Sladidlá by nemali patriť do zdravého jedálnička. Naučme sa konzumovať potraviny s ich prirodzenou chuťou. Ak už musíte siahnuť po sladidle, použite zdravšie alternatívy. Výber je široký, od medu, cez javorový sirup, brezový a kokosový cukor až po melasu. Vhodným ukazovateľom pre výber sladidla je jeho glykemický index. Čím nižší, tým menej estetických a zdravotných problémov.
Má sladkú chuť, disponuje nízkym množstvom kalórií, spracované je čo najšetrnejším spôsobom bez chemických zásahov a jeho pôsobenie iba nepatrne zvyšuje glykemický index. Existuje vôbec?
Žiaľ, sladidlo, ktoré by spĺňalo všetky vyššie uvedené kritériá, nie je možné v súčasnosti na trhu nájsť. Existujú však sladidlá, ktoré môžeme uprednostniť pred inými. Ideálnym stavom by bolo, keby človek sladidlá nepoužíval vôbec a začal objavovať prirodzenú chuť potravín.
Sladidlo, ktoré by malo byť z jedálnička úplne vylúčené, je sacharóza, rafinovaný biely cukor. Po chemickej stránke sa skladá z glukózy a fruktózy. Glukóza je jednoduchý cukor vyskytujúci sa v krvi. Je jedným z hlavných zdrojov energie v organizme. Funguje predovšetkým ako palivo pre mozog.
Normálna koncentrácia glukózy v krvi je 1 g/l. Problém nastáva pri dlhodobej nadmernej konzumácii potravín obsahujúcich glukózu. Jej hodnota v krvi sa zvýši, čo má za následok zvýšenie glykemického indexu a dochádza k hyperglykémii. Ak stav pretrváva, môže viesť k cukrovke, chronickým zápalovým ochoreniam, nadváhe, obezite a ostatným civilizačným ochoreniam.
Fruktóza je prirodzene sa vyskytujúcim cukrom v mede, ovocí a niektorých sladších druhoch zeleniny. V porovnaní s glukózou má fruktóza nižšiu glykemickú odpoveď, pretože má nízky glykemický index. Na druhej strane existuje niekoľko štúdií, ktoré dokazujú, že nadmerný príjem fruktózy (denný príjem max. 70 g) môže viesť k niektorým metabolickým poruchám. Podávanie nadmerných dávok fruktózy môže zvýšiť ukladanie tuku v pečeni. Zároveň krátkodobé štúdie potvrdili, že nadmerné dávky fruktózy zvyšujú aj hladinu tukov v krvi.
Dôležitým ukazovateľom pre výber vhodného sladidla je glykemický index GI (Glycemic Index).
Glykemický index (GI) udáva hodnotu, ako rýchlo sa zvýši hladina cukru v krvi po skonzumovaní jedla. Je to bezrozmerná veličina. Referenčnou hodnotou je glukóza s GI rovným 100. Čím je index vyšší, tým sa cukor do krvi dostáva rýchlejšie. Preto je pri potravinách dôležité sledovať jeho hodnotu.
Popri glykemickom indexe je dôležité sledovať aj hodnotu glykemickej nálože GL (Glycemic Load). Určuje množstvo sacharidov nachádzajúce sa v porcii konkrétnej potraviny. Glykemická nálož sa vyjadruje ako pomer glykemického indexu k množstvu sacharidov v potravine. Čím je táto hodnota vyššia, tým rýchlejšie sa krvný cukor dvíha a rastie riziko, že prijatá energia sa nespáli, ale uloží do tukových zásob.
Med (najlepšie z overeného domáceho zdroja) je zložený zo základných cukrov, teda glukózy a fruktózy. Vstrebáva sa bez prítomnosti enzýmov čo znamená, že v zažívacom trakte nespôsobuje kvasenie, plynatosť či bolesti. Má množstvo pozitívnych účinkov a navyše pôsobí antibakteriálne.
Vysoký obsah minerálov a stopových prvkov, najmä železa, medi a fosforu zvyšuje hladinu hemoglobínu v krvi. Má upokojujúce účinky, je skvelým pomocníkom pri liečbe prechladnutia či chrípky. Obsahuje vysoké množstvo vitamínov, najmä skupiny B.
