08.02.2021 • 8 minút na prečítanie

Stratégia proti vírusu: Určite nerobte týchto 9 chýb! Otvárate mu bránu do tela.

Zdravý život

V tomto článku sa dozviete

Bežné chyby v životnom štýle môžu zvýšiť riziko nákazy či zápalových procesov v tele. Určite sa ich aj vy nedopúšťate? A čo viac môžete urobiť pre posilnenie imunity?

V článku sa dočítate:

  • Chýba vám vitamín D?
  • Ako je prepojené duševné zdravie s imunitným systémom?
  • V strave si nedávajte pozor iba na sladidlá. Imunitný nedostatok vyvolá aj presný opak.
  • Čo sa s telom deje po menej ako 6 hodinách spánku.
  • Prečo sa oplatí odložiť pohárik a ísť sa poprechádzať.

Koronavírus a jeho mutácie žiaľ naďalej zúria a aj chrípková sezóna je stále aktuálna. Silná, odolná obranyschopnosť je to najdôležitejšie, na čo by ste mali myslieť pri každej činnosti, ktorú teraz robíte a jedle, ktoré vložíte do úst. Iba dezinfekcia a rúško vás neochránia. Snažte sa pre seba urobiť čo najviac!

Trávite málo času vonku

Vitamín D neposilňuje len naše kosti ale má nesmierny význam pre prácu buniek imunity. Nízka hladina tohto vitamínu súvisí so vznikom rakoviny, alergií, srdcovo-cievnych ochorení, ale aj so zlyhávaním ich liečby. Krvný obraz ukáže, či patríte medzi veľkú väčšinu ľudí, ktorí ho majú alarmujúci nedostatok. Urobíte dobre, ak si ho dáte vyšetriť a až na základe výslednej hodnoty sa dohodnete s ošetrujúcim lekárom na ideálnej dennej dávke  výživového doplnku.

V prirodzenej strave ho získate z vaječného žĺtka, mastných rýb, kvalitného mlieka či obilnín a húb. Jeho zásobárňou sú slnečné lúče. Postačí, keď vám pokožku pohladia aspoň na 15 minút 2 – 3 krát týždenne a môžete sa spokojne usmievať. Aj lepšia nálada vám pridá na pevnejšom zdraví. 

Energia, vitamín D
ZDROJ:Dima Berlín/Shutterstock.com

Pobyt vonku či už na slniečku alebo aj pod mrakom, hlavne na čerstvom vzduchu prináša aj ďalšie zdravotné výhody plynúce aj z dobrej nálady a produkcie endorfínov, hormónov šťastia či samotného pohybu, dýchania a relaxu.

Prepadáte úzkosti, smútku či stresu

Keď sme pri nálade, úzkostné stavy vedia poriadne podkopať naše zdravie. Úzkostné myšlienky môžu oslabiť imunitnú odpoveď už za 30 minút. Existujú vedecky podložené dôkazy, že dlhodobý smútok znižuje imunitu až na 6 mesiacov a dlhšie, najmä ak je hlboký a nepoľavuje. Ak potrebujete pomoc so stratou, traumatizujúcou udalosťou či inak psychicky náročnou situáciou, nečakajte a neštíťte sa návštevy odborníka na duševné zdravie.

Niekoľko štúdií vrátane výskumu publikovaného vo februári 2019 v časopise Clinical Psychological Science spája pozitívne myslenie a súcit so silnejším imunitným systémom. Odborníci odporúčajú tri spôsoby, ako posilniť sebalásku:  Meditujte, prejavujte vďačnosť a každý deň si vyhraďte čas na činnosť, ktorá vám prináša radosť.

Nevenujete čas samému sebe

Neustály stres si vyberá ešte väčšiu daň. Komplikuje všetky ochorenia, priebeh chrípky a prebúdza herpes. Štúdia v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences z apríla 2012 zistila, že ľudia trpiaci chronickým stresom majú vyššiu pravdepodobnosť, že ich obranyschopnosť prehrá boj s vírusmi. Opätovne to potvrdil rovnaký tím výskumníkov aj v júli minulého roka v článku publikácie Perspectives on Psychological Science.

