09.09.2024 • 9 minút na prečítanie

V ktorom týždni tehotenstva sa dá zistiť pohlavie dieťaťa?

Zdravý život

V tomto článku sa dozviete

Dozvedeli ste sa, že čakáte bábätko, a neviete sa dočkať zistenia, či to bude chlapček alebo dievčatko? Zatiaľ čo niektoré metódy dokážu odhadnúť pohlavie plodu už v 9. – 10. týždni tehotenstva, najspoľahlivejšie je možné určiť ho okolo 20. týždňa počas „veľkého“ morfologického ultrazvuku, ktorý ponúka dôležité informácie o zdraví a vývoji dieťatka.

Ako skoro môžete zistiť pohlavie dieťatka?

Mnoho rodičov býva pri odhalení pohlavia ich ratolesti netrpezlivých a nedočkavých. Len máloktorý pár si túto správu necháva až na samotný pôrod. V súčasnej dobe, keď vývoj technológií neustále napreduje a možnosti sú takmer neobmedzené, je možné vidieť pohlavie plodu už v ranom štádiu tehotenstva. 

Freepik.com

Ako zistiť pohlavie bábätka?

Na určenie pohlavia dieťatka existuje niekoľko metód, pričom každá sa líši v presnosti a načasovaní.

Tu je ich prehľad spolu s týždňami gravidity, kedy sa zvyčajne vykonávajú:

NIPT – neinvazívny prenatálny test z krvi matky

Vykonáva sa už v 9. – 10. týždni tehotenstva. Ide o neinvazívny skríning z krvi matky, ktorý analyzuje malé časti DNA bábätka cirkulujúcej v matkinom krvnom obehu.

Tento test sa používa hlavne na skríning chromozomálnych abnormalít, ako je Downov syndróm, a na posúdenie rizika ďalších genetických ochorení najmä u vysokorizikových tehotenstiev. Môže však tiež určiť pohlavie dieťaťa s presnosťou viac ako 99 %. Test je neinvazívny, bábätku teda nič nehrozí.

Odber choriových klkov

Vykonáva sa okolo 10. – 13. týždňa tehotenstva a zahŕňa odber malej vzorky buniek z placenty. Zákrok sa môže vykonať buď cez brucho, alebo krčok maternice. Používa sa najmä na diagnostiku genetických porúch ako Downov syndróm, cystická fibróza a iných, ale poskytuje aj presné určenie pohlavia bábätka. 

Lekár vám môže odporučiť odber choriových klkov, ak máte viac ako 35 rokov alebo ak máte v rodinnej anamnéze chromozómové abnormality. Keďže ide o invazívny postup, môže byť sprevádzaný komplikáciami, ako sú kŕče, krvácanie či únik plodovej vody, pričom existuje aj malé riziko potratu či predčasného pôrodu.

Amniocentéza

Postup, pri ktorom sa odoberie malé množstvo plodovej vody pomocou ihly zavedenej do brucha. Plodová voda obsahuje bunky plodu, ktoré možno analyzovať na Downov syndróm, rázštep chrbtice a iné genetické ochorenia, no rovnako sa z nich dá stanoviť aj pohlavie dieťaťa. Vykonáva sa okolo 15. – 20. týždňa tehotenstva a trvá približne 30 minút. 

Lekár vám amniocentézu odporučí, pokiaľ budete mať v čase pôrodu viac ako 35 rokov, prípadne ak na ultrazvuku zistí abnormalitu alebo sa vo vašej rodinnej anamnéze vyskytuje chromozómová porucha. Riziká amniocentézy zahŕňajú kŕče, modriny a špinenie, ako i vyššie riziko potratu.

Veľký morfologický ultrazvuk

Mnohé nastávajúce mamičky zisťujú pohlavie svojho dieťatka zvyčajne medzi 18. a 22. týždňom tehotenstva, kedy sa dá na ultrazvuku presnejšie zistiť pohlavie.

Ultrazvuk používa zvukové vlny na vytváranie obrazu a kontroluje celkový vývoj dieťaťa vrátane končatín, orgánov a mozgu. Ak je bábätko dobre otočené, môže lekár v tomto období s vysokou pravdepodobnosťou zistiť jeho pohlavie.

Shutterstock.com

3D/4D ultrazvuk

Tieto ultrazvuky sa vykonávajú okolo 24. – 32. týždňa gravidity a poskytujú podrobnejšie obrázky ako štandardná 2D alternatíva. Niekedy sa používajú na určenie pohlavia, ak predošlý ultrazvuk nebol dostatočne presvedčivý.

3D a 4D ultrazvuk vám prvýkrát umožní vidieť tvár vášho dieťatka. Niektorí lekári ho preferujú, pretože môže ukázať určité vrodené chyby, ako napríklad rázštep podnebia, ktoré štandardný ultrazvuk nemusí odhaliť. Nejde však o bežný prenatálny test, preto ak oň máte záujem, budete si ho musieť zaplatiť. 

Ako splodiť dievčatko či chlapčeka?

Možno ste už počuli o tom, že šanca na počatie chlapčeka alebo dievčatka je asi 50 : 50. Premýšľali ste však niekedy nad tým, či je možné tieto okolnosti ovplyvniť?

Shettlesova metóda je populárna teória, ktorá naznačuje, že páry môžu ovplyvniť pohlavie svojho dieťatka načasovaním pohlavného styku a úpravou určitých praktík na základe rozdielov medzi mužskými (Y) a ženskými (X) spermiami.

Aj keď táto metóda má svojich zástancov, je dôležité poznamenať, že vedecké dôkazy podporujúce jej účinnosť sú obmedzené a kontroverzné.

Metóda Shettles by mala fungovať takto: 

1. Načasovanie pohlavného styku

  • Keď túžite po chlapčekovi, o jeho počatie by ste sa mali snažiť čo najbližšie k času ovulácie. Dôvodom je fakt, že Y spermie sú rýchlejšie, ale majú kratšiu životnosť než spermie X. Pri pohlavnom styku blízko ovulácie je pravdepodobnejšie, že „chlapčenské“ spermie dosiahnu vajíčko ako prvé.
  • Pokiaľ si prajete dievčatko, pohlavný styk by mal prebehnúť 2 až 4 dni pred ovuláciou. Teória hovorí, že X spermie sú pomalšie, ale odolnejšie – v ženskom reprodukčnom trakte teda môžu prežiť dlhšie. V čase, keď dôjde k ovulácii, Y spermie môžu odumrieť a oplodnenie vajíčka prenechať X spermiám. 

2. Sexuálna poloha

  • Ak to má byť chlapček, odporúčajú sa polohy, pri ktorých je penis čo najbližšie ku krčku maternice, čo dáva rýchlejším Y spermiám lepšiu šancu dostať sa k vajíčku ako prvým.
  • Pre dievčatko sa odporúča napríklad misionárska poloha, ktorá by mala zabezpečiť to, že sa spermie, naopak, dostanú ďalej od krčka maternice.

3. Vaginálne pH

  •  Ak chcete chlapčeka, predpoklad je, že zásaditejšie vaginálne prostredie podporuje spermie, ktoré nesú mužské pohlavie. Keď žena dosiahne orgazmus pred alebo súčasne s mužom, údajne sa uvoľnia tekutiny vytvárajúce zásaditejšie prostredie, ktoré môže podporiť úspešnosť Y spermií.
  •  Kyslejšie vaginálne prostredie by zase malo podporovať X spermie, čiže pravdepodobnosť splodenia dievčatka. Vyhýbanie sa orgazmu preto vraj môže pomôcť udržať kyslejšie pH.

Mnohí lekári túto metódu kritizujú pre nedostatok solídnych vedeckých dôkazov. Rozdiely medzi X a Y spermiami, pokiaľ ide o rýchlosť a prežitie, nie sú také výrazné, ako metóda naznačuje. Navyše faktory ako vaginálne pH a vplyv orgazmu na životaschopnosť spermií takisto nie sú dostatočne podložené odborným skúmaním.

In vitro fertilizácia a výber pohlavia dieťatka

Ak plánujete oplodnenie in vitro (IVF), existuje možnosť vybrať si pohlavie vášho dieťatka. IVF pomáha s plodnosťou spojením zrelého vajíčka so spermiou mimo tela. Vznikne tak embryo, ktoré sa potom implantuje do maternice. 

Pokiaľ máte v procese IVF zahrnuté predimplantačné genetické testovanie, vaše embryá sú analyzované na genetické alebo chromozómové abnormality a pohlavie. Predimplantačné genetické testovanie je takmer stopercentné, čo sa určenia pohlavia embryí týka. V skutočnosti vám vlastne dáva možnosť vybrať si pohlavie vášho potomka. Ak však máte v maternici umiestnené embryá oboch pohlaví, nebudete vedieť, ktoré z nich sa implantuje.

Ako predpovedali pohlavie dieťatka naše staré mamy?

Predpovede našich starých mám sú úsmevné, no nielen preto ich treba brať s rezervou. Nie sú založené na vedeckom bádaní a šanca, že budú presné, je asi 50 : 50. Najspoľahlivejším spôsobom, ako určiť pohlavie bábätka, sú lekárske postupy, ako je ultrazvuk alebo genetické vyšetrenie.

Nasledujúce metódy sú však naďalej obľúbenou a zábavnou súčasťou tehotenstva:

  • ak je bruško vysoko, bude to dievčatko, ak nízko, čakáte chlapčeka
  • ak máte chute na sladké, dôvodom je dievčatko, ak prevažuje chuť na slané, pod srdcom nosíte chlapčeka
  • pridajte tekutý čistiaci prostriedok do vášho moču – pokiaľ sa sfarbí nazeleno, je to chlapček, keď sa farba nezmení, tak dievčatko
  • na určenie pohlavia dieťaťa pridajte do vášho moču sódu bikarbónu – ak zašumí, čakáte chlapčeka, ak sa nič nestane, dievčatko
  • keď máte ľavý prsník väčší ako pravý, čakáte dievčatko, ak je to naopak, potom chlapca
  • v prípade, že máte suché popraskané ruky, narodí sa vám chlapec, ak sú však mäkké s hydratovanou pokožkou, je to dievčatko
  • pokiaľ žena spí na pravom boku, porodí dievča, ak na ľavom, chlapca
  • keď je pri ozvách srdcový tep bábätka nad 140 úderov za minútu, malo by to byť dievčatko, ak je to pod 140 úderov, očakávajte chlapčeka
Shutterstock.com

Redakcia portálu Lekár.sk
Zdravý život

Obsah na Lekar.sk vychádza z aktuálnych vedeckých poznatkov a konzultácií s odborníkmi. Použili sme nasledovné zdroje