13.10.2023 • 5 minút na prečítanie

20 sekúnd na záchranu zdravia. Toto by mal robiť každý

Zdravý život

V tomto článku sa dozviete

Hovorí sa, že svoju budúcnosť máme vo svojich rukách. Skúsenosti nás naučili, že je to pravda a tak je isté, že tie ruky by mali byť minimálne čisté. V doslovnom aj prenesenom význame.

Časté umývanie rúk je jedným z dôležitých krokov, ktoré môžeme urobiť, aby sme sa vyhli chorobe a šíreniu choroboplodných zárodkov na ostatných. 

Prečo je dôležité dbať na čísté ruky, pripomíname pri príležitosti Svetového dňa umývania rúk, ktorým je 15. október.

Umývanie rúk = prevencia

Výkaly od ľudí alebo zvierat sú výrazným zdrojom choroboplodných zárodkov, ako sú salmonela,  E. coli O157 a norovírus, ktoré spôsobujú hnačku a môžu šíriť niektoré respiračné infekcie. 

Tieto mikróby sa môžu dostať na ruky po tom, čo ľudia použijú toaletu alebo vymenia plienku, ale aj menej známymi spôsobmi. Napríklad po manipulácii so surovým mäsom, ktoré má na sebe neviditeľné množstvo zvieracích výkalov. 

Jeden gram ľudských výkalov – čo je približne hmotnosť kancelárskej sponky – môže obsahovať jeden bilión zárodkov. 

Baktérie sa môžu dostať aj na ruky, ak sa ľudia dotknú akéhokoľvek predmetu, na ktorom sú choroboplodné zárodky, pretože naň niekto zakašľal alebo kýchol, alebo sa ho dotkol nejaký iný kontaminovaný predmet. 

A problém je na svete, pretože sa šíria aj týmito cestami:

  • Ľudia sa často dotýkajú očí, nosa a úst bez toho, aby si to uvedomovali a presne touto cestou sa potom môžu dostať do tela.
  • Choroboplodné zárodky z neumytých rúk sa môžu dostať do jedál a nápojov, keď ich ľudia pripravujú alebo konzumujú. Za určitých podmienok sa môžu množiť v niektorých druhoch potravín alebo nápojov a spôsobiť, že ľudia ochorejú.
  • Baktérie z neumytých rúk možno preniesť na iné predmety, ako sú zábradlia, dosky stola alebo hračky, a potom ich preniesť na ruky inej osoby.

Odstránenie choroboplodných zárodkov umývaním rúk pomáha predchádzať hnačkám a infekciám dýchacích ciest a môže dokonca pomôcť predchádzať infekciám kože a očí.

A, že je taká jednoduchá činnosť ako pravidelné umývanie rúk taká dôležitá, hovoria aj štatistiky.

  • Znižuje počet ľudí, ktorí ochorejú na hnačku o 23 – 40 %. 
  • Znižuje hnačkové ochorenia u ľudí s oslabeným imunitným systémom o 58 %. 
  • Znižuje ochorenia dýchacích ciest, ako je prechladnutie, u bežnej populácie o 16 – 21 %. 
  • Znižuje absenciu z dôvodu gastrointestinálneho ochorenia u školákov o 29 – 57 %. Približne 1,8 milióna detí mladších ako 5 rokov zomiera každý rok na hnačkové ochorenia a zápal pľúc, čo sú dvaja najčastejší zabijaci malých detí na celom svete.
  • Odhadovaná celosvetová miera umývania rúk po použití toalety je len 19 %.

Umývanie rúk a antibiotiká

Umývanie rúk môže zabrániť asi 30 % ochorení súvisiacich s hnačkou a asi 20 % infekcií dýchacích ciest (napr. prechladnutia).

Pri týchto zdravotných problémoch sa antibiotiká často predpisujú zbytočne. Zníženie počtu týchto infekcií častým umývaním rúk pomáha predchádzať nadmernému používaniu antibiotík, čo je najdôležitejší faktor vedúci k rezistencii na antibiotiká na celom svete. 

Umývanie rúk môže tiež zabrániť tomu, aby sa ľudia nakazili baktériami, ktoré sú už odolné voči antibiotikám a ktoré môžu byť ťažko liečiteľné.

Ako dlho si treba umývať ruky?

Vedecké štúdie ukazujú, že na odstránenie škodlivých baktérií a chemikálií z rúk je potrebné ich drhnúť 20 sekúnd. Ak to odfláknete, neodstránite toľko choroboplodných zárodkov. 