Pre alergikov je vhodný skôr medovicový med s nižším obsahom alergénov. Má nižší obsah jednoduchých cukrov – 65 %, ostatné medy obsahujú 75 % a viac.
Javorový sirup predstavuje 100 %-né prírodné sladidlo. Ideálny je v BIO kvalite, bez pridaných farbív a konzervačných látok. Vyrába sa z miazgy javora cukrového. Jeho hlavným producentom je kanadská provincia Quebec.
Javorový sirup obsahuje veľa zdraviu prospešných zložiek. Je silným antioxidantom, používa sa pri detoxikačných kúrach. Z minerálnych látok obsahuje najmä vápnik a draslík. Obsahuje tiež mangán, zinok, fosfor, železo, niacín, tiamín a vitamíny skupiny B. Využitie nachádza v studenej aj teplej kuchyni.
Sirup z agáve je prírodným sladidlom na báze fruktózy. Surová šťava sa pravidelne zbiera z kaktusov divoko rastúcich v strednom Mexiku. Obsahuje vysoký podiel fruktózy, 50 g na 100 g sirupu, menšie množstvo glukózy, cca 18 g na 100 g sirupu a veľmi nízke množstvo klasického cukru sacharózy, menej ako 0,5 g na 100 g sirupu.
Sirup je ľahko stráviteľný, napomáha činnosti žlčníka, tráveniu tukov a pôsobí preventívne pri zanášaní ciev vplyvom cholesterolu. Je vhodný aj pre deti. Má menšiu viskozitu ako med a preto sa ľahšie mieša s pokrmami. Príjemná chuť jemne pripomína javorový sirup. Sirup má dlhú životnosť, môže sa skladovať až 3 roky.
Xylitol je prírodný cukor, ktorý sa získava z dužiny a kôry stromu brezy. Jeho výhodou je nízka hodnota glykemického indexu. Pri jeho konzumácii je možné udržať stabilnú hladinu krvného cukru. Navyše má o 35 % menej kalórií ako biely rafinovaný cukor. Xylitol s radosťou odporúčajú aj zubári, redukuje totiž vznik zubného kazu a celkovo pozitívne vplýva na zdravie zubov.
Kokosový cukor sa vyrába z kokosovej palmy a je podstatne lepším zdrojom energie než rafinovaný biely cukor. Má nízky glykemický index. V porovnaní s bielym cukrom má 16-násobne viac draslíka, 30-násobne viac fosforu a 10-násobne viac zinku. Obsahuje až 16 dôležitých aminokyselín a vitamíny skupiny B, ako aj vitamín C. Aj keď obsahuje glukózu, množstvo vlákniny v ňom spomaľuje jej vstrebávanie. Kokosový cukor má výbornú karamelovú chuť a je využiteľný v studenom i teplom variante.
K prírodným sladidlám patrí aj melasa, hodnotný vedľajší produkt výroby trstinového cukru. Je plná organických vitamínov najmä A, D a B, minerálov ako chróm, zinok, selén, mangán, horčík. Obsahuje 7 esenciálnych aminokyselín, ktoré človek dokáže získať jedine potravou.
Obsahuje nenasýtené mastné kyseliny. Je vhodnou prevenciu proti množstvu chorôb. Jej konzumácia prispieva k prevencii kardiovaskulárnych a kožných ochorení, pomáha predchádzať chorobám pohybového ústrojenstva, poruchám metabolizmu, rôznym neurózam, ako aj gynekologickým problémom.
Z melasy sa získava tzv. efedrín, ktorý sa využíva pri liečbe cievnych ochorení, nádchy, bronchiálnej astmy. Na jej špecifickú príchuť je však potrebné si zvyknúť, preto jej využitie v kuchyni nie je až také časté ako u vyššie spomenutých sladidiel.
glukóza 100 – med 80 – repný cukor 70 – javorový sirup 65 – sirup z agáve 46 – kokosový cukor 35 – fruktóza 20 – xylitol 8
Sladidlá by správne nemali patriť do zdravého jedálnička. Je prirodzené konzumovať potraviny s ich autentickou chuťou. V prípade, že sa dostaví túžba zjesť niečo sladké, je vhodné mať poruke ovocie. Je dôležité uvedomiť si, že ak chce človek zostať zdravý a štíhly, nemal by pri používaní sladidiel prekročiť rozumnú mieru.