruchonadúvanienechutenstvoobezitapriberanieretencia tekutínžalúdokzápcha