Celiakia sa u detí môže objaviť kedykoľvek, preto je dobré poznať jej príznaky. Myslieť by ste na ňu mali najmä v prípade, ak ňou trpí niekto z blízkej rodiny.
Vek, v ktorom sa začína celiakia u detí prejavovať, sa môže u každého dieťaťa líšiť. Závisí to najmä od toho, aký jedálniček mu zostavíte a kedy sa prvýkrát s lepkom stretne.
Vo väčšine prípadov príznaky detskej celiakie nastúpia práve v období, v ktorom deti prídu po prvý raz do kontaktu s potravinami obsahujúcimi lepok (napr. pšenica). Nie je to však pravidlo.
U niektorých detí sa celiakia objaví až po rokoch od prvého vystavenia lepku. Zatiaľ nevieme, prečo je to tak. Aj napriek neskorému prejaveniu musia deti rovnako dodržiavať bezlepkovú diétu.
Detská celiakia patrí medzi autoimunitné ochorenia. To znamená, že imunitný systém tela bojuje proti vlastným „dobrým“ bunkám. Deje sa to vtedy, keď je telo v kontakte s lepkom.
Bohužiaľ, zatiaľ nepoznáme presnú príčinu vzniku tejto autoimunitnej reakcie. S istotou však vieme, že na vznik celiakie u detí do veľkej miery vplýva genetická predispozícia.
Deti, ktoré majú príbuzných (rodič alebo súrodenec) s celiakiou prvého stupňa, majú 10 % šancu, že tiež budú mať celiakiu.
Intenzita a závažnosť príznakov celiakie u detí je rôzna. U niektorých symptómy vymiznú do pár hodín, u iných môžu pretrvávať dni až dlhé týždne.
Medzi najčastejšie príznaky celiakie, ktoré si môžete u svojho dieťatka všimnúť, patria:
Ďalší z indikátorov, ktorý vás môže upozorniť na to, že vaše dieťa trpí celiakiou, sú zmeny v správaní. Bežné behaviorálne symptómy, s ktorými sa rodičia detí s celiakiou stretávajú, sú:
Celiakia u malých detí má svoje špecifiká, a tak sa oproti väčším deťom či dospelým môžu líšiť aj jej prejavy.
Zisťovanie prítomnosti celiakie u detí je niekoľkostupňový proces. Na začiatku je dôležité spomenúť, že ak má niekto z vás (rodičov dieťaťa) celiakiu, prípadne ak ňou trpia súrodenci dieťatka, je dôležité, aby bolo dostatočne skoro (v skorom štádiu) vyšetrené.
Vyšetrenie na celiakiu u detí patrí v prvom rade do rúk pediatra alebo detského gastroenterológa. Lekár sa vás v rámci diagnostiky opýta na zdravotnú anamnézu dieťaťa. Bude sa snažiť zistiť viac o jeho celkovom zdraví, o prítomnosti iných ochorení v rodine a podobne.
V rámci diagnostiky lekár dieťa fyzikálne vyšetrí a môže odporučiť krvné testy na stanovenie prítomnosti protilátok. Slúžia na hodnotenie prítomnosti celiakie. Ak sú tieto vyšetrenia pozitívne, môže odporučiť odber vzorky tkaniva na ďalšie histologické vyšetrenie.
Ďalšia metóda, ktorá sa využíva pri diagnostike celiakie u detí, je tzv. eliminačná diéta. Jej cieľom je na určité obdobie vyradiť zo stravy dieťaťa glutén a potom sledovať, či sa jeho príznaky zlepšujú.
V prípade, že sa celiakia u vášho dieťatka potvrdí, je potrebné, aby dodržiavalo bezlepkovú diétu. Ako už z jej názvu vyplýva, táto diéta vylučuje zo stravy lepok. Jej dodržiavaním sa zdravotný stav dieťaťa výrazne zlepší.
Bezlepková diéta pre deti vyžaduje starostlivé plánovanie jedál, ktoré neobsahujú glutén. Jednou z vecí, ktorá sa od vás očakáva je, že sa naučíte, ktoré potraviny sú pre vaše dieťa s celiakiou vhodné a ktoré, naopak, vhodné nie sú. Zjednoduší to proces plánovania jedálnička a vyhnete sa tak možným omylom.
Diéta by mala zodpovedať veku dieťaťa a obsahovať všetky potrebné živiny. Jediné, čomu sa treba vyhnúť, je lepok. Obsahujú ho mnohé bežné potraviny, napríklad:
Všetky uvedené potraviny môžete pripraviť bezlepkovo. Pri ich príprave vymeňte múku a obilniny za bezlepkové.
Pri nákupe hľadajte v obchode bezlepkové oddelenie alebo pozorne čítajte štítky na potravinách. Väčšina z nevhodných upozorňuje na obsah lepku.
Keďže nákup bezlepkových surovín nie je najlacnejší, každý s celiakiou má nárok na bezlepkové potraviny na predpis. Ich zoznam aj návod, ako ich získať, si môžete prečítať v našom článku.
Celiakia u detí môže byť výzva pre celú rodinu. Je veľmi podstatné, aby ste svojmu dieťaťu vysvetlili dôležitosť dodržiavania bezlepkovej diéty aj riziká, ktoré môžu byť následkom jej nedodržania.
O jeho diagnóze musia vedieť v škôlke aj v škole, prípadne iných zariadeniach, ktoré navštevuje. Uistite sa, že vaše dieťa má bezpečnú stravu aj mimo domu – ak bude jesť domu, napríklad v škole alebo na výlete, uistite sa, že má prístup k bezlepkovým potravinám a že je informované o tom, aké potraviny by nemalo jesť.
Niektorým deťom pomáha vedieť, že v takejto situácii nie sú sami. Ak máte v okolí iné dieťa s celiakiou, pomôžte mu vytvoriť s ním kontakt. Môže mu to pomôcť cítiť sa menej izolovane. Podporu môžete nájsť napríklad aj v online komunite.
Podporte svoju ratolesť v myslení, že celiakia je súčasťou jeho života, ktorý môže byť šťastný a plnohodnotný. Dieťa s adekvátnou starostlivosťou sa môže venovať svojim záujmom, športom či iným aktivitám, ktoré mu robia radosť.
V neposlednom rade, dodržiavajte pravidelné návštevy lekára. Sú dôležité pre sledovanie zdravotného stavu vášho dieťaťa a optimalizáciu liečby.
Pri písaní článku boli použité tieto zdroje: