18.10.2021 • 8 minút na prečítanie

Vynechanie obdobia lozenia po štyroch môže poukázať na dôsledky už v období učenia sa písať a čítať.

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Každé vývinové obdobie v živote dieťaťa má svoje opodstatnenie a je akousi prestupovou stanicou pre ďalšie obdobia. Vo všeobecnosti možno povedať, že nie je pre dieťa dobré tieto stanice obchádzať. Ak napríklad dieťa vynechá obdobie lozenia po štyroch, teda štvornožkovania, je veľmi pravdepodobné, že nebude mať dostatočne pevné brušné či chrbtové svalstvo potrebné pre správne držanie tela, pre správnu chôdzu, a ovplyvní to aj kognitívne funkcie či jemnú motoriku dieťaťa. Nie je správne unáhliť toto štádium a podporovať dieťa v dvíhaní sa na nôžky. Ak deti preskočia toto štádium, svalstvo tela sa neaktivuje vtedy, kedy sa má alebo sa aktivuje nedostatočne.

Podceniť štádium lozenia po štyroch znamená nedať dobrý základ pre vývin ďalších pohybových vzorcov

Každé dieťa sa vyvíja v určitých vzorcoch. Svalové skupiny sa musia aktivovať vtedy, kedy sa majú. Ak sa tak nestane, odrazí  sa to aj v školskom či dospelom veku. Aktivovaním pohybových vzorcov sa bábätku spevňujú jeho vnútorné svaly stredu tela, a to v slede prirodzene sa vyvíjajúcich vývinových míľnikov, ktorými sú pretáčanie, posadenie sa, lozenie a čupenie, až kým sa nedosiahne cieľ – vzpriamenie. Prejsť vývinovým obdobím štvornožkovania je veľmi dôležité pre skrížený vzor, za ktorým zase stoja ďalšie funkcie potrebné pre dieťa.

Nepomáhajte dieťaťu chodiť

Štvornožkovanie je prirodzený pohyb dieťaťa. Počas jeho vývinu predstavuje podstatnú vývinovú etapu, ktorú netreba unáhliť , je charakteristické striedaním horných a dolných končatín, čím sa vytvára skrížený vzor. Počas tohto štádia sa aktivujú tie svaly, ktoré sa práve majú aktivovať v nadväznosti na predošlé štádiá a ako základ pre nastávajúce štádiá. Spevňuje sa chrbtové, ramenné aj brušné svalstvo, ustupuje novorodenecká diastáza, aj svalstvo končatín a kĺby potrebujú týmto obdobím prejsť. Všetko sa to v organizme deje na to, aby dieťa malo neskôr správne držanie tela aj chôdzu, aby kĺby netrpeli nadmernou záťažou či asymetriou. Podceniť štádium lozenia po štyroch znamená nedať dobrý základ pre vývin ďalších pohybových vzorcov. Dieťa sa postaví v správnom čase – keď bude na to pripravené svalstvo, ktoré sa aktivuje postupne.

Spolupráca hemisfér

Pri lození po štyroch sa prepájajú hemisféry, koordinuje sa ruka – noha. Spevňuje sa chrbát, naďalej sa aktivuje sa bruško. Navyše štvornožkovanie je dôležité pre správny vývin bedrových a ramenných kĺbov. Vo svalovom aparáte spolu všetko súvisí. Ak povedzme dieťa neprejde dostatočne obdobím lozenia po štyroch, neaktivuje a nefixuje si dostatočne skrížený vzor, neposilní si dostatočne ramenné kĺby a pletence ramena a pod. Môže sa to neskôr odraziť napríklad aj v podobe tlačenia ceruzkami do zošita, ťažkosťami s písaním.

Lozenie a bruško

Bruško dieťaťa sa vyvíja počas celej jeho ontogenézy a psychomotorického vývoja. Pôrodom sa aktivuje celá skupina svalov a pohybové vzorce sa kódujú už u bábätka. Je potrebné nechať ho voľne sa prevaľovať, neobmedzovať ho v pohybe. Dieťa musí v polohe na chrbátiku dvíhať nôžky, vtedy sa aktivuje brucho. Musí mať priestor na aktivovanie bránice. Aj táto fáza je nevyhnutná na to, aby dieťa dozrelo na fázu lozenia po štyroch. Preskočenie obdobia štvornožkovania alebo prejdenie ním veľmi rýchlo môže mať negatívny dopad svalstvo. Pri rôznorodom pohybe sa aj trup učí stabilizovať sa, byť v rovnováhe skôr než sa dieťa postaví na nohy. Pevné bruško, ktoré sa ešte aktivuje počas lozenia, je jeden z predpokladov správneho držania tela v živote.

Lozenie a bruško
Autor: Sergii Sobolevskyi/Shutterstock.com

Lozenie podporuje celú škálu mozgových funkcií

Počas pohybovej etapy lozenia sa už ukazuje ako bude dieťa klásť chodidlo pri vstávaní sa na nohy, či bude jeho chôdza správna alebo či dieťa bude mať dostatočnú stabilitu pri rovnovážnych pohyboch. Lozenie po štyroch je potrebné aj pre spevnenie chrbtového svalstva, aby neskôr nemalo dieťa guľatý chrbátik, aby bolo v sede dosť pevné. Práve v tomto období sa tvarujú aj klenby na nohách. Ak toto obdobie nemalo kvalitný pohyb alebo sa dokonca preskočilo, deti majú často guľaté chrbátiky, sú prehnuté v driekovej oblasti. Na hrubej motorike stavia jemná motorika. A tu patrí aj reč a logické myslenie. Ak nemá dieťa dosť pevnú hrubú motoriku, môže to ovplyvniť reč dieťaťa a jej vývin, artikuláciu. Ak nemá dosť pevné ramená, ani písanie nebude pekné. Pohyby lozenia aktivujú celý komplex neurologických spojení. Mozog sa týmito pohybmi štornožkovania – skríženým vzorom, prepája.

Nadmerné nosenie bábätka brzdí pohybový vývin a samotné lozenie

Nesprávna manipulácia s dieťatkom, nesprávne nosenie, alebo nadmerné nosenie môže predstavovať vážne nebezpečenstvo v zmysle zanedbaného prirodzeného pohybu dieťaťa, ktoré je nenahraditeľnou potrebou pre samotný rozvoj pohybových vzorcov. Pri neustráženom nosení dieťaťa riskujú mamičky u svojich ratolestí ploché nohy, nezastabilizované lopatky, špičkovanie pri chôdzi, nesprávny proces stavania sa na nohy (zle sa ukladá achilovka, nôžky nesprávne našľapujú), v dôsledku čoho sa zase stretávame s častým padaním na ihriskách. Ak je dieťa obmedzované v pohybe vo fáze lozenia, pohybová kvalita začne chýbať v lopatkách, v hornej časti trupu, bruško sa nedostatočne zapája, dôsledkom je napríklad to, že nožné klenby sú vpadnuté.

Sila nožičiek sa buduje už v polohe na brušku. Neustálym tlakom do podložky sa svaly vyvíjajú vyrovnane, už tu dochádza k stabilizácii členkov, kolenných kĺbov aj bedier, už tu sa vytvára klenba a funkčné prsty. Aj samotné pohyby na brušku sú základom pre tie ďalšie, napríklad aj kvalitne prevedené lozenie po štyroch, na ktorom zase stoja ďalšie pohybové fázy.

Organizmus prirodzene „vedie“ dieťa v pohyboch a stačí mu dať priestor pre rozvoj. A ak má dieťa dostatok prirodzeného pohybu, niet sa čoho obávať.

 

Pri písaní tohto článku boli použité tieto zdroje:

Developmental milestones: crawling

When do babies crawl, and how does crawling develop? (An illustrated guide)

Steps Toward Crawling

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
detské a dorastové lekárstvodolné končatinynohyploché nohy