Dôležitý ale nie je len čas, ale aj potreba umývať si všetky časti ruky vrátane dlaní, chrbtov rúk, medzi prstami a pod nechtami.

Ako umývanie rúk odstraňuje baktérie?

Mydlo a voda spracované do peny zachytávajú a odstraňujú baktérie a chemikálie z rúk. Navlhčenie rúk čistou vodou pred nanesením mydla vám pomôže dosiahnuť lepšiu penu ako nanášanie mydla na suché ruky. 

Kvalitná pena vytvára drobné častice nazývané micely, ktoré zachytávajú a odstraňujú baktérie, škodlivé chemikálie a nečistoty z vašich rúk.

Mám použiť papierovú utierku na vypnutie kohútika?

Pri umývaní rúk netreba zabúdať ani na šetrenie spotreby vody. Ruky si teda namočte, vodu vypnite a keď sú dostatočne napenené, tak ju pustite, aby ste penu zmyli. 

Ak sa obávate, že sa vám po umytí rúk znova dostanú na ruky baktérie z vodovodnej batérie, použite papierovú utierku, lakeť alebo iný spôsob bez použitia rúk.

Zašpinia sa mi znova ruky po dotyku kľučiek dverí?

Vedci nevedia, či by sa vám z dotyku kľučky dverí dostalo na ruky výrazné množstvo baktérií. Je to preto, že to nebolo špeciálne skúmané. 

Ak sa toho ale napriek tomu obávate, môžete na otvorenie dverí použiť papierovú utierku, lakeť, tričko alebo iný spôsob bez použitia rúk.

Mám si sušiť ruky papierovou utierkou alebo sušičom vzduchu?

V súčasnosti nie je dostatok vedeckých dôkazov na to, aby bolo možné určiť, či používanie čistého uteráka alebo vzduchového sušiča rúk na sušenie rúk je účinnejšie pri redukcii baktérií na rukách. 

Oba sú účinnými spôsobmi, ako si osušiť ruky. Baktérie sa ľahšie šíria, keď sú ruky mokré, takže si ruky úplne osušte, nech už použijete akúkoľvek metódu.

Čo ak mám vodu, ale nemám mydlo na umývanie rúk?

Ak nemáte mydlo, použite akýkoľvek dezinfekčný prostriedok s najmenej 60% alkoholom. Ak nemáte ani dezinfekčný prostriedok, ani mydlo, umyte si ruky vodou a osušte ich čistým uterákom alebo na vzduchu. 

Šúchanie rúk pod vodou spláchne niektoré baktérie z rúk, aj keď to nie je také účinné ako umývanie mydlom.

Je lepšie použiť teplú alebo studenú vodu?

Na umývanie rúk použite preferovanú teplotu vody – studenú alebo teplú. Teplá a studená voda odstráni z vašich rúk rovnaký počet mikróbov. 

Voda pomáha vytvárať mydlovú penu, ktorá odstraňuje baktérie z pokožky. Voda samotná zvyčajne nezabíja baktérie. 

Aby ste ich dostatočne zabili, voda by musela byť veľmi horúca, ale to by ste si zase obarili ruky.

Baktérie
Autor: Aleksandra Suzi/shutterstock.com

Je antibakteriálne mydlo lepšie ako obyčajné?

Na umývanie rúk používajte obyčajné mydlo a vodu. Štúdie nezistili žiadne ďalšie zdravotné prínosy z používania antibakteriálneho mydla. To má význam len u profesionálov v zdravotníckych zariadeniach.  

Kedy si umývať ruky?

  • Pred prípravou jedla, počas neho a po nej
  • Pred jedlom
  • Pred a po starostlivosti o niekoho doma, kto je chorý, vracia alebo má hnačku
  • Pred a po ošetrení reznej rany alebo akejkoľvek rany
  • Po použití toalety
  • Po výmene plienok alebo starostlivosti o dieťa, ktoré použilo toaletu
  • Po dotyku zvieraťa, krmiva pre zvieratá alebo živočíšneho odpadu
  • Po manipulácii s krmivom alebo maškrtami pre domáce zvieratá
  • Po dotyku s odpadkami

 

 

Pri písaní článku boli použité tieto zdroje:

CDC: Handwashing

CDC: Why is handwashing important?

Redakcia portálu Lekar.sk
Zdravý život
infekcia