 „Keď ste v strese, vaše telo uvoľňuje kortizol a adrenalín, hormóny, ktoré znižujú hladinu lymfocytov a fagocytov,“ vysvetlila imunologička Kathleen Dass, MD. Ako tvrdí, asistený a emocionálny stres má priamy vplyv na imunitné funkcie.  Podľa profesorky na Oakland University William Beaumont School of Medicine a zakladateľky imunologického centra v Michigane, bojuje naše telo s bakteriálnymi a vírusovými patogénmi v stresovom období podstatne ťažšie.

Je nesmierne dôležité neignorovať stresové vypätie a čo najrýchlejšie sa vymaniť z jeho zdroja. V opačnom prípade riskujete vážne poškodenie zdravia, ktoré je často nenávratné. V prípade, že sa ocitnete v stresovej situácii, rýchlou záchranou, ktorá pomôže upokojiť a zresetovať telo sú hlboké dychové cvičenia. Môžete ich praktizovať  kedykoľvek a kdekoľvek.

Imunita klesá nesprávnym stravovaním

Strava s vysokým obsahom rafinovaných sacharidov, pridaného cukru, náhrad cukru a soli môže spôsobiť, že váš imunitný systém bude ťažšie vykonávať svoju prácu. Dlhodobé stravovanie s vysokým obsahom tukov a polotovarmi narúša rovnováhu baktérií v čreve. Práve tu sa nachádza väčšina imunitných buniek tela. Preferujte jedlá bez pridaného cukru a soli, chudé mäso a vyberajte si hlavne zdravé tuky.

Čítajte viac: Základ pre život bez rakoviny a zdravé srdce: Strava s omega rovnováhou! Máte ju?

Séria štúdií vykonaných na ľuďoch a myšiach ukázala, že veľa chemických prísad v spracovaných potravinách môže narušiť črevný mikrobióm – od stabilizátorov cez emulgátory a zahusťovadlá po sladidlá. Jedna šálka kávy s cukrom, sladkosť či príležitostná plechovka koly nezvýšia riziko prechladnutia alebo chrípky, no ak ich prijímate viackrát denne spolu s ďalšími nezdravými jedlami , časom si vyberú svoju daň.

Nezdravá strava
ZDROJ:Anna Tryhub/Shutterstock.com

Fast food ako hamburgery a hranolky obsahujú okrem sacharidov aj množstvo sodíka. Už šesť gramov soli navyše prijatej denne sa podľa štúdie Science Translational Medicine z marca 2020 spája s výrazným imunitným nedostatkom. Vedci vysvetľujú, že konzumácia stravy s vysokým obsahom solí môže narušiť schopnosť neutrofilov ničiť zápalové procesy v tele. Ich zvýšený počet alarmuje zápas tela s bakteriálnou infekciou.

Naložte si na tanier jedlo posilňujúce imunitu

Rozpustná vláknina stimuluje telo k tvorbe buniek, ktoré sa zachytia na infikované bunky a zničia ich. Odborníci odporúčajú prijímať 28 gramov rozpustnej vlákniny denne ženám a 36 gramov denne mužom. Jej dobrým zdrojom sú jablká, jačmeň, ovos, orechy, semená a šošovica. Ďalšou podstatnou zbraňou je okrem už spomínaného déčka aj vitamín C. Nezabúdajte ani na prírodné antibiotiká ako je cesnak, protizápalové potraviny, napríklad zázvor či kurkumu. Štúdie publikované v Critical Reviews in Food Science and Nutrition v roku 2015 potvrdili význam týchto potravín na posilnení imunity.

Jete málo ovocia a zeleniny

Tieto potraviny čerstvé, prípadne šetrne spracované podporuj tvorbu bielych krviniek, ktoré sú nezastúpiteľné v boji proti infekcii. Spolu s orechami a semenami obsahujú veľa zinku, betakaroténu, vitamínov A, C a E a ďalších výživných látok potrebných pre zdravé telo. Rastlinná strava tiež doplní vlákninu. Tá znižuje percento telesného tuku, čo ide taktiež ruka v ruke so silnejšou obranyschopnosťou.

Máte nedostatok spánku

Nedostatok naozaj kvalitného spánku zvyšuje pravdepodobnosť množenia vírusov alebo choroboplodných zárodkov a tiež sa vám predĺži čas vyliečenia. Je to preto, že vaše telo nedokáže vytvoriť dostatok protilátok bojujúcich proti infekcii, ktoré pomáhajú bojovať proti chorobe.

