12.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Arteriálna trombóza

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Arteriálna trombóza označuje krvnú zrazeninu v artérii (tepne). Môže ohrozovať život, pretože v jej dôsledku často dochádza k upchatiu tepny a krv sa nemôže dostať k dôležitým orgánom. Arteriálna trombóza sa vyskytuje najmä u pacientov so stvrdnutými a zúženými cievami, teda s artériosklerózou.

Vznik a príčiny

Medzi hlavné príčiny arteriálnej trombózy patria: artérioskleróza alebo výskyt tohto ochorenia v blízkej rodine, obezita alebo nadváha, cigaretový dym, ktorý má negatívny dopad na elastickosť a celkový stav ciev, nezdravé stravovanie a nedostatok pohybu, sedavý spôsob života, vysoký krvný tlak, zvýšený cholesterol a cukrovka, nadmerná konzumácia alkoholu, vyšší vek, poranenie tepny.

Príznaky

Príznaky arteriálnej trombózy závisia od toho, aká tepna je postihnutá. Vážne príznaky arteriálnej trombózy sú najmä:

Kritická končatinová ischémia

Blokovaný prísun krvi do niektorej z končatín, prejavuje sa príznakmi, ako je chlad, slabý pulz, brnenie alebo necitlivosť, bledá alebo modrasto-sivastá farba končatiny.

Infarkt srdca

Blokovaný prísun krvi do srdca. Prejavuje sa bolesťou v hrudníku, dýchavičnosťou a závratmi alebo nevoľnosťou.

Mozgová mŕtvica

Blokovaný prísun krvi do mozgu. Príznaky – poklesnutie jednej polovice tváre, problematická či nezrozumiteľná reč, slabosť v rukách a nohách (zvyčajne len na jednej strane tela), niekedy celkové stŕpnutie alebo ochrnutie jednej polovice tela.

Mini-mŕtvica alebo tranzitórny ischemický atak (TIA)

V tomto prípade ide o prechodnú mŕtvicu. Príznaky sú podobné ako pri mŕtvici, avšak nedochádza k poškodeniu orgánov.

Diagnóza
Arteriálna trombóza sa diagnostikuje pomocou viacerých testov a vyšetrení. Prvý krok je základné fyzikálne vyšetrenie, keď lekár prezrie pacienta a zhodnotí prípadné viditeľné príznaky a spýta sa na jeho ťažkosti. Nasleduje ultrazvukové vyšetrenie, angiografia, magnetická rezonancia, prípadne ďalšie vyšetrenia.

Liečba

Liečba arteriálnej trombózy sa odvíja od vážnosti stavu pacienta. Vo vážnych prípadoch a v prípadoch ohrozujúcich život je potrebný chirurgický zákrok, pri ktorom sa odstráni krvná zrazenina. Ďalším riešením je zavedenie stentu, ktorý má udržať cievu priechodnou, alebo sa vykonáva takzvaný bypass (obchvatová operácia alebo premostenie). Menej vážne prípady sa riešia medikamentózne, užívaním odporúčaných liekov, najmä trombolytík, ktoré rozpúšťajú krvné zrazeniny.

Ako žiť s chorobou

Arteriálna trombóza môže spôsobiť vážne a nezvratné poškodenie zdravia až smrť. Kto má zvýšené riziko trombózy, musí dodržiavať zásady zdravého životného štýlu, zbaviť sa zlozvykov, ako je fajčenie a nadmerný prísun alkoholu a snažiť sa udržiavať si primeranú hmotnosť. Pri spozorovaní niektorého z varovných príznakov arteriálnej trombózy je nutné okamžite vyhľadať lekársku pomoc.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
arteriálna trombózadýchavičnosťmozognecitlivosťnevoľnostnezrozumiteľná rečslabý pulzsrdcezávraty