06.02.2025 • 4 minút na prečítanie

Trápi vás chronická bolesť chrbta? Prezradíme vám, ako si s ňou poradiť

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Bolesť chrbta je jedným z najčastejších zdravotných problémov, ktorý postihuje ľudí všetkých vekových kategórií. V našom článku preskúmame jej hlavné príčiny, účinné možnosti liečby a praktické tipy, ako predísť nepohodliu a zlepšiť zdravie chrbtice.

Aké sú príčiny bolesti chrbta?

Bolesť chrbta môže byť rôzneho pôvodu – napríklad zo svalov, kostí, väzov chrbtice či miechy –, alebo môže súvisieť s ťažkosťami s vnútornými orgánmi. Zatiaľ čo niektoré bolesti chrbtice sú mierne a dočasné, iné môžu byť vážne a vyžadujú lekársku pomoc. 

Z hľadiska prevencie a adekvátnej liečby je dôležité zistiť príčinu, ktorá vám bolesti chrbta spôsobuje. 

Medzi najčastejšie dôvody patrí:

1. Zlé držanie tela

Hrbenie sa nad stolom, sklonená hlava nad telefónom alebo nesprávne zdvíhacie techniky pri posilňovaní môžu namáhať svaly a chrbticu, čo vyúsťuje do chronickej bolesti chrbta.

2. Natiahnutie svalov

Natiahnutie svalu alebo šľachy zvykne nastať pri nadmernej opakovanej záťaži, dvíhaní ťažkých bremien alebo prudkých pohyboch, ktoré sú v konečnom dôsledku dôvodom bolesti a stuhnutosti. 

3.  Hernia disku/prasknutá alebo vysunutá platnička

Medzistavcové platničky sú niečo ako vankúšiky podopierajúce stavce. Keď vonkajší väzivový prstenec platničky praskne, vysunie sa z nej mäkký stred, ktorý tlačí na nervy chrbtice. To zapríčiňuje necitlivosť, mravčenie a bolesť, ktorá niekedy môže vystreľovať do ruky alebo nohy. 

4.  Artritída alebo osteoporóza 

Osteoartritída nezriedka spôsobuje problémy s kĺbmi v dolnej časti chrbta, bokoch, ale aj iných častiach tela. Zápal pri artritíde vedie k stuhnutosti chrbtice a občas i k zúženiu priestoru okolo miechy. Osteoporóza oslabuje kosti a zvyšuje riziko zlomenín a bolestí chrbta.

Medzi ďalšie faktory, ktoré mávajú na svedomí bolesť chrbta, patria:

5.  Obličkové kamene 

Môžu byť pôvodcom silnej bolesti dolnej chrbtice, ktorá vyžaruje do brucha a slabín.

6. Menštruačné bolesti 

Bolesť z kontrakcií maternice sa môže rozšíriť aj do spodnej chrbtovej časti. 

7. Endometrióza 

Tento stav zapríčiňuje, že tkanivo podobné výstelke maternice rastie mimo maternice, a to vedie k chronickej bolesti dolnej časti chrbta a panvy. 

8. Tehotenstvo 

Hormonálne zmeny a priberanie na váhe môže zaťažovať dolnú chrbticu.

9. Infekcie chrbtice, močového mechúra, obličiek alebo reprodukčného systému

Bakteriálne infekcie môžu spôsobiť zápal a silnú bolesť chrbta. 

10.  Pásový opar 

Reaktivácia vírusu ovčích kiahní zvykne byť príčinou bolesti nervov pozdĺž chrbtice vyvolávajúcej pocit pálenia a vyrážku. 

11. Syndróm cauda equina 

Zriedkavý, ale závažný stav, pri ktorom útlak nervov v dolnej časti chrbtice môže vyústiť do silnej bolesti, slabosti a straty kontroly nad močovým mechúrom alebo črevami. 

12. Rakovina chrbtice 

Nádory v chrbtici môžu tlačiť na nervy, čo býva dôvodom pretrvávajúcej a zhoršujúcej sa bolesti chrbta. 

