21.06.2023 • 6 minút na prečítanie

Záludné letné kožné infekcie, ktoré môžete získať v bazéne

Zdravý život

V tomto článku sa dozviete

Spálená koža a úpal nie sú jediným rizikom, ktoré na vás číha v lete pri vode. Pozor si treba dávať aj na bežné kožné infekcie.

Človek sa pri kúpaní v bazéne do vody ponára, voda sa dostáva do priameho kontaktu s jeho pokožkou a sliznicami, často dochádza k prehltnutiu malého množstva vody, čo môže vyvolať celý rad zdravotných rizík. Môžu to byť hnačkové ochorenia, hnisavé rany, zápaly močových a pohlavných ciest, slizníc a celý rad kožných problémov.

Nový škrabanec či odreninu sa snažíme hneď dezinfikovať. Riziko infekcie však pretrváva aj niekoľko dní, najmä ak sa otvorená koža dostane opäť do kontaktu s vodou v bazéne alebo jazere.

Baktérie, parazity alebo vírusy číhajúce v jazerách, rybníkoch, v mori alebo dokonca nedostatočne chlórovaných bazénoch či vírivkách môžu preniknúť do kožných prasklín a zvýšiť riziko infekcií kože. Po kúpaní vám tak ostanú pľuzgiere, vyrážky, začervenaná koža či pupienky.

Keď problémom je chlór

Nemusíte byť alergický na chlór, ale môžete byť citlivý alebo mať reakciu. Reakcie môžu zahŕňať svrbenie, červenú kožu alebo žihľavku (svrbivé hrčky). Toto nie je alergia, ale v skutočnosti ide o „dráždivú dermatitídu“ (ako chemické popálenie), spôsobenú precitlivenosťou na prirodzenú dráždivú látku. Chlór tiež vysušuje pokožku a môže dráždiť existujúcu dermatitídu.

Nepriamo môže prispievať k alergiám tým, že dráždi dýchacie cesty. Štúdie naznačujú, že časté plávanie v chlórovaných bazénoch a vystavenie čistiacim prostriedkom obsahujúcich chlór môže zvýšiť riziko vzniku astmy a iných respiračných alergií, a to u dospievajúcich aj u dospelých.

kúpaliská
DisobeyArt/shutterstock.com

Mnohých trápi ekzém, ktorý môže spustiť mnoho rôznych dráždivých látok a voda v bazéne nie je výnimkou. Nie každý človek s ekzémom však zažije rovnaký stupeň podráždenia alebo dokonca nejaké podráždenie, keďže ekzém je veľmi individuálny stav.

Problémom môže byť aj suchá pokožka po plávaní, ktorá pravdepodobne nastane, ak je pH vody v bazéne zvýšené. Spôsobiť ju môže aj chlór, ale keďže je to bielidlo a niektoré výskumné štúdie odporúčali zriedené bielidlo ako spôsob redukcie baktérií na ekzematickej pokožke, jeho účinky nemusia byť nevyhnutne všetky nepriaznivé. Mnohí zistia, že plávanie v chlórovanom bazéne má pre ich problémy upokojujúci účinok, ktorý je podobný bieliacemu kúpeľu. Ak patríte do prvej skupiny, vyberte si sladkovodnú alternatívu. Ak vám však chlór sedí, užite si chvíle v bazéne.

Niektorí ľudia s ekzémom môžu mať dráždivú kontaktnú dermatitídu. Môže byť spôsobená reakciou pokožky na chlór alebo na akúkoľvek inú chemikáliu pridanú na dezinfekciu alebo zmenu chemickej rovnováhy vody v bazéne. Ak si myslíte, že to je to, čo zažívate, možno by stálo za to zmeniť miesto, kde plávate, pretože rôzne bazény môžu používať rôzne systémy chemického čistenia.

Prinášame zopár rád, ako sa vyhnúť ďalším kožným problémom.

1.   Hydratácia pomáha

Aj keď je voda chladná a osviežujúca, vaše telo sa pri plávaní v skutočnosti zahrieva a potí. Preto je dôležité doplniť si tekutiny predtým, ako sa hodíte do chlórovanej vody v bazéne. Ide o to, aby ste vy a vaša pokožka boli hydratovaní – aj keď ste už mokrí!

 2.   Krémovanie je nevyhnutnosťou

Len preto, že idete k bazénu alebo na pláž, nie je dôvod na to, aby ste poľavili v starostlivosti o pleť. Chlórovaná voda v bazéne a iné chemikálie môžu pokožku vysušovať, preto sa krémujte ako obvykle.

Asi hodinu pred plávaním naneste silnú vrstvu krému alebo ľahkej masti.

Hneď ako vyjdete z bazéna, osprchujte sa a opätovne naneste primerane veľké množstvo hydratačného krému do troch minút, aby ste kompenzovali vysušujúce účinky plávania a sprchovania.

natieranie sa krémom
StudioLaMagica/shutterstock.com

3.   Pred nosením si plavky vyperte

Používajte jemný hypoalergénny prací prostriedok bez farbív a vonných látok. Je obzvlášť dôležité vyprať nové plavky predtým, ako si ich oblečiete, aby ste sa zbavili akýchkoľvek chemikálií použitých pri výrobe látok. Pre väčšiu bezpečnosť zvážte druhý cyklus plákania.

