Kvety bazy sa využívajú na prevenciu a liečbu chorôb z prechladnutia. Majú močopudný účinok, pomáhajú aj pri zahlienení. Pri migrénach, bolestiach chrbtice a kĺbov sa odporúča konzumácia bazového sirupu alebo šťavy, ktorá má analgetický a protizápalový účinok.
Baza sa vždy tešila dobrej povesti pre svoje mnohoraké využitie nielen v medicíne, ale aj v kozmetike. Často je spájaná s mnohými poverami a mágiou.
Pre kmeň Druidov to bol posvätný strom, pod ktorým sa sobášili páry a nemeckí statkári verili, že v ňom žije bohyňa Holle. Tá im mala priniesť požehnanie a odvrátiť škodu na dome i dvore, preto si veľkými kvetmi bazy zdobili klobúky.
Baza čierna rastie vo forme stromového kra vysokého 1,5 – 5 m takmer v celej Európe. Najčastejšie je ju vidieť pri plotoch, v lesoch, hájoch či krovinách. Má veľké jemne zúbkaté listy, ktoré sú najmä na spodnej strane chlpaté a po rozdrvení mierne zapáchajú. Kvitne v júni.
Naopak, kvety majú príjemnú vôňu a po zatrepaní sa z nich sype veľké množstvo peľu. Sú malé, rastú nahusto vo veľkom okolíku a sú krémovo bielej alebo mierne nažltlej farby. Plodom sú čierne bobule s obsahom troch semienok. Zbierajú sa plody, kvety a listy.
Kvet sa na liečebné využitie zbiera za slnečného počasia v čase, keď je z jednej tretiny rozkvitnutý. Neskôr by už v ňom neboli prítomné cenné pele a liečivé látky. Obsahuje prevažne flavonoidy (napr. rutín), cholín, organické kyseliny, sacharidy, triesloviny, sliz, saponíny, silice a iné látky.
Odstrihnuté kvetenstvo sa suší zavesené na špagáte alebo rozložené v tenkej vrstve na vzduchu v tieni. Sušená baza je veľmi náchylná na vlhkosť, dochádza k zhnednutiu kvetov a tým aj k ich znehodnoteniu. Ak je to možné, dáva sa preto prednosť čerstvým kvetom.
V plodoch sú prítomné farbivá, organické kyseliny, cukor, triesloviny, vitamíny A, B a C, minerály, horčiny, silice a iné. Plody sa zbierajú na jeseň, v čase, keď sú takmer zrelé. Zelené je potrebné odstrániť (sú jedovaté) a ponechávajú sa iba zdravé fialovočierne bobule. Odporúča sa začať ich sušiť na slnku a následne dosušiť umelým teplom pri teplote do 45°C.
Kôra a listy bazy obsahujú toxické glykozidy, preto nie sú vhodné na vnútorné užitie. Otravy sa prejavujú silným zvracaním, hnačkou, nechutenstvom a celkovou slabosťou. Rovnaké príznaky sa môžu objaviť aj pri predávkovaní plodmi.
V ľudovom liečiteľstve sa tradične používajú najmä sušené kvety. Na prevenciu a liečbu chorôb z prechladnutia, nádchy a chrípky sa vnútorne podáva zápar, ktorý sa pije mierne teplý 2-krát denne počas 2 týždňov.
Vďaka obsahu draselných solí má čaj zo sušených kvetov aj močopudný účinok, čo napomáha lepšiemu prečisteniu organizmu.
Prípravky alebo výluhy z bazy čiernej zároveň pomáhajú pri chorobách dýchacích ciest sprevádzaných kašľom, zahlienením a horúčkou. Pre svoj expektoračný účinok je súci aj na inhaláciu.
V podpornej liečbe na zvýšenie potenia sa často vyskytuje v čajovinových zmesiach napr. s lipovým kvetom. Čerstvé kvety sú vhodné na prípravu sirupov a obkladov. Vysmážané bazové kvety v palacinkovom cestíčku vraj patria medzi kulinárske delikatesy.
Čaj zo sušených plodov má prečisťujúce a mierne laxatívne účinky. Pri migrénach, neuralgiách, bolestiach trojklanného nervu, chrbtice a kĺbov sa odporúča konzumácia bazového sirupu alebo šťavy, ktorá má analgetický a protizápalový účinok. Okrem sirupu sú čerstvé plody vhodné aj na prípravu džemu, vína, bazového likéru či omáčky.
Lokálne sa baza používa najmä na ošetrenie citlivej a aknóznej pleti. Pridáva sa do upokojujúcich, vzpružujúcich a posilňujúcich kúpeľov. Vo forme obkladov je dobrým pomocníkom pri unavených nohách a kŕčových žilách.
Menej známy je hydrolát, ktorý sa dá pripraviť z čerstvých aj sušených kvetov. Môže byť súčasťou krémov, emulzií, čistiacich vôd alebo slúži na umývanie citlivej pokožky. Problematickú pleť jemne ale dôkladne lieči aj bylinná pleťová maska, ktorá okrem kvetov bazy obsahuje aj sušený kvet lipy a rumančeka.
Medzi možné nežiaduce účinky patria už spomínané symptómy otravy a možný výskyt podráždenia pokožky. Interakcie a kontraindikácie nie sú dokumentované. Nie sú známe ani informácie o používaní tejto rastliny počas gravidity a dojčenia.