Celiakia

Celiakia je autoimunitné ochorenie, pri ktorom vaše telo, konkrétne imunitný systém, odmieta lepok – nedokáže ho spracovať a vníma ho ako niečo nebezpečné. Keď celiatik zje potravinu s lepkom, spustí sa obranný zápalový proces. Ten však výrazne poškodzuje sliznicu tenkého čreva – pri opakovaných zápaloch sa jej povrch „vyrovná“. U zdravých ľudí je sliznica prirodzene členitá a sú na nej tzv. klky, ktoré zabezpečujú vstrebávanie živín z potravy. Keďže pri celiakii klkov ubúda, vstrebávanie je náročnejšie, čo môže viesť k rôznym zdravotným problémom.

Ochorenie v číslach

32 139 diagnostikovaných pacientov s celiakiou
69,5 % z celkového počtu pacientov sú ženy
30,5 % z celkového počtu pacientov sú muži
28 % z celkového počtu pacientov sú deti

Variácie ochorenia

Svetová gastroenterologická organizácia rozlišuje 3 hlavné formy celiakie:

  • Klasická celiakia 

Charakterizujú ju príznaky malabsorpcie (poruchy vstrebávania živín), objavuje sa aj hnačka alebo bledá, zapáchajúca a mastná stolica (steatorea). Bežným prejavom je aj neplánované schudnutie či problém s rastom u detí.

  • Neklasická celiakia 

Problémy s trávením sú mierne a zvyčajne nemáte ani ťažkosti so vstrebávaním živín. Najčastejšie sa objavuje nafúknuté a bolestivé brucho, únava či iné, na prvý pohľad nesúvisiace príznaky – napríklad úzkosť, depresia, neplodnosť a ďalšie.

  • Tichá celiakia 

Nazýva sa aj asymptomatická celiakia. Nemáte pri nej žiadne výrazné príznaky, no sliznica vášho tenkého čreva je aj tak poškodená. Ak má niekto z vašich prvostupňových príbuzných celiakiu, mali by ste sa na ňu nechať otestovať aj vy, i keď problémy nemáte.

Príznaky a symptómy

Príznaky celiakie u dospelých 

Príznaky celiakie sú veľmi rôznorodé a dokonca nemusíte mať vôbec žiadne, hoci ochorením trpíte. Väčšina z nás si ju spája najmä s tráviacimi ťažkosťami, no ovplyvňovať môže aj psychiku a zdravie kože. Medzi najčastejšie príznaky celiakie patria: 

  • riedka stolica
  • zápcha
  • nadúvanie
  • nevoľnosť 
  • strata hmotnosti

Objaviť sa môže aj anémia z nedostatku železa, chronická únava, chronická migréna, mravčenie, necitlivosť alebo bolesť rúk či nôh, nedostatok vitamínov, neskorý nástup menštruácie/skorá menopauza, neplodnosť, svrbiaca kožná vyrážka, úzkosť, depresia či problémy so zubnou sklovinou. O všetkých možných ťažkostiach sa dočítate v našom článku o príznakoch celiakie

Príznaky celiakie u detí 

Celiakia u detí je takisto bežným javom. Príznaky ochorenia sa zvyknú objaviť pri prvých stretnutiach s lepkom, nie je to však pravidlom. Prejavy sú podobné ako u dospelých, objaviť sa však môžu aj zmeny v správaní. Napríklad: 

  • hyperaktivita
  • letargia (nízka energia, únava)
  • zlá koordináciua (nemotornosť, nerovnováha)

Dôjsť môže i k oneskorenému rastu a vývoju (napríklad oddialenie puberty, neprospievanie) alebo ku kožným prejavom, ako sú červené vyrážky až škvrny, ktoré dieťa výrazne svrbia. 


