17.10.2023 • 8 minút na prečítanie

40 príznakov menopauzy. Áno, aj toto súvisí s prechodom

Zdravý život

V tomto článku sa dozviete

Každú ženu ovplyvňuje menopauza inak. Líši sa v rozsahu príznakov, aj v ich závažnosti. 

Aby vás hormonálne výkyvy neprekvapili, ponúkame prehľad príznakov menopauzy. Týchto 40 symptómov sa u žien vyskytuje najčastejšie.   

Prinášame tiež rady, ako zmierniť nepríjemné dôsledky týchto príznakov. Ak máte pocit, že je toho na vás veľa a toto obdobie neznášate dobre, poraďte sa so svojím lekárom.

1. Nepravidelná menštruácia

Priemerný vek poslednej menštruácie je 51 rokov. Až 8 z 10 žien trpí nepravidelnou menštruáciou počas perimenopauzy (obdobie tesne pred nástupom menopauzy). Menštruácia môže byť nepravidelná a často silnejšia. Je to spôsobené hladinami estrogénu a progesterónu, ktoré regulujú menštruačný cyklus. Ten v dôsledku spomenutých zmien kolíše. 

2. Návaly tepla

Najčastejším známym príznakom menopauzy sú návaly tepla. A je to prvý hlásený príznak menopauzy a trpí ním zhruba 75 % žien.
Aj návaly tepla spôsobujú hladiny hormónov, ktoré obmedzujú schopnosť nášho tela regulovať teplotu. Byť spotená a červená je pre mnohé ženy veľkým problémom, najmä v práci alebo v spoločnosti.

Ako s tým bojovať? Na zmiernenie návalov sa odporúča obmedziť kofeín a alkohol. Ukázalo sa totiž, že vysoká konzumácia alkoholu a kofeínu návaly horúčavy zhoršuje. 

3. Nočné potenie

Návaly horúčavy v noci môžu spôsobiť nočné potenie, vďaka čomu je tento príznak druhým najčastejšie hláseným problémom pri menopauze. Pomôcť môže ľahké bavlnené oblečenie a posteľná bielizeň, ventilátor a studený nápoj pri posteli.

4. Nadúvanie/zadržiavanie vody

Nafúknuté brucho je počas menopauzy bežné,  pretože hormonálne zmeny vedú k tomu, že naše telo ukladá viac vody do končatín, čo spôsobuje opuchy.

Mali by ste sa snažiť obmedziť soľ vo svojej strave a zamerať sa na zvýšenie draslíka. Ďalšou odporúčanou metódou je znižovaní stresu.

5. Vaginálna suchosť

Aj vaginálna suchosť súvisí s menopauzou. Aj keď sa môžete pre ňu cítiť trápne, nie je to nič, za čo by ste sa mali hanbiť. Treba za ňou hľadať nedostatok estrogénu.

6. Bolesti hlavy

Návaly tepla a hormonálne zmeny môžu spôsobiť častejšie migrény alebo bolesti hlavy.

7. Elektrické výboje na koži

Môžete zažiť pocit malých elektrických výbojov na koži, ako keby ste dostali statický náboj z trenia balóna o hlavu. Spôsobuje ho kolísanie estrogénu vo vašom tele, ktorý vysiela rôzne signály z mozgu do zvyšku organizmu, keď jeho hladiny kolíšu.

8. Kolísanie nálady

Aj to majú na svedomí výrazné hormonálne zmeny v tele ženy, ktoré súvisia s prechodom. Zmena hladiny estrogénu a progesterónu môžu mať vplyv na chemické látky v mozgu, ktoré ovplyvňujú náladu. Kolísanie nálady môže byť dôsledkom týchto hormonálnych výkyvov a emocionálnych reakcií na ne.

9. Úzkosť

Ďalším prejavom hormonálnych zmien môže byť aj zvýšená úzkosť. Estrogén hrá rolu v regulácii niektorých neurochemických procesov a jeho pokles môže mať vplyv na reakcie na stres a pocit úzkosti.

10. Depresia

Hormóny, ktoré sú v menopauze ako na hojdačke, môžu ovplyvňovať produkciu serotonínu a dopamínu, ktoré sú dôležité pre náladu. Pokles týchto hormónov môže zvýšiť riziko depresie u niektorých žien.

11. Akné a zmeny v štruktúre pokožky 

Odhaduje sa, že štvrtina žien po štyridsiatke a 15 % žien vo veku 50 a viac rokov trpí problémovou pokožkou. A vinník? Podobne ako počas puberty sú za tým najmä hormonálne výkyvy.

Štúdie tiež ukazujú, že pokožka žien počas prvých piatich rokov menopauzy stráca asi 30 % kolagénu. Potom je pokles pozvoľnejší s 2 % každým rokom počas nasledujúcich 20 rokov.

To bude mať za následok, že vaša pokožka bude suchšia a všimnete si viac vrások a menšiu pevnosť pokožky okolo čeľuste, líc a krku.

12. Nízke libido

Nižší testosterón a estrogén a iné fyzické a emocionálne faktory môžu viesť k nižšej sexuálnej túžbe. Každodenné jemné cvičenie a zdravá strava môžu pomôcť podporiť libido.

13. Krehké nechty

Lámavosť nechtov môže byť spôsobená dehydratáciou a poklesom výživných látok v  dôsledku hormonálnych zmien.

14. Problémy s pamäťou a ťažkosti s koncentráciou

Pokles estrogénu má vplyv na fungovanie mozgu vrátane pamäti a koncentrácie. Nedostatok kvalitného spánku môže viesť k únave a ťažkostiam s koncentráciou počas dňa.

15. Alergie alebo citlivosť

Hormonálne zmeny môžu ovplyvniť imunitný systém a spôsobiť zvýšenú citlivosť na alergény alebo potraviny.

16. Pálenie v ústach

Pálenie v ústach počas menopauzy je príznak, ktorý môže byť pre ženy nepríjemný. Pre mnohé ženy ide o záhadný symptóm, pretože nie je úplne jasné, prečo sa vyskytuje.

Existuje niekoľko teórií, ktoré sa pokúšajú vysvetliť túto nepriaznivú senzáciu. Pokles hladiny estrogénu môže ovplyvniť citlivosť nervových zakončení v ústach a spôsobiť pálenie. Ďalším faktorom môže byť znížená produkcia slín. Sliny hrajú dôležitú úlohu pri udržiavaní zdravého ústneho prostredia a ochrane slizníc.

17. Problémy so zubami

Ako sme už spomínali, pokles hladiny estrogénu môže spôsobiť zníženú produkciu slín, ktoré sú dôležité aj pre ochranu zubov pred baktériami. Suché ústa môžu zvýšiť riziko zubného kazu. Menopauza môže spôsobiť straty v hustote kostí v okolí ústnej dutiny. Tento faktor môže viesť k problémom so zubami, ako sú uvoľnené zuby alebo problémy s ich upevnením.

18. Zmeny v ďasnách

Hormonálne zmeny môžu mať vplyv na ďasná, ktoré sa môžu stať citlivejšími a náchylnejšími na zápal. To môže viesť ku krvácaniu počas čistenia zubov alebo vznik paradentózy.

19. Závraty

Niektoré výskumy naznačujú, že hormóny, ktoré zohrávajú úlohu pri vyrovnávaní hladiny cukru v krvi, kolíšu počas perimenopauzy a ovplyvňujú reakciu tela na inzulín, ktorý môže následne viesť k závratom.

20. Slabosť močového mechúra

Pokles hladiny estrogénu má vplyv aj na svaly v oblasti panvového dna. Tieto svaly sú dôležité pre udržanie kontroly nad močovým mechúrom. Ich oslabenie a strata elasticity môžu viesť k problémom s udržaním moču. Menopauza môže spôsobiť zmeny aj v samotnom močovom mechúre. Mechúr môže byť citlivejší a reagovať na menšie množstvo moču, čo môže vyvolať nutkanie na močenie, ktoré je ťažké kontrolovať.

21. Rednutie vlasov

Vysoké hladiny estrogénu zvyčajne chránia vlasové folikuly, ale ich pokles môže spôsobiť, že vlasy sa stanú tenšie a menej životaschopné. Niektoré ženy môžu počas menopauzy produkovať viac mužských pohlavných hormónov, čo môže viesť k riedeniu vlasov. Tento jav je známy ako “androgénna alopécia”.

22. Svalové napätie

Keď hladiny estrogénu klesnú, hladiny kortizolu sa môžu zvýšiť, čo vedie k vyššej úrovni stresu a môže tiež zvýšiť krvný tlak a hladinu cukru v krvi. To všetko môže spôsobiť svalové napätie.

23. Nespavosť

Estrogén má významný vplyv na reguláciu spánkového cyklu. Pokles hladiny estrogénu počas menopauzy môže spôsobiť nesúvislé a menej efektívne spánkové cykly. To znamená, že ženy v menopauze môžu mať problémy so zaspávaním, častejšie sa budiť počas noci a mať ťažkosti s návratom do hlbokého spánku.

24. Telesný pach

Pokles hladiny estrogénu môže ovplyvniť reguláciu telesnej teploty a potenie. Tieto hormonálne zmeny môžu spôsobiť, že ženy budú potiť viac a že pot bude mať silnejší zápach. Takisto môže ovplyvniť pokožku, čím sa mení jej pH hodnota a mikrobiálna rovnováha. To môže viesť k vzniku nepriaznivých mikroorganizmov, ktoré môžu spôsobiť zápach.

25. Ovisnuté prsia

Hormonálne zmeny majú vplyv na vplyv na štruktúru a elasticitu kože a väzivových tkanív prsníkov a môžu spôsobiť, že prsia stratia svoju pevnosť a začnú visieť. S vekom sa takisto stráca tuk v prsiach, čo môže prispieť k pocitu, že prsia sú menej plné a zdvihnuté.

26.  Panické poruchy

Na vine sú opäť meniace sa alebo nevyvážené hormóny. Panické ataky môžu nastať náhle a sú spojené s intenzívnymi pocitmi úzkosti, strachu a fyzickými príznakmi, ako sú zvýšený srdcový tep, dýchavičnosť a pocit zlyhania. Existujú aj genetické predispozície k úzkosti a panickým poruchám, takže ak mala žena v rodine podobné prípady môže byť náchylnejšia na tento problém.

27. Suché oči

Nezvyčajné, ale nie až také neobvyklé. Suché oči sa spájajú s tým, že vaše telo nie je schopné tak ľahko kontrolovať hladinu vody.

28. Mravčenie končatín

Hormonálne zmeny môžu ovplyvniť krvné cievy a prietok krvi, čo môže viesť k nedostatočnému zásobovaniu kyslíkom a živinami do končatín, čo spôsobuje mravčenie.

29. Ťažkosti s dýchaním

Výskum stále nedal jasnú odpoveď,, prečo sa tento príznak vyskytuje. Predpokladá sa, že pokles estrogénu môže ovplyvniť zápal v tele, ktorý by mohol narušiť funkciu pľúc. Ale aj so zvýšeným rizikom úzkosti sa môže objaviť dýchavičnosť.

30. Zníženie plodnosti

U väčšiny žien prichádzajúca a odchádzajúca ovulácia a zhoršujúca sa kvalita vajíčok spôsobujú, že u žien vo veku 40 rokov a starších klesá plodnosť o 50 % v porovnaní so ženami bez perimenopauzy.

31. Pocit chladu

Estrogén má vplyv na termoregulačné centrum v mozgu a jeho nedostatok môže spôsobiť pocit chladu. Hormonálne zmeny môžu ovplyvniť krvné cievy a cirkuláciu krvi, čo môže viesť k tomu, že menej tepla sa dostane do končatín a kože, čo spôsobuje chlad. Takisto strata tuku v koži a podkožnom tkanive počas menopauzy môže znižovať izolačnú schopnosť tela, čo vedie k väčšej citlivosti na chlad.

32. Podráždenosť

Približne 7 z 10 žien, ktoré zažívajú perimenopauzu alebo menopauzu, tvrdí, že podráždenosť je ich hlavným emocionálnym príznakom. Stáva sa to pre pokles hladín estrogénu, čo môže spôsobiť niektoré nepríjemné vedľajšie účinky vrátane podráždenosti, stresu, úzkosti a zábudlivosti.

33. Únava a nedostatok motivácie

Keď kolíše progesterón, hormóny štítnej žľazy a nadobličiek, vaše telo nie je schopné regulovať svoju bunkovú energiu, čo môže viesť k nedostatku motivácie a pocitu únavy.

34. Bolesť kĺbov

Estrogén má vplyv na zdravie kĺbov a ich schopnosť udržiavať mazanie a správnu štruktúru. Menopauza je často sprevádzaná stratou kostnej hmoty, čo môže zvýšiť riziko artritických problémov a bolesti kĺbov. Hormonálne zmeny môžu tiež ovplyvniť prietok krvi do kĺbov, čo môže spôsobiť bolesť a nepohodlie.

35. Búšenie srdca

Vaše telo vás môže prekvapiť nepravidelným srdcovým rytmom a búšením srdca, úzkosťou a zvýšeným stresom.

36. Zhoršenie predmenštruačného syndrómu (PMS)

Spánkové problémy, zvýšený stres a zmeny v telesnom zdraví, ako sú návaly horúčavy a bolesti kĺbov, môžu spôsobiť nepohodlie a zhoršiť príznaky PMS.

37. Strata hustoty kostí

Opätovný nedostatok estrogénu, hormónu nevyhnutného pre zdravé kosti, môže spôsobiť rýchlejšie oslabenie ženských kostí v prvých rokoch po ukončení menštruácie.

38. Zmeny hmotnosti

Mnoho žien si môže počas postmenopauzy všimnúť zmeny v zložení tela a priberanie alebo rozloženie hmotnosti s tendenciou priberať v oblasti brucha.

39. Zmeny vône a chuti

Hormonálne výkyvy ovplyvňujú produkciu slín, čo môže meniť chuťové vnemy a reakcie na jedlo. Takisto zmena v pomeru telesného tuku a zmena distribúcie tuku počas menopauzy môže ovplyvniť to, ako organizmus spracováva a uchováva látky z potravy, čo ovplyvňuje chuť k jedlu.

40. Zmeny videnia

Pokles hladiny estrogénu môže ovplyvniť štruktúru a funkciu očných tkanív vrátane šošovky a rohovky, čo vedie k problémom so zaostrovaním. Hormonálne zmeny ovplyvňujú produkciu slz a spôsobiť suchosť očí a nepohodlie. Okrem menopauzy je aj starnutie dôležitým faktorom pri zmenách videnia. Očné tkanivá strácajú pružnosť a funkciu s vekom.

Redakcia portálu Lekar.sk
Zdravý život
bolesťhnačkahorúčkakrčok maternicematernicamenopauzanadmerné potenienočné poteniepsychická nepohoda