Dehydratácia môže prispieť k vzniku obličkových kameňov aj k zlyhaniu obličiek. Aké sú jej príznaky u detí a u dospelých a v čom spočíva prvá pomoc?
V našom článku o dehydratácii sa dozviete:
Dehydratácia je nedostatok vody v tele. Je to stav, pri ktorom stratíte toľko telesných tekutín, že vaše telo nemôže normálne fungovať. Vyskytuje sa vtedy, keď stratíte viac tekutín, ako prijmete.
K dehydratácii môže dôjsť počas obzvlášť horúcich dní, ak sa veľmi potíte, alebo ak máte horúčku, hnačku alebo vracanie. Môže sa tiež vyskytnúť, ak nepijete dostatok vody alebo ak užívate liek, ktorý zvyšuje výdaj moču.
Keď nie ste správne hydratovaní, prirodzenou reakciou vášho tela je smäd. Na smäd by ste mali okamžite reagovať pitím tekutín – najlepšie vody. Miernu dehydratáciu môžete zvyčajne liečiť pitím väčšieho množstva tekutín.
Dehydratáciu však nie je vždy ľahké rozpoznať.
Až 78 % vášho tela môže tvoriť voda. Váš mozog sa skladá zo 73 % z vody, rovnako ako vaše srdce. Vaše kosti tvoria 31 % vody, svaly a obličky 79 % a koža 64 %. 83 % vody tvoria vaše pľúca.
Voda pomáha:
Voda je pre vaše telo dôležitá najmä v teplom počasí. Chráni vaše telo pred prehriatím. Keď cvičíte, vaše svaly vytvárajú teplo. Aby sa vaše telo neprehrialo, musí sa zbaviť tohto tepla. Hlavným spôsobom, akým sa vaše telo zbavuje tepla v teplom počasí, je pot. Keď sa pot vyparuje, ochladzuje tkanivá pod ním. Veľké potenie znižuje hladinu vody v tele a táto strata tekutín ovplyvňuje normálne telesné funkcie.
Ak máte podozrenie, že ste vy alebo vaše dieťa silne dehydrovaní, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc. Príznaky dehydratácie u detí sú:
Príznaky dehydratácie u dospelých môžu zahŕňať:
Nie, dehydratácia zvyčajne nevedie k horúčke, no mnohé choroby a poruchy, ktoré spôsobujú horúčku, môžu tiež spôsobiť dehydratáciu.
Dehydratácia môže spôsobiť, že váš krvný tlak klesne na nebezpečne nízku úroveň. Keď sa to stane, vaše telo začne pracovať a pokúša sa to napraviť. Avšak pri pokuse o nápravu môže telo prehnane reagovať a krvný tlak môže stúpnuť na nebezpečne vysoké hodnoty.
Nie, ale hnačka môže spôsobiť dehydratáciu. Ťažká hnačka spôsobuje stratu tekutín vo vašom tele.
Áno, dehydratácia môže viesť k dezorientácii a dehydratačným bolestiam hlavy. Jedným z príznakov týchto bolestí hlavy je nevoľnosť a vracanie.
Každý sa môže dehydrovať, ak nepije dostatok vody.
Dojčatá a deti sú však vystavené vyššiemu riziku, pretože nemusia byť schopné oznámiť, že sú smädné. Toto je obzvlášť dôležité, keď sú choré. Nezabudnite preto sledovať množstvo tekutín, ktoré vaše dieťa prijíma.
Dospelí vo veku 65 rokov a starší sú tiež vystavení vyššiemu riziku. Ich telo už neobsahuje toľko vody a nevedia tak ľahko rozpoznať, kedy sú smädní. Ak sa staráte o niekoho, kto má problémy s pamäťou, často mu ponúkajte nápoje. Aj keď prechádzajú nepríjemnou a bolestivou infekciou močových ciest, stále potrebujú prijímať tekutiny.
Ťažká dehydratácia môže viesť k závažným komplikáciám vrátane:
Ak pociťujete smäd, ste už dehydrovaný. To je najjednoduchší spôsob, ako povedať, že potrebujete viac tekutín.
Ak je však dehydratácia vážnejšia a potrebujete lekára, ten ju môže diagnostikovať na základe vašich príznakov a fyzického vyšetrenia. Laboratórne testy môžu tiež diagnostikovať dehydratáciu:
Dehydratácia môže byť:
Dehydratáciu môžete zvyčajne liečiť doma, ale závažné prípady môžu vyžadovať hospitalizáciu. Nemocničná starostlivosť môže zahŕňať:
Áno, môžete zabrániť dehydratácii tým, že budete sledovať, koľko tekutín vypijete. Pite vodu počas dňa vrátane jedla. Vyhnite sa sóde, alkoholu a kofeínovým nápojom. Jedným zo spôsobov, ako sa uistiť, že ste správne hydratovaní, je kontrolovať močenie. Ak je číry, bledý alebo slamovej farby, je to v poriadku. Ak je tmavý, mali by ste piť viac.
Koľko vody presne potrebujete, závisí od vašej hmotnosti, veku, úrovne aktivity, klímy vášho prostredia a ďalších faktorov. Ľudia s cukrovkou, srdcovými chorobami, cystickou fibrózou a inými stavmi musia byť ešte opatrnejší. Množstvo vody, ktoré potrebujete, môže závisieť aj od oblečenia, ktoré máte na sebe. Štandardnou radou je osem pohárov vody denne.
Niektoré nápoje sú pri prevencii dehydratácie lepšie ako iné. Voda je všetko, čo potrebujete, ak sa plánujete venovať aktivitám s nízkou alebo strednou intenzitou. Ak plánujete cvičiť dlhšie, alebo ak predpokladáte, že budete na slnku dlhšie ako niekoľko hodín, možno budete chcieť hydratovať nejakým druhom športového nápoja. Tie nahrádzajú nielen tekutiny, ale aj elektrolyty ako sodík a draslík, ktoré sa strácajú potením. Príliš veľa alebo príliš málo sodíka a draslíka vo vašom tele môže spôsobiť problémy. Napríklad svalové kŕče môžu byť spôsobené nedostatkom elektrolytov.
Odborníci neodporúčajú nápoje obsahujúce alkohol alebo kofeín. Tieto tekutiny majú tendenciu ťahať vodu z tela a podporovať dehydratáciu. Ovocné džúsy a ovocné nápoje môžu mať príliš veľa sacharidov a príliš málo sodíka a môžu dráždiť žalúdok.
Ak vyriešite problém, ktorý spôsobil dehydratáciu, a dostanete správne množstvo tekutín, mierna až stredná dehydratácia by mala pominúť za menej ako jeden deň. Liečbu ťažkej dehydratácie by ste mali podstúpiť v nemocnici. Pri vhodnej liečbe by sa dehydratácia mala vyriešiť do dvoch až troch dní.
Ak si myslíte, že vaše príznaky dehydratácie sú závažné, neváhajte vyhľadať pomoc. Dehydratácia môže prispieť k vzniku obličkových kameňov, zlyhaniu obličiek a úpalu – všetkým život ohrozujúcim ochoreniam. Medzi príznaky závažnej dehydratácie alebo úpalu patrí:
Pri písaní tohto článku boli použité tieto zdroje:
https://my.clevelandclinic.org/health/treatments/9013-dehydration