Príznaky bolesti chrbta

Bolesť chrbta máva rôznu intenzitu a trvanie v závislosti od jej príčiny. Bežné symptómy zahŕňajú:

  • Tupú bolesť – pretrvávajúci nepríjemný pocit v dolnej, strednej alebo hornej časti chrbta
  • Ostrú alebo bodavú bolesť – náhla intenzívna bolesť, ktorá sa môže vyskytnúť pri pohybe    
  • Svalovú stuhnutosť alebo napätie – znížená flexibilita sťažujúca pohyb
  • Vyžarujúcu bolesť – bolesť, ktorá sa šíri do nôh, zadku alebo ramien, často spôsobená postihnutím nervov
  • Necitlivosť alebo mravčenie – znak útlaku nervov
  • Bolesť chrbta pri ležaní
bolesť chrbta
Zdroj: Freepik.com

 Mierna vs. silná bolesť chrbtice

  •  Mierna bolesť

Dočasné nepohodlie, ktoré sa zlepšuje odpočinkom, strečingom alebo domácimi procedúrami, ako je terapia teplom alebo chladom.

  • Silná bolesť

Pretrvávajúca bolesť, ktorá sa časom zhoršuje, obmedzuje pohyblivosť alebo zasahuje do každodenných činností.

Kedy je nevyhnutné navštíviť s bolesťou chrbta lekára?

Lekára vyhľadajte ihneď, ako sa u vás objaví:

  • Bolesť trvajúca viac ako niekoľko týždňov bez zlepšenia.
  • Silná bolesť, ktorá sa nezlepšuje odpočinkom alebo sa časom zhoršuje.
  • Necitlivosť, tŕpnutie alebo slabosť v oblasti nôh, rúk alebo slabín.
  • Strata kontroly močového mechúra alebo čriev, čo môže naznačovať vážne nervové ochorenie, ako je syndróm cauda equina.
  • Bolesť po zranení (pád alebo nehoda) Nevysvetliteľná strata hmotnosti, horúčka či opuch spolu s bolesťou chrbta, čo môže signalizovať infekciu alebo iné ochorenie.

Ak bolesť chrbta narúša váš každodenný život alebo je sprevádzaná alarmujúcimi príznakmi, lekár vám môže pomôcť diagnostikovať príčinu a odporučiť vhodnú liečbu.

Liečba bolesti chrbtice

Liečba bolesti chrbta závisí od jej príčiny a závažnosti. K dispozícii sú rôzne možnosti od voľnopredajných liekov cez fyzikálnu terapiu až po lekársku intervenciu, v najhoršom prípade i chirurgický zákrok.

Domáca liečba bolesti chrbta

  •  Odpočinok 

Pri zvládaní bolesti chrbta je odpočinok prvou voľbou liečby. Doprajte svojmu chrbtu čas na zotavenie tým, že sa vyhnete namáhavej fyzickej aktivite. Neodporúča sa však predĺžený odpočinok na lôžku, pretože môže viesť k stuhnutiu a svalovej slabosti. Najúčinnejšie sú krátke obdobia oddychu spojené s ľahkou aktivitou.

  •  Liečba teplom/chladom

Ľad: Priloženie ľadového obkladu na postihnuté miesto na 15 – 20 minút niekoľkokrát denne zvykne znížiť zápal, utlmiť ostrú bolesť a zmierniť opuch, najmä po úraze.

Teplo: Po odznení počiatočného zápalu môže prikladanie vyhrievacej podložky alebo teplého obkladu pomôcť uvoľniť stuhnuté svaly, zvýšiť prietok krvi a zmierniť nepohodlie. Terapia teplom je obzvlášť užitočná pri chronickej bolesti alebo stuhnutosti svalov.

  • Voľnopredajné lieky proti bolesti 

Nesteroidné protizápalové lieky, ako je ibuprofén alebo naproxén, znižujú bolesť a zápal. Je však dôležité dodržiavať pokyny na dávkovanie a poradiť sa s lekárom, ak bolesť pretrváva dlhšie ako niekoľko dní.

Cvičenie na bolesť chrbtice

  •  Naťahovanie

Strečing dokáže zmierniť napätie v chrbtových svaloch a zlepšiť flexibilitu, predovšetkým v dolnej časti chrbta. Bežné cviky zahŕňajú priťahovanie hrudníka ku kolenám, „mačací chrbát“ a naťahovanie hamstringov. Strečing zlepšuje držanie tela a rozsah pohybu, čo pomáha predchádzať bolesti chrbta v strede, v hornej aj dolnej časti.

