Špaldová múka nie je bezlepková a silným celiatikom môže spôsobiť vážne problémy. Ak ste len citlivejší na lepok, možno ju znesiete, no vo všeobecnosti sa neodporúča. Aké sú jej ďalšie účinky na zdravie?
Špaldová múka sa získava zo špaldovej pšenice, ktorá sa ľudovo nazýva špalda. Považuje sa za zdravšiu alternatívu bežnej pšeničnej múky, pretože obsahuje viac bielkovín a vitamínov.
Jej výroba sa líši od výroby pšeničnej múky tým, že po odstránení niekoľkých vrstiev šupín sú pomleté všetky časti zrna až do štádia prášku. Práve povrchové vrstvy špaldy obsahujú zdraviu prospešné látky, ktoré zvyšujú jej popularitu. Líši sa aj v chuti – oproti pšenici je viac sladkastá až mierne orechová.
Špalda nie je žiadna novinka. Je to starobylá obilnina, pestovaná už stáročia, najmä v oblasti strednej a východnej Európy a Ázie.
Zloženie špaldovej múky je podobné s bežnou pšeničnou múkou, no obsah živín a bielkovín je v nej násobne vyšší. Bielkoviny v špaldovej múke obsahujú esenciálne aminokyseliny, ktoré si naše telo nevie samo vytvoriť. Vysoký obsah esenciálnych aminokyselín zvyšuje jej biologickú hodnotu.
Špaldová múka obsahuje ako bežné obilniny vlákninu, ktorá je dôležitá pre správnu funkciu a zdravie čriev, prispieva k pocitu sýtosti a udržuje stabilnú hladinu cukru v krvi. V špaldovej múke nájdeme aj sacharidy a tuky s obsahom vyšších mastných kyselín, ktoré udržujú náš mozog v kondícii a neprispievajú k zvyšovaniu cholesterolu.
V neposlednom rade obsahuje aj minerály s vysokým obsahom draslíka a sodíka, ale aj zinok, vápnik a horčík a vitamín E, K a vitamíny skupiny B.
Ak ste si doteraz mysleli, že špaldová múka je bezlepková, vyvedieme vás z omylu – je to mýtus. Špaldová múka je ľahšie stráviteľná, pretože obsahuje menej lepku ako bežná biela múka, no nie je bezlepková.
Je špecifická tým, že niektorí celiatici citliví na lepok po jej konzumácii nepociťujú ťažkosti, no súvisí to pravdepodobne len s tým, že má menší obsah lepku ako iné múky. Špalda a celiakia sa tak vzájomne vylučujú a ak ňou trpíte, nepoužívajte ju.
Špaldová múka obsahuje viac mokrého lepku (36,1 %) oproti pšenici letnej (27,6 %) a jej gluten index je 12 oproti pšenici letnej s indexom až 91. Ak je obsah mokrého lepku v múke vyšší ako 35 %, znamená to, že kvalita lepku je vysoká.
Alternatívou do niektorých receptov, napríklad na palacinky či koláče, môžu byť aj prirodzene bezlepkové múky, ktoré sa vyrábajú z rôznych bezlepkových obilnín – napríklad z ryže, pšena, quinoy, ovsa či pohánky.
Celozrnná špaldová múka má oproti iným múkam niekoľko zdravotných výhod, napríklad:
Existuje hromada receptov, do ktorých môžete jednoducho zaradiť špaldovú múku. Ako sa dá využiť?
Pri písaní článku boli použté tieto zdroje: