19.05.2020 • 6 minút na prečítanie

Alergia vás môže prekvapiť aj na jeseň

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Jar je krásne obdobie, avšak pre alergikov predstavuje hrozbu. Neznamená to však, že sa s alergiou môžete stretnúť iba na jar. Jeseň totiž so sebou prináša taktiež kopec alergénov.  Keď rastliny uvoľňujú peľ, milióny ľudí na svete so sennou nádchou začnú kýchať. Z článku sa dozviete o prejavoch alergie, akými sú kýchanie, svrbenie, vodnatá nádcha a začervenané či opuchnuté oči. Poradíme vám, ako s alergiami účinne bojovať.

Alergia je reakcia tela na konkrétnu látku. Môže ísť o alergiu na roztoče alebo alergiu na potraviny. Aktuálnymi v tomto období sú  najmä alergia na slnko a jarná alergia, známa aj ako senná nádcha.  V súčasnosti sú alergie veľmi rozšírené a alergiou trpí približne jeden zo štyroch ľudí. Obzvlášť často sa vyskytujú u detí. Niektoré alergie zmiznú, keď dieťa vyrastie, avšak mnohé z nich pretrvávajú celý život. U dospelých sa môžu vyvinúť alergie aj v pokročilom veku napriek tomu, že celý život alergickí neboli.

Jarná alergia

Najväčším spúšťačom alergie na jar je peľ. Stromy, trávy a buriny uvoľňujú drobné zrniečka peľu do vzduchu, aby oplodnili ďalšie rastliny. Keď sa dostanú do nosa alergika, zapríčinia obrannú reakciu tela. Imunitný systém mylne vníma peľ ako nebezpečenstvo a uvoľňuje protilátky, ktoré napádajú alergény. To vedie k uvoľňovaniu chemikálií nazývaných histamíny do krvi. Histamíny vyvolávajú nádchu, svrbiace oči a ďalšie príznaky, ktoré sú vám známe, ak máte alergie. Peľ môže cestovať na míle ďaleko, takže sa nejedná iba o rastliny vo vašom okolí. Medzi najčastejšie spúšťače patrí jelša, topoľ, moruša ale aj trávy a buriny ako napríklad kostrava. U pacienta s alergiou je dôležité zistiť, na aký druh peľu je alergický. Každý typ rastliny kvitne v inom ročnom období. Podľa toho, na aký druh peľu ste alergický, lekár určí, kedy je najvhodnejšie začať s liečbou.  Tiež vám poradí, v ktorom období je pre vás bezpečné vychádzať von. Nevyhnutnou pomôckou každého alergika je peľový kalendár, ktorý zobrazuje obdobie kvitnutia jednotlivých bylín a drevín

Najčastejšie príznaky alergie

  • vodnatá nádcha
  • svrbenie a pálenie očí
  • podráždenie pokožky, žihľavka a začervenanie
  • bolesť hlavy v oblasti čela
  • začervenanie oči, slzenie až po zápal spojiviek
  • tlak za očami
  • kýchanie
  • opuch v konkrétnom mieste alergickej reakcii 
  • dýchavičnosť
  • kašeľ

Alergické reakcie sa zvyčajne vyskytujú rýchlo počas niekoľkých minút po vystavení alergénu. Môžu dokonca ohroziť váš život.

Astma a alergie

Astma je bežné ochorenie dýchacích ciest, ktoré sťažuje dýchanie a môže zúžiť priechody vzduchu v pľúcach. Astma úzko súvisí s alergiami. Neliečená alergia môže ľahko prerásť do astmy. Alergia môže vážne zhoršiť existujúcu astmu. Ak sa astma a alergia vyskytnú spoločne, ochoreniu hovoríme astma vyvolaná alergiou alebo alergická astma. Alergická astma postihuje asi 60 percent ľudí trpiacich astmou.

Anafylaxia

Jedným z najzávažnejších príznakov alergie je anafylaxia. Niektoré typy alergií, vrátane alergií na potraviny a bodnutie hmyzom, môžu vyvolať závažnú reakciu známu ako anafylaxia alebo anafylaktický šok, ktorý predstavuje život ohrozujúci stav. Medzi  príznaky anafylaxie patrí strata vedomia, pokles krvného tlaku, dýchavičnosť, rýchly alebo slabý pulz ale aj nevoľnosť a zvracanie. Príznaky zvyčajne zahŕňajú viac ako jeden orgánový systém, napríklad kožu alebo ústa, pľúca, srdce a črevo. Príznaky nastupujú takmer okamžite pri vystaveniu sa alergénu. Pri anafylaxii je potrebné zakročiť ihneď, aby sa zabránilo vážnym, potenciálne život ohrozujúcim komplikáciám. Epinefrín je najdôležitejšou dostupnou liečbou. Ak ste už vy alebo vaše dieťa mali v minulosti takúto silnú alergickú reakciu alebo patríte do skupiny ohrozených pacientov, vždy noste dva autoinjektory epinefrínu, aby ste mohli na situáciu rýchlo reagovať.  

Ako zistíte rozdiel medzi anafylaxiou a astmou? 

Keďže pacienti s astmou sú často alergikmi, sú vo zvýšenej miere ohrození rizikom anafylaktického šoku. Pre pacientou s astmou je preto kĺúčové dodržiavanie liečby a jej dobré zvládanie. Niektoré zo symptómov anafylaxie alebo závažného astmatického záchvatu sa môžu zdať podobné. Užitočnou pomôckou na rozoznanie anafylaxie od astmy je, že anafylaxia sa typicky objaví ihneď  po tom, ako sa dostanete do kontaktu s alergénom,  napríklad po požití lieku alebo po uštipnutím hmyzom. 

Máte podozrenie na alergiu? 

Odporúčame navštíviť vášho obvodného lekára, ktorý vás môže poslať k špecialistovi alergológovi. Odborník na alergiu vám môže urobiť kožný test, ktorý zahŕňa buď pichnutie povrchu kože malým množstvom alergénu (kožný test), alebo vstreknutie malej vzorky zriedeného alergénu pod kožu v paži alebo na chrbte. Ak ste alergický na vstreknutú látku, vytvorí sa malý červený hrbolček. V niektorých prípadoch je možné podstúpiť krvný test. Vyšetrenie na alergiu sa  odporúča vždy pred sezónou alebo po nej. Vtedy ešte netrpíte príznakmi a je tak ľahšie určiť, o aký typ alergie ide. 

Koniec jari nemusí pre alergikov znamenať koniec alergiám

Aj keď sú senná nádcha, začervenané oči, slzenie, alebo kýchanie najčastejšie spôsobené prebúdzajúcou sa prírodou po zime, sezónne alergie môžu vyčíňať aj ďalej v lete, ba dokonca aj na jeseň. Chladný jesenný vietor totižto v sebe ukrýva tiež dráždivé látky, ktoré ako bonus, ešte aj vie odfúknuť na väčšie vzdialenosti a tak potrápiť viac ľudí. Symptómami a liečbou sa síce jesenné alergie od jarných nelíšia, no líšia sa v alergénoch, ktoré ich vyvolávajú.

Aké alergény trápia alergikov na jeseň?

  • Peľ Ambrózie

Peľ ambrózie je jedným z najčastejších spúšťačov jesenných alergii. Zo všetkých pacientov, trpiacich jesennými alergiami, má naň alergiu až 75% ľudí. Rastlina začína kvitnúť od konca augusta do septembra, alebo začiatku októbra, podľa toho ako je teplo. Aj keď ambrózia nie je vo vašom okolí rozšírená, jej peľ môže cestovať vzduchom aj stovky kilometrov aby vám spôsobil nepríjemné komplikácie.

  • Plesne

Plesne nerastú iba na vlhkých miestach v domácnosti, ale aj vonku v hromadách mokrého lístia. Rozmnožujú sa uvoľňovaním výtrusov, ktoré sa vzduchom môžu dostať rovno až k vám do nosa. Nezabudnite si preto vždy pred príchodom domov poriadne očistiť topánky,  aby ste si na listoch prichytených na podrážke nepriniesli domov tieto alergény. Ak ste sa aj napriek alergii rozhodli ísť na jesennú prechádzku pomôcť vám môže aj respirátor, ktorý vás ochráni pred vdýchnutím týchto výtrusov. Pacienti alergickí na plesne, pociťujú najsilnejšie príznaky hlavne koncom leta, začiatkom jesene.

  • Interiérové alergény

Domáce alergény ako prach, alebo psie chlpy sú síce doma prítomné počas celého roka, avšak v chladných mesiacoch vás môžu potrápiť trochu viac. Je to preto, že ohrievače cirkulujúcim vzduchom tieto alergény víria. Pomôcť môže častejšie vysávanie a utieranie prachu, ako aj častá výmena vzduchových filtrov na ohrievačoch, v ktorých sa môžu zdržiavať tiež dráždivé roztoče.

Liečba

Existuje veľa liekov, ktoré zmierňujú príznaky alergií. 

Antihistaminiká znižujú kýchanie a svrbenie tak, že redukujú množstvo histamínu vo vašom tele. Zvyčajne je vhodné ich užiť, keď si všimnete príznaky alergickej reakcie alebo pred vystavením sa alergénu, aby sa zastavila alergická reakcia alebo aby ste jej predišli. Niektoré antihistaminiká môžu spôsobiť, že sa budete cítiť ospalý, takže buďte opatrní, ak ich užijete počas dňa. K dispozícii sú však aj také, ktoré nemajú tento nepríjemný vedľajší účinok. 

Dekongestanty zmenšujú krvné cievy v nosných priechodoch, aby zmiernili opuch a pocit upchatého nosa. Ide o tablety, kapsule alebo nosné spreje, ktoré možno použiť ako krátkodobú liečbu upchatého nosa. Kombinácie antihistamínu a dekongestantu kombinujú účinky oboch liekov. 

Na zmiernenie a liečbu alergických príznakov tiež existujú krémy alebo gély (napríklad Fenistil gél), ktoré slúžia na úľavu od svrbenia alebo začervenania pokožky. V tomto prípade liek zabraňuje účinku histamínu, jednej z látok uvoľňujúcej sa počas alergických reakcií. 