Počas spánku sú vylučované cytokíny, molekuly bielkovín, ktorými sa bunky tela navzájom dorozumievajú a chránia ho pred zápalmi a infektmi. Štúdie dokazujú, že ľudia, ktorí spia menej ako  6 hodín denne majú výrazne zvýšené riziko prechladnutia v porovnaní s tými, ktorí spia 7 až 8 hodín. Bez dostatočného odpočinku nevyprodukujete dostatok cytokínov a telo je oslabené v ochrane proti vírusovým a bakteriálnym nákazám.

Čítajte viac: Únava ako príznak.

Zamestnávate dôležitý filter toxínov

Nikotín z cigariet, žuvacieho tabaku alebo iného zdroja môže oslabiť schopnosť vášho tela bojovať proti choroboplodným zárodkom. A nejde len o nikotín. Ako sa ukázalo, aj ďalšie chemikálie v e-cigaretách potláčajú imunitnú odpoveď organizmu, najmä keď ich vdychujete vapovaním.

„Chemické zlúčeniny v tabaku ovplyvňujú sliznicu dýchacích ciest od nosa až po pľúca,“ hovorí imunologička a vedkyňa Kathleen Dass. „Keď fajčíte, vaše telo produkuje nadmerné množstvo hlienu, čím sa zužujú dýchacie cesty a pľúcam to bráni vylučovanie toxínov, čo zvyšuje náchylnosť na infekciu,“ dodáva špecialistka. Keďže je organizmus zamestnaný odstraňovaním toxínov uvoľňovaných z tabaku, jeho schopnosť bojovať proti infekcii je oslabená. Znížená je tiež hladina ochranných antioxidantov v krvi.

Fajčenie
ZDROJ:Sjale/Shutterstock.com

Že to preženiete len občas?

Iba jedno nadmerné popíjanie spomalí schopnosť vášho tela bojovať s choroboplodnými zárodkami až na 24 hodín. Dlhodobo stlmí schopnosť tela zregenerovať sa. V prvom rade je narušená črevná mikroflóra, ktorá hrá, ako sme už spomínali, kľúčovú úlohu vo funkcii imunity. „Alkohol ničí priateľské baktérie a v dôsledku toho viac škodlivých preniká do krvi, čo vedie k zápalu pečene, ktorá má následne ťažkosti s čistením tela od toxínov. Pitie potláča produkciu  protilátok, ktoré ničia vírusy a baktérie,” vysvetlila doktorka Dass, vedkyňa a imunologička z oklahomskej univerzity.

Zas a znova až od zajtra?

Prestaňte pohyb konečne odkladať a začnite si uvedomovať aké dôležité je pre vás, najmä ak máte sedavé zamestnanie, rozhýbať telo aspoň na pol hodinu denne. Nemusíte zrovna potiť ,,krv”. Ráta sa aj prechádzka, no určite sa oplatí aspoň dva-trikrát týždenne vyšvihnúť tepovú frekvenciu z normálu a pohyb zintenzívniť. Napríklad rýchlejšie kráčať, pobehnúť, ideálne striedať pomalší pohyb s intenzívnejším v pravidelných intervaloch. Pravidelné aeróbne cvičenie zvyšuje cirkuláciu krvi, bunky bojujúce proti chorobám sa dostanú tam, kam potrebujú rýchlejšie, a tak telo efektívnejšie  bojuje proti chorobám spôsobeným vírusmi a baktériami.

Cvičenie, workout
ZDROJ:New Africa/Shutterstock.com

„Cvičenie zvyšuje množstvo protilátok aj bielych krviniek, čo umožňuje telu zamerať infekciu včas a účinnejšie proti nej bojovať,“ vysvetľuje posilnenie imunity aktívnym životným štýlom imunologička. Množeniu baktérií bráni aj zvýšená telesná teplota počas cvičenia. Cvičenie je tiež skvelý spôsob, ako skrotiť stresové hormóny. Spomaľuje uvoľňovanie kortizolu a adrenalínu a chráni telo pred bakteriálnymi a vírusovými chorobami.

Naopak, ak sa cítite choro, je nesmierne dôležité počúvať svoje telo. Určite nevyvíjajte fyzickú aktivitu a chorobu vyležte. Netrénujte, kým sa nebudete cítiť úplne fit. V opačnom prípade si minimálne predĺžite dobu rekonvalescencie, no mohli by ste si privodiť aj zápal srdcového svalu či infarkt.

Redakcia portálu Lekar.sk
Zdravý život
autoimunitné ochoreniaimunita