12.06.2019 • 4 minút na prečítanie

Bolesť chrbta

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Bolesti chrbta patria k desiatim najčastejším príčinám návštevy lekára. S bolesťami chrbta sa stretlo až 80 percent dospelej populácie. V tomto prípade teda môžeme hovoriť o civilizačnom ochorení spojenom s moderným spôsobom života. Najviac problematickou je oblasť bedrovej chrbtice, ktorej bolesti najčastejšie pramenia z nerovnovážneho zaťažovania chrbtového svalstva, ktoré ako celok slúži k stabilizácii trupu.

Vznik a príčiny

Všeobecne sa bolesti chrbta delia na niekoľko typov. Podľa toho, akú časť chrbta zasiahnu (krčná chrbtica, hrudná alebo bedrová časť – tam vznikajú bolesti najčastejšie), alebo podľa toho, či sú akútne alebo dlhodobé. Existuje celý rad príčin a prejavov. Od bežnej bolesti svalov cez ostrú bodavú bolesť vystreľujúcu do stehien až po bolesti, ktoré človeku znemožňujú niektoré pohyby či vzpriamené státie.

K najčastejším typom bolesti chrbta patrí: bolesť v oblasti bedrovej chrbtice, bolesť v hrudnej časti chrbtice, bolesť chrbtice vyžarujúca do nohy/stehna.

Diagnostika

V prípade spomínaných príznakov je vhodné navštíviť lekára. Ten môže odkázať pacienta na neurologické vyšetrenie, RTG chrbtice, vyšetrenie ultrazvukom a to v závislosti od anamnézy (popisu) bolesti.

Liečba

Pri akútnych bolestiach chrbtice je vhodný pokoj na lôžku v uľavenej polohe. Postihnuté úseky je možné fixovať krčným golierom alebo bedrovým pásom. Lekár môže odporučiť tlmenie bolesti a zápalu nesteroidnými antireumatikami (kyselina acetylosalicylová, diclofenac, indometacin, ibuprofen atď.), či obstreky lokálnymi anestetikami. Niekedy stačí použiť metódu suchej ihly v mieste spúšťacích bodov (angl. trigger points). Vhodnými sú posilňovacie cviky, rehabilitačné cvičenie, športová činnosť, prípadne zníženie hmotnosti.

Podlinky:

Bolesť v oblasti bedrovej chrbtice

Môže mať rôzne príčiny, pričom u starších osôb býva častým zdrojom bolesti degenerácia medzistavcových platničiek. Nachádzajú sa medzi jednotlivými stavcami chrbtice a ich úlohou je predovšetkým tlmiť tlak a nárazy vznikajúce pri pohybe vo vzpriamenej polohe. Platničky sú tvorené elastickým tkanivom, ktoré má tendenciu narastajúcim vekom ubúdať. Následkom toho sa platničky stenčujú a chrbtica celkovo zosadá (jednotlivé stavce sa k sebe stále viac približujú). Týmto môže dôjsť k útlaku niektorých citlivých štruktúr, predovšetkým nervov a nervových pletencov, čo vyvoláva bolesť v bedrovej časti.

Bolesť v hrudnej časti chrbtice

Chrbtica v oblasti hrudníka je veľmi zložitá, pretože sa v nej môžu prejavovať prenesené bolesti z hlavy, ramenných pletencov, paží a bedrovej chrbtice, vnútorných orgánov, ale rovnako aj naopak hrudná chrbtica môže vyvolávať problémy a ovplyvniť spomínané časti. Veľmi častou príčinou býva bolesť z preťaženia. Dochádza k nemu pri športe, nevhodnej polohe pri práci, odpočinku, ale aj dlhodobom pôsobení stresu a celkovej psychickej nepohody. Najčastejšie však tieto bolesti spôsobujú svalové dysbalancie. Ide o stav, kedy sú niektoré chrbtové svaly preťažené a iné naopak, ochabnuté.

Bolesť chrbtice vyžarujúca do nohy/stehna

Najčastejšie signalizuje ľudovo povedané „hexenšus” (seknutie v chrbtici). Vzniká náhla bolesťspojená s