  • Posilňovanie svalov

Spevnený stred tela podporuje chrbticu a zmierňuje tlak na chrbát. Fyzioterapeuti často odporúčajú cviky zamerané na svaly brucha, dolnej časti chrbta a panvy. Niektoré účinné cvičenia zahŕňajú dvíhanie panvy, mostík a takzvaný bird-dog, kedy si kľaknete na štyri a simultánne dvíhate opačnú ruku a nohu, pričom musíte udržať rovný chrbát.

cvičenie na bolesť chrbta
Zdroj: Freepik.com

Lekárske ošetrenie chrbtice

  • Lieky na predpis

Ak voľnopredajné lieky proti bolesti nie sú účinné, lekár vám môže predpísať silnejšiu medikáciu, ako sú svalové relaxanciá, opioidy (na krátkodobú silnú bolesť) alebo aj antidepresíva, ktoré vám môžu pomôcť zvládnuť chronickú bolesť alebo nepohodlie súvisiace s útlakom nervov. 

Lieky proti bolesti na predpis by ste mali užívať pod lekárskym dohľadom, aby sa predišlo možným vedľajším účinkom alebo rozvoju závislosti.

  •  Návšteva chiropraktika

Chiropraktici používajú techniky na odľahčenie chrbtice a uvoľnenie tlaku na nervy. Takýmto spôsobom dokážete zlepšiť mobilitu, znížiť bolesť a zmierniť stavy, ako je ischias alebo nesprávne zarovnané stavce. 

Mnoho ľudí považuje chiropraktickú starostlivosť za účinnú na úľavu od bolesti chrbta v hornej aj dolnej časti, no predtým, ako sa do tejto alternatívy pustíte, sa nezabudnite poradiť so svojím lekárom – a to najmä pri osteoporóze alebo hernii disku.

  •  Injekcie

V prípadoch silnej bolesti chrbta, hlavne keď je spôsobená vysunutou platničkou alebo spinálnou stenózou (zúžením chrbticového kanála), vám lekári môžu odporučiť epidurálne steroidné injekcie. Tie sa podávajú priamo do priestoru okolo miechy, aby sa znížil zápal a bola vám poskytnutá dočasná úľava od bolesti. 

Chirurgická intervencia

Chirurgický zákrok sa berie do úvahy vtedy, keď sa konzervatívnou liečbou nedosiahne požadovaná úľava od bolesti, alebo keď štrukturálny problém (ako herniovaný disk alebo spinálna stenóza) spôsobuje silný útlak nervov, ktorý vedie k trvalej bolesti alebo strate pohyblivosti.

  •  Diskektómia

Odstránenie časti herniovaného disku, ktorý tlačí na nerv. 

  • Spinálna fúzia

Týmto postupom sa spoja dva alebo viaceré stavce na stabilizáciu chrbtice. Často sa používa napríklad na liečbu ťažkého degeneratívneho ochorenia disku alebo zlomenín chrbtice.

  • Laminektómia

Odstránenie časti stavca (lamina) na zmiernenie tlaku na miechu alebo nervy, bežne používané pri stavoch, ako je spinálna stenóza.

  • Výmena platničky

V niektorých prípadoch je možné poškodenú platničku chrbtice nahradiť umelou, aby sa zachovala pohyblivosť a zároveň sa zmiernila bolesť.

Tipy na prevenciu bolesti chrbta

 1.  Udržujte správne držanie tela

Pri státí a sedení majte rovný chrbát, ramená držte vzadu. 

2. Pravidelne cvičte

Posilnite stred tela, zlepšite flexibilitu a udržujte si zdravú váhu. 

3. Zdvíhajte ťažké predmety správne

Pri zdvíhaní ťažkých predmetov ohnite kolená, nie chrbát. 

4.  Používajte ergonomickú stoličku

Vyberte si ergonomickú stoličku (najmä pri dlhom sedení) a nastavte si pracovný priestor tak, aby podporoval správne držanie tela. 

5.  Zostaňte aktívni

Vyhnite sa dlhodobému sedeniu alebo státiu; počas dňa si robte prestávky na pohyb a strečing. 

6. Spite na ergonomickom matraci

Zadovážte si matrac, ktorý podporuje prirodzené zarovnanie vašej chrbtice. 

7. Noste správnu obuv

Vyhnite sa vysokým podpätkom a voľte topánky s dobrou podporou klenby a odpružením. 

8.  Zostaňte hydratovaní

Správna hydratácia pomáha udržiavať zdravie vašich platničiek a svalov.

Autorom textu je: Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
bolesť chrbtabolesť chrbticebolesť dolnej chrbticebolesť kŕčnej chrbticechrbticaosteoporózaskolióza

Obsah na Lekar.sk vychádza z aktuálnych vedeckých poznatkov a konzultácií s odborníkmi. Použili sme nasledovné zdroje