Steroidné nazálne spreje zmierňujú zápal a sú výhodnou úvodnou liečbou. Nazálny sprej obsahujúci účinnú látku kromolyn sodný môže zabrániť sennej nádche zastavením uvoľňovania histamínu skôr, ako môže vyvolať príznaky alergie. 

Očné kvapky zmierňujú svrbenie a slzenie očí.

V eshope eTabletka.sk nájdete mnohé známe antihistaminíka.

ZDROJ: eTabletka.sk

Imunoterapia

U niektorých ľudí s veľmi závažnými alergiami sa sa využíva komplexnejšia liečba nazývaná imunoterapia. Pri imunoterapii budete vystavení alergénu riadeným spôsobom po dobu niekoľkých rokov, aby si naň vaše telo zvyklo a nereagovalo naň tak vážne. Imunoterapia vám postupne zvyšuje dávky alergénu, až kým ho vaše telo nezvládne. Liečba môže zmierniť vaše príznaky na dlhšie obdobie ako iné typy alergických liekov. Aj keď výsledky nie sú rovnaké pri každom pacientovi, imunoterapia môže zmierniť príznaky alergie až na niekoľko rokov

Prírodné prostriedky na zmiernenie príznakov alergií

  • Výplach nosa slanou vodou má dokázané benefity pre dospelých a deti trpiace alergickou rinitídou. Nosná sprcha používa kombináciu teplej vody, soli a prípadne jedlej sódy na vyčistenie hlienu a otvorenie sínusových priechodov. Kanvičku na výplach nosa je možné zakúpiť si bežne v lekárni. Na prípravu roztoku použite destilovanú, sterilnú alebo predtým prevarenú vodu. Na výplach nosa môžete použiť aj minerálnu vodu Vincentka. Po každom použití je dôležité kanvičku vypláchnuť a nechať vyschnúť na vzduchu. 
  • Pravidelné cvičenie a fyzická aktivita vám môžu pomôcť znížiť alergické reakcie. J Aj keď nie je jasné prečo, jedna štúdia, ktorá sa zamerala na účinky cvičenia u dospelých s alergiami, ukázala, že účastníci, ktorí pestovali najmä zimné športy mali znížené príznaky alergie ale aj zlepšenie dýchacích testov.
  • Kvercetín je antioxidant, o ktorom sa preukázalo, že môže pomôcť znížiť príznaky alergií, ktoré sa prejavujú pri kožných reakciách ako je atopická dermatitída. Kvercetín sa prirodzene vyskytuje v niektorých potravinách, ako sú jablká, bobuľové ovocie, napríklad červené hrozno, ale aj červená cibuľa, kapary a čierny čaj. Typická dávka pre alergie a sennú nádchu je medzi 200 a 400 miligramami (mg) trikrát denne.
  • Omega-3 mastné kyseliny patria medzi esenciálne mastné kyseliny, ktoré sa preukázali vo výskumných štúdiách ako prírodný prostriedok na zníženie niektorých účinkov astmy a atopickej dermatitídy. Nachádzajú sa najmä v rybom oleji ale aj v ľanových, konopných a chia semienkach, ako aj vo  vlašských orechoch. 

Tipy pre alergikov

  • Snažte sa ostať vo vnútri vždy, keď je množstvo peľu cez deň najvyššie. Peľ vrcholí zvyčajne ráno.
  • Sledujte peľový kalendár, ktorý vám poslúži na lepšie plánovanie vašich aktivít a pobytov v prírode.
  • Počas jarných mesiacov majte dvere a okná zatvorené, aby ste zabránili alergénom dostať sa dnu. 
  • V kritickom období noste pri sebe vždy svoju osobnú lekárničku s nevyhnutnými liekmi proti alergii.
  • Môže tiež pomôcť čistička vzduchu. Existujú už špeciálne čističky vzduchu s režimom proti alergénom, ktoré sú schopné odstrániť zo vzduchu častice o veľkosti 20 nanometrov, a tak si s peľmi a ďalšími alergénmi hravo poradia.
  • Vzduchové filtre u vás doma často čistite vymieňajte. Používajte HEPA filter, ktorý dokáže vyčistiť až 99,97% nežiaducich častíc v domácnosti. 
  • Čistite tiež police, vetracie otvory a ďalšie miesta, kde sa môže zhromažďovať peľ.
  • Po príchode z vonku si vyzlečte a operte oblečenie a umyte vlasy, pretože sa tam môžu zhromažďovať alergény.
  • Vysávajte dvakrát týždenne. Pri vysávaní noste masku, pretože vysávanie môže rozvíriť peľ, plesne a prach, ktoré boli zachytené vo vašom koberci.

Pri písaní článku boli použité tieto zdroje:

Allergies – NHS

Allergy Symptoms

Seasonal allergies: Nip them in the bud

Everything You Need To Know About Allergies

How to Handle Your Spring Allergies

What Are the Symptoms of an Allergy?

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
alergiaalergická reakciaimunitakýchanienossmrkaniesvrbenieupchatý nos