4.   Okuliare a plavecká čiapka zo silikónu

Odborníci sa zhodujú, že kremík s menšou pravdepodobnosťou spôsobí vzplanutie kontaktnej dermatitídy ako latex alebo guma, najmä na miestach, ako sú oči a pokožka hlavy, kde je pravdepodobné, že sa látka bude trieť.

5.   Plavky si vyskúšajte doma

Vyskúšajte si plavky doma predtým, než sa vyberiete na pláž alebo do bazéna. Ak sa u vás objaví ekzém už doma, je to pravdepodobne kvôli plavkám.

6.   Vyzlečte sa z mokrých plaviek

Keď vyjdete z bazéna, prezlečte si suché plavky. Akokoľvek sa vám nechce, chodiť celý deň v mokrej priliehavej látke je spoľahlivým receptom na problémy.

Bez šľapiek ani krok

Žabky sú obľúbenou obuvou, vďaka ktorej sa vyhnete infekciám nôh v saune a šatni. Vysoko nákazlivú hubovú infekciu môžete dostať aj v bazéne. Je známe, že hube, ktorá spôsobuje atletickú nohu, sa darí aj po obvode bazéna. 

Atletická noha je ľudové pomenovanie mykózy kože na nohách, ktorú spôsobujú huby s názovm dermatofyty. Prejavuje sa svrbením, popraskanou kožou, ktorá sa odlupuje, alebo aj pľuzgiermi, ktoré sa tvoria najmä medzi prstami.

Nechajte si teda šľapky v okolí bazéna, aby ste sa vyhli popraskanej, svrbiacej pokožke, ktorá môže potrápiť kožu medzi prstami. Po plávaní si takisto vysušte nohy. Vlhké prostredie podporuje rast plesní a suché nohy môžu pomôcť predchádzať infekcii.

šľapky ako povinnná výbava k vode
Borysovsky/shutterstock.com

Žiadne spoločné uteráky

Ďalšia hrozba číha v uterákoch. Takisto môžu byť živnou pôdou pre vírusy a baktérie. Impetigo, bakteriálna infekcia, ktorá spôsobuje pľuzgiere, sa môže prenášať cez uteráky. Rovnako tak aj vírusová infekcia Kontagiózne moluskum, ktorá sa často javí ako zhluky ružových alebo telových hrbolčekov.

Skôr ako skočíte do vody na kúpalisku

Ak sa rozhodnete navštíviť kúpalisko, ktoré nepoznáte, ako prvé navštívte jeho toalety a hygienické zariadenia. Z toho, v akom stave sú, môžete usudzovať, že podobnú starostlivosť venujú prevádzkari kúpaliska aj kvalite vody v bazéne. Ak nájdete toalety zapáchajúce a špinavé, ďalej je to už len vaša voľba…

  • Veľa o kvalite vody na kúpalisku napovie farba, zákal či zápach. Čistá voda je priezračná, výnimku tvoria termálne kúpaliská, ktorých farbu určuje zloženie a koncentrácia liečivých zložiek či minerálov. Ak voda zapácha po moči alebo sú steny bazéna porastené slizovými zelenými povlakmi, hoďte spiatočku.
  • Pred kúpaním a po ňom sa poriadne osprchujte a potom osušte. Kvasinky a huby totiž neznášajú suché prostredie.
  • Dodržujte hygienické predpisy a do vody vstupujte len cez brodiská na kraji bazéna, aby ste doň nezaniesli nečistoty.
  • Uprednostňujte nevyhrievané bazény. V teplej vode sa baktériám, vírusom či hubám zvlášť dobre darí.
  • Všímajte si okolie. V bazénoch nie je prípustné kúpanie ľudí s infekčnými kožnými chorobami a ochoreniami dýchacích ciest, ktoré by mohli ohroziť zdravie ostatných. Ak takých kúpajúcich sa predsa len uvidíte, upozornite na to plavčíka. Ale pozor! Podobne ako niektoré kožné choroby sa prejavujú aj alergie a tie nákazlivé nie sú. Nie je však na škodu si to overiť.
  • Naučte deti vykonávať svoje potreby na toaletách a nie vo vode.
  • Deti do troch rokov by mali mať samostatné bazény. Dospelí majú prísny zákaz vstupovať a sadať si do detských bazénov.
  • Ak je v bazéne veľa návštevníkov, dobre zvážte, či sa rozhodnete k nim pridať. Čím vyššia je koncentrácia ľudí, tým väčšia je šanca, že ohrozíte svoje zdravie.

Pri písaní tohto článku boli použité tieto zdroje:

https://www.ruvznr.sk/HZP/VODA/ameby.htm

https://www.chop.edu/news/sneaky-summer-skin-infections-you-can-pick-pool

Redakcia portálu Lekar.sk
Zdravý život
bakteriálna infekciačervená kožakožasvrbenie kožezápal močových ciestžihľavka