Obilniny by mali tvoriť približne 40 až 60 % denného jedálnička. Viete, aké bezlepkové obilniny sú pre vás bezpečné, ak trpíte celiakiou?
Bezlepkové obilniny sú tie, ktoré neobsahujú lepok – teda bielkovinu, ktorá spôsobuje najmä tráviace ťažkosti ľuďom s celiakiou.
Ak máte celiakiu alebo zvýšenú citlivosť na lepok, obilniny bez lepku sú vhodné práve pre vás. Môžete si vybrať ktorékoľvek z nasledujúceho zoznamu.
Výber potravín môže byť pre celiatikov každodenný boj. Existuje niekoľko bezlepkových obilnín, ktoré si môžete dopriať bez obáv o zhoršenie vášho zdravia. Patrí medzi ne:
Tieto obilniny môžete nájsť v rôznych typoch jedál – od pečiva, koláčov, pizze a cestovín, cez kaše či zahustené polievky.
Bezlepkové obilniny vyhľadávajú nielen ľudia s celiakiou, ale aj tí, ktorí s lepkom nemajú problém. Dôvodom je najmä fakt, že produkty vyrobené z bezlepkových obilnín (napr. múka) obsahujú vysoké množstvo minerálov a vitamínov, sú nízkokalorické a ľahko stráviteľné. Hodia sa preto nielen do bezlepkovej diéty, ale do jedálnička každého, kto sa snaží jesť zdravo.
Ovos síce obsahuje lepok, no svojím zložením je odlišný než lepok v ostatných obilninách (napr. v pšenici). Nazýva sa avenín a väčšine celiatikov jeho jedenie nespôsobuje žiadne problémy.
Avšak, ak chcete konzumovať ovos, mali by ste si vyberať certifikované potraviny s označením „bez lepku“ alebo „gluten free“. Takéto potraviny garantujú, že ovos nie je kontaminovaný inými obilninami s lepkom.
Zaradenie ovsa do jedálnička má množstvo benefitov. Je bohatý na vitamíny skupiny B, horčík, zinok a železo. Navyše obsahuje vysoký podiel rozpustnej vlákniny, ktorá pomáha udržať zdravie tráviaceho systému, dlhodobo zasýti a pomáha znížiť hladinu cholesterolu a cukru v krvi.
Pohánka je ďalšou z obilnín, ktorá neobsahuje lepok. Ako bezlepková obilnina je vhodnou alternatívou pre všetkých celiatikov.
Medzi jej benefity patrí vysoký obsah vitamínov a minerálov. Pomáha v budovaní obranyschopnosti tela a vďaka vysokému podielu vlákniny zlepšuje trávenie. Pohánka je tiež ideálnou potravinou pri chudnutí, keďže obsahuje len malé množstvo tuku a vyšší podiel bielkovín a vlákniny.
Ak máte alergiu na lepok, špalda je obilninou, ktorej by ste sa mali oblúkom vyhnúť. Jej konzumácia je pre ľudí s celiakiou nevhodná, pretože obsahuje lepok.
Naopak, vhodnou potravinou pre ľudí s celiakiou je obyčajná ryža. Radí sa medzi bezlepkové obilniny a je všeobecne dobre tolerovaná celiatikmi.
Obsahuje dôležité makroživiny (bielkoviny a sacharidy) a tiež minerály a vitamíny. V kuchyni ju vieme ľahko použiť do bežných jedál, od prílohy po výrobu pečiva či polievok.
Pšeno alebo inak lúpané proso takisto lepok neobsahuje. Ide teda o ďalšiu bezlepkovú obilninu, ktorá je vhodná pre celiatikov.
Pšeno je bohaté na obsah esenciálnych mastných kyselín, minerálov (napríklad draslík, horčík a vápnik) a vitamíny skupiny B. Podporuje imunitnú činnosť, pomáha kostiam, vlasom aj pleti.
Ďalšou obilninou, ktorú sme sa vám rozhodli popísať, je raž. Bohužiaľ, tento typ obilniny obsahuje lepok. Ide o malé množstvo (rozhodne menej, než je podiel lepku u pšenice či špaldy). No aj napriek tomu môže byť ražné pečivo, chlieb, cestoviny či sladkosti kontaminované inými potravinami s vyšším obsahom lepku.
Raž je bohatá na obsah kyseliny listovej a draslíka. Nie je však vhodnou obilninou pre celiatikov.
Múka je základnou surovinou na výrobu pečiva či koláčov. Je však aj zdrojom lepku. Vďaka tomu, že sú na trhu dostupné rôzne druhy bezlepkovej múky, si môžete tieto jedlá vychutnať aj napriek celiakii.
Bezlepková múka je vyrobená z rôznych bezlepkových obilnín, orechov a ďalších surovín. Môžete ju zohnať v klasických 3 hrúbkach, v BIO kvalite a od širokej škály predajcov.
Čo sa týka ceny, závisí od typu múky a veľkosti balenia. Napríklad 500 g kukuričnej múky stojí približne 1,5 až 2 eurá. Bezlepkovú múku môžete použiť na prípravu slaných aj sladkých jedál.
Najčastejšie používané druhy bezlepkovej múky sú:
Okrem nich sú na trhu dostupné aj ďalšie druhy:
Pri písaní článku boli použité tieto zdroje: