17.06.2024 • 7 minút na prečítanie

Testy na celiakiu: Ako zistíte, že ste celiatik?

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Celiakia je ochorenie, pri ktorom postupne dochádza k poškodeniu tenkého čreva. Jej diagnostikovanie preto môže u niekoho trvať aj roky. Každý celiatik môže mať takisto iné príznaky alebo dokonca žiadne. Testy na celiakiu sú tak nevyhnutné na stanovenie správnej diagnózy.

Kedy by ste mali zvážiť testy na celiakiu?

Počet ľudí, ktorí trpia na potravinové intolerancie, celosvetovo stúpa. Tento nárast sa pripisuje niekoľkým faktorom, vrátane zvýšeného povedomia o intoleranciách, lepším diagnostickým testom či zmenám v našich stravovacích návykoch.

U niektorých ľudí môže celiakiu prezradiť aj prítomnosť dlhodobých ťažkostí, či už tráviacich alebo psychických. Testy na celiakiu by ste mali zvážiť, ak sa u vás pravidelne objavujú:

  • bolesti brucha
  • nadúvanie a plynatosť
  • dlhodobá hnačka
  • zápcha
  • nevysvetliteľná strata hmotnosti
  • chronická únava
  • depresia a úzkosť
  • bolesti hlavy alebo migréna
  • bolesť kĺbov
  • svrbivé pľuzgiere
  • vredy a afty v ústach

Viac si o príznakoch celiakie môžete prečítať v našom článku.  Celiakia sa tiež spája s rôznymi ochoreniami. Vyššie riziko, že ňou budete trpieť, je pri:

Ak vás dlhodobo trápia spomínané príznaky alebo máte niektoré z uvedených ochorení a po zjedení lepku vám nie je dobre, neváhajte a navštívte svojho lekára. Včasné testy môžu odhaliť celiakiu včas a zabrániť dlhodobým komplikáciám, ktoré dokáže v našom tele napáchať. 

Aké testy na celiakiu poznáme?

Existujú rôznorodé testy na celiakiu, ktoré umožňujú komplexný prístup k diagnostike. Tradične sa začína krvnými testami. Ak krvné testy naznačia celiakiu, diagnóza by sa mala potvrdiť biopsiou tenkého čreva, ktorá nám ukáže charakteristické poškodenie črevnej výstelky.

Medzi novšie testy, ktorými môže byť celiakia potvrdená, patria genetické testy. Tie dokážu nájsť špecifické genetické markery spojené s celiakiou alebo stanovenie špecifickej bielkoviny vo vzorke stolice.

Aj keď tieto rôzne možnosti testovania na celiakiu poskytujú vám aj lekárom flexibilitu pri výbere najvhodnejšieho diagnostického postupu, na základe individuálnych preferencií, zlatým štandardom v diagnostike stále ostáva endoskopia (hadička s kamerou do tráviaceho traktu) a biopsia tenkého čreva.

Domáci test na celiakiu

Názory na domáce testy na celiakiu sú dosť rozpačité. Aj keď ponúkajú možnosť otestovať sa v pohodlí domova, ich presnosť a spoľahlivosť sa môže líšiť.

Eliminačná diéta je test na celiakiu, ktorý je zdarma. Táto diéta sa často používa ako počiatočné opatrenie, ktoré vám pomôže zistiť, či práve lepok môže byť spúšťačom vašich tráviacich ťažkostí, únavy alebo nedostatku živín. 

Ak sa rozhodnete podstúpiť eliminačnú diétu, pripravte sa na to, že budete musieť zo svojej stravy úplne vylúčiť lepok. Ten sa nachádza v mnohých potravinách, ktoré každodenne jeme.

Napríklad v chlebe, cestovinách či rôznych mäsových výrobkoch. Doba potrebná na to, aby ste začali pozorovať výsledky diéty, sa môže od pacienta k pacientovi líšiť.

Vo všeobecnosti však môžete pozorovať zlepšenie príznakov v priebehu niekoľkých týždňov až mesiacov. Ak sa vaše ťažkosti po vylúčení lepku zo stravy nezlepšia, môžete mať intoleranciu na inú zložku potraviny, napríklad na laktózu.

Je veľmi dôležité, aby ste k eliminačnej diéte pristupovali opatrne a po konzultácii so svojím lekárom. Odstránenie lepku zo stravy pred vykonaním ďalších testov vám môže zlepšiť výsledky, čo znamená, že vám nebude diagnostikovaná celiakia aj napriek tomu, že ju máte.

Akonáhle sa začnete vyhýbať lepku, vaše črevá sa začnú liečiť. Aj keď ide o žiaduci účinok, „vymažú“ sa tým dôkazy o celiakii. Vy aj váš lekár musíte s istotou vedieť, či ste celiatik, aby ste dokázali nastaviť správnu liečbu, vďaka ktorej sa môžete vyhnúť komplikáciám, ktoré sa s celiakiou spájajú.   

Eliminačná diéta nemá nahrádzať ostatné diagnostické metódy, no môžete ju zvážiť v spojení s ďalšími testami na celiakiu. Nikdy však neprechádzajte na dlhodobú bezlepkovú diétu len na základe eliminačnej diéty.

Test na celiakiu z lekárne

Test na celiakiu z kvapky krvi je pohodlný a voľne dostupný na zakúpenie v lekárni. Zisťuje, či sú vo vašej krvi prítomné protilátky IgA proti tkanivovej transglutamináze, ktoré súvisia s celiakiou.

Ak máte podozrenie na celiakiu, test z kvapky krvi vám ponúka rýchle výsledky v priebehu niekoľkých minút. Tieto testy však nemusia byť také presné a spoľahlivé a objaviť sa môžu aj falošne pozitívne alebo negatívne výsledky.

Pred testovaním aj počas neho je nevyhnutné konzumovať potraviny s lepkom, aby vám vyšli čo najpresnejšie výsledky. Ak budete dodržiavať bezlepkovú diétu, protilátky proti transglutamináze vám môžu klesnúť, čo povedie k falošne negatívnemu výsledku.

Ak máte podozrenie, že trpíte celiakiou, mal by vás vyšetriť lekár bez ohľadu na to, či vám vyšiel domáci test na celiakiu pozitívny alebo negatívny.

Krvné testy na celiakiu 

Krvné testy na celiakiu sú nevyhnutným prvým krokom pri diagnostike celiakie u lekára. Tieto testy merajú špecifické protilátky v krvi, a to najmä:

Protilátky proti tkanivovej transglutamináze

Ide o najčastejšie používaný test kvôli nízkej cene a relatívne vysokej citlivosti a špecifickosti. Odhalí rovnaké IgA protilátky ako test na celiakiu z lekárne.

Protilátky proti endomysiu

Tento test zisťuje protilátky IgA a je vysoko špecifický pre celiakiu. Protilátky proti endomysiu spôsobujú opuch čreva a bránia mu plne absorbovať živiny. Často sa používa na potvrdenie pozitívnych výsledkov z anti transglutaminázového testu.

Gliadínové protilátky

Tieto protilátky môžeme merať vo forme IgA aj IgG. Test na gliadínové protilátky je obzvlášť užitočný na odhalenie celiakie, ak máte deficit IgA alebo ak sú testy na transglutaminázu a endomysiálne protilátky nepresvedčivé.

Ak testy z krvi naznačia možnosť celiakie, lekár vás pošle ku gastroenterológovi na ďalšie vyšetrenie.  

Gastroenterologické vyšetrenie celiakie

Endoskopická biopsia tenkého čreva je kľúčovým postupom na diagnostikovanie celiakie. Poskytuje definitívny dôkaz celiakie tým, že preukáže charakteristické poškodenie výstelky tenkého čreva.

Ako prebieha endoskopická biopsia?

  • Gastroenterológ s vami najprv prediskutuje zákrok, jeho účel a prípadné riziká. Odporučí vám, aby ste pred zákrokom pokračovali v strave s obsahom lepku, aby sa zabezpečili čo najpresnejšie výsledky.
  • Zhruba 6 až 8 hodín pred zákrokom by ste mali vynechať jedlo, aby ste mali žalúdok a tenké črevo prázdne a pripravené na vyšetrenie.
  • V deň zákroku vám podajú sedatívum, aby ste sa uvoľnili a aby ste čo najmenej vnímali nepohodlie zákroku. Môžu vám tiež do hrdla nastriekať lokálne anestetikum na jeho znecitlivenie.
  • Gastroenterológ vám vloží endoskop, tenkú, ohybnú hadičku s kamerou a svetlom na konci, cez ústa a dole cez pažerák do žalúdka a do dvanástnika (prvá časť tenkého čreva).
  • Pomocou nástrojov endoskopu gastroenterológ odoberie niekoľko malých vzoriek tkaniva (biopsií) z výstelky čreva. Tieto vzorky sa odoberajú na zistenie akéhokoľvek poškodenia, ako je atrofia klkov (sploštenie výstelky čreva), hyperplázia krýpt (zväčšené jamky vo výstelke) a zvýšené intraepiteliálne lymfocyty (imunitné bunky vo výstelke).

Celá endoskopia zvyčajne trvá približne 30 minút. Mali by ste však mali počítať s tým, že strávite v nemocnici asi 1 až 2 hodiny, aby ste sa mohli pripraviť a zotaviť zo sedácie.

Endoskopické vyšetrenie čreva
Bigstockphoto.com

Genetické testy na celiakiu

Ak máte rodiča alebo súrodenca s celiakiou, riziko vzniku tohto ochorenia máte asi 10-krát vyššie ako niekto bez rodinnej anamnézy. Celiakia je silne spojená s prítomnosťou určitých génov nazývaných HLA DQ2 a HLA DQ8. Jeden alebo oba gény má takmer každý človek s celiakiou.

Preto sa genetické testy robia v prípadoch, keď je diagnóza celiakie neistá. To sa môže stať, ak výsledky krvi alebo biopsie tenkého čreva nie sú jasné, alebo ak ste pred vyšetreniami nejedli dostatok lepku.

Negatívny genetický test na špecifické gény HLA DQ2 a HLA DQ8 účinne vylučuje celiakiu, ale zato pozitívny test nemôže diagnostikovať celiakiu. Môže potvrdiť len to, že máte na celiakiu genetickú predispozíciu. Avšak genetická predispozícia nemusí vždy znamenať, že sa ochorenie rozvinie.

Genetické testy na celiakiu zahŕňajú krvný test alebo jemné zoškrabanie vzorky z vnútornej strany líca a nie sú ovplyvnené množstvom lepku vo vašej strave

Prečo je dôležité pri celiakii dodržiavať bezlepkovú diétu?

Život s celiakiou si vyžaduje dodržiavanie prísnej bezlepkovej diéty, pretože lepok spúšťa u celiatikov autoimunitnú reakciu, čo vedie k poškodeniu sliznice tenkého čreva. Bezlepková diéta je v súčasnosti jedinou dostupnou liečbou celiakie, ktorá efektívne zmierňuje príznaky a zabraňuje ďalšiemu poškodeniu čreva. Napomáha hlavne pri:

Úľave od príznakov

Prechod na stravu bez lepku vám pomôže zmierniť tráviace ťažkosti spojené s celiakiou, ako je bolesť brucha, nadúvanie, hnačka a zápcha. Vylúčenie lepku zo stravy znižuje zápal a umožňuje hojenie čreva, čo vedie k lepšiemu tráveniu.

Prevencii dlhodobých komplikácii

Neliečená celiakia môže viesť k závažným dlhodobým komplikáciám, vrátane nevstrebávania živín, nutričných deficitov (železa, vápnika a vitamínu D), osteoporózy, neplodnosti, neurologických porúch a zvýšeného rizika niektorých druhov rakoviny, napríklad lymfómu. 

Buďte opatrní a čítajte zloženie potravín

Aj malé množstvo lepku môže u celiatikov vyvolať silnú reakciu, preto je dôležité, aby ste boli opatrní a predchádzali krížovej kontaminácii. To zahŕňa starostlivé čítanie štítkov, používanie samostatného kuchynského náčinia aj kuchynského vybavenia a tiež opatrnosť pri stolovaní alebo nákupe balených potravín.

Pri písaní článku boli použité tieto zdroje:

Coeliac: coeliac disease

Coeliac: coeliac disease – getting diagnosed

Mayoclinic: celiac disease

Healthdirect: Coeliac disease

Massgeneral: celiac disease

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
bolesť bruchabolesť hlavyceliakiahnačkanadúvanienevoľnosttenké črevoúnavavracaniezápcha