Príčiny / spúšťače

To, prečo celiakia vzniká, sa nedá presne určiť. Hlavný dôvod jej rozvoja ešte stále ostáva pre vedcov záhadou. Podnecuje ju však niekoľko faktorov, ktoré sčasti môžeme aj nemôžeme ovplyvniť. Patrí k nim: 

  • genetika – ak má niekto z vašich blízkych príbuzných celiakiu, je vyššie riziko, že ju budete mať aj vy. No aj napriek genetickej predispozícii sa u vás nemusí rozvinúť. Zvyčajne sa tak stane, ak sa k tomu pridajú ďalšie faktory prostredia. 
  • prostredie – ak sa skombinuje genetická predispozícia a faktory prostredia, šanca na celiakiu je vysoká. Hlavným faktorom prostredia je konzumovanie potravín a nápojov s lepkom. 
  • imunita – aj imunologické faktory rozhodujú o tom, či budete patriť k celiatikom, alebo nie. Imunita každého z nás je iná, ak sa u vás celiakia rozvinie, vaša imunita bude vnímať lepok ako hrozbu a spustí proti nemu obranné zápalové procesy.

Rozvoj celiakie môže ovplyvniť aj strava v ranom detstve. Ak budete svoje dieťa dojčiť minimálne 6 mesiacov, je menšia šanca, že sa uňho ochorenie rozvinie. Celiakiu však môžete dostať aj po prekonaní vírusovej infekcie. Aj pri nej sa totiž spustí obranná reakcia tela, ktorá poškodzuje sliznicu tenkého čreva. 


Diagnostika

Pri diagnostike celiakie sa využíva vyšetrenie vzorky stolice aj vzorky krvi. Zo stolice zistia, či nie je vaše črevo poškodené, z krvi zase genetickú predispozíciu a prítomnosť protilátok. Ak sa vám celiakia potvrdí, čaka vás endoskopické vyšetrenie tenkého čreva, z ktorého sa odoberie vzorka na histológiu. Tá finálne potvrdí alebo vyvráti, či celiakiu máte. 

Aké sú hraničné hodnoty celiakie? 

Pri diagnostike celiakie sa tiež zohľadňuje prítomnosť špecifických protilátok v krvi – ide o anti-tTG a EMA. Tieto protilátky telo tvorí proti tkanivovej transglutamináze, endomysiu a gliadínu. Gliadín je bielkovinová zložka lepku, ktorú nájdeme v pšenici, jačmeni či raži. Prečítajte si viac o hraničných hodnotách celiakie a protilátkach, ktoré s ochorením súvisia. 

Aké testy na celiakiu existujú?

Pri diagnostike tohto ochorenia sa využívajú rôzne testy na celiakiu. Okrem krvných testov, testov zo vzorky stolice a biopsie sa môžete stretnúť aj s: 

  • domácim testom celiakie – takýto test je síce pohodlný, no jeho výsledky bývajú väčšinou nepresné. Aj eliminačná diéta sa dá považovať za druh domáceho testu. Pri nej vyradíte zo svojej stravy lepok a sledujete, či sa vaše príznaky zmiernia. 
  • testom na celiakiu z lekárne – prvotné prejavy celiakie si môžete potvrdiť aj testom z lekárne. Funguje vďaka kvapke vašej krvi a výsledkom je určenie hodnoty protilátok IgA proti tkanivovej transglutamináze. Ak si však takýto test chcete spraviť, nemôžete pri tom držať eliminačnú diétu, keďže by mohla výsledky skresliť. 

Liečba, prevencia, kontrola

Liečba celiakie 

Liečba celiakie zahŕňa hlavne prísnu bezlepkovú diétu. Toto ochorenie sa úplne vyliečiť nedá, takže ju budete musieť dodržiavať celoživotne. Už po niekoľkých týždňoch od jej zavedenia sa však vaše príznaky zmiernia. Ak sa tak nestane, musíte prehodnotiť, či sa lepku vyhýbate na 100 %.

Zároveň je dôležité, aby ste aj pri bezlepkovej strave prijímali dostatok živín, ktoré vás udržia v dobre fyzickej aj psychickej kondícii a pomôžu udržať vaše trávenie vo forme. Ak máte s nastavením vyváženej bezlepkovej diéty problém, neváhajte sa poradiť s nutričným terapeutom či iným špecialistom na výživu

Prevencia celiakie 

Keďže je celiakia z veľkej časti dedičná, zatiaľ neexistuje stopercentná prevencia. Ak k nej máte genetickú predispozíciu, môžete sa snažiť ovplyvniť aspoň faktory prostredia. Ak chcete zvýšiť šancu, že ochorenie napríklad neprenesiete na svoje dieťa, môžete sa pokúsiť aspoň o 6-mesačné dojčenie. Ak to však nejde, nevadí. Pomôcť môže aj postupné a pomalé zavádzanie lepku do stravy. 

Kontrola celiakie 

Diagnostikou celiakie to nekončí. Chodiť musíte aj na pravidelné kontroly, aby sa ukázalo, či je vaša bezlepková diéta správna a sliznica vášho tenkého čreva sa hojí, ako má. Po prvotnom diagnostikovaní sú kontroly častejšie – zvyčajne idete k lekárovi po jednom mesiaci, po troch mesiacoch, po šiestich a na koniec po roku. Neskôr chodíte na kontrolu už len raz ročne, ak je váš stav ustálený. Pri kontrolách sa meria hodnota Anti-tTG protilátok – ak sú vysoké, pravdepodobne je vaša bezlepková diéta nedostatočná.   

Praktické informácie

Bezlepková diéta je na celý život a aj malé množstvo lepku vám môže opäť poškodiť tenké črevo. Snažte sa ju preto dodržiavať čo najpoctivejšie a informovať o svojich obmedzeniach aj svojich blízkych. Edukujte ich, aké potraviny môžete a nemôžete jesť, na čo by si mali dať pri príprave jedla pozor. 

Nebezpečná môže byť napríklad krížová kontaminácia, pri ktorej sa bezlepková potravina nedopatrením „nakazí“ lepkom. Ako celiatik by ste mali mať na prípravu jedla oddelené hrnce, panvice, dosky na krájanie aj všetko kuchynské náčinie. Pozor na kontamináciu si dávajte najmä v reštauráciách či kaviarňach. Vždy sa pýtajte, ako sa vaše jedlo pripravuje a skladuje. 

Pre celiatika je najjednoduchšie, keď si varí doma z čerstvých surovín. Má tak istotu, že v jedle žiaden lepok nebude. 
Nezabúdajte tiež poriadne čítať etikety potravín a preferujte tie, ktoré majú označenie „bezlepkové“ alebo „gluten-free“.

Komplikácie

Neliečená celiakia vedie k výraznému poškodeniu sliznice tenkého čreva a teda k nedostatočnému vstrebávaniu živín. To môže neskôr vyvolať narušenie viacerých systémov v tele, spôsobiť osteoporózu, neurologické problémy či zvýšené riziko niektorých druhov rakoviny. Prečítajte si viac o komplikáciách, ktoré sa s neliečenou celiakiou spájajú.

Financie / príspevky

Život s celiakiou býva náročný fyzicky, psychicky a často aj finančne. Špeciálne bezlepkové potraviny bývajú výrazne drahšie. Preto máte ako celiatik nárok na rôzne príspevky od štátu. Líšia sa podľa toho, či máte preukaz ZŤP alebo nie. Ako celiatik so ZŤP máte nárok na finančný príspevok na zvýšené výdavky na stravovanie, dopravu, poistenia či rôzne správne poplatky. 

Ak preukaz ZŤP nemáte, stále máte nárok na: 

  • potraviny na predpis pre celiatikov
  • zľavy na bezlepkové produkty od Slovenskej spoločnosti celiatikov
  • možnosť vybavenia ZŤP preukazu a invalidného dôchodku

Prečítajte si viac o všetkých príspevkoch od štátu, ktoré sa vás ako celiatika týkajú. Máme pre vás aj kompletný zoznam preplácaných bezlepkových potravín

Strava

Dodržiavanie bezlepkovej diéty je pri celiakii kľúčové. Do svojho jedálnička môžete zaradiť prirodzene bezlepkové potraviny aj špeciálne potraviny pre celiatikov. Prirodzene bezlepková je napríklad aj superpotravina pohánka, ryža, proso, kukurica či amarant. Vyhnúť by ste sa určite mali pšenici, jačmeňu, raži a aj populárnej špalde – špaldová múka nie je bezlepková, i keď mnohí si to o nej myslia.

Dôvera pomáha

Ak ste poistencom Dôvery a máte celiakiu, môžete navyše získať 25 % zľavu na bezlepkové potraviny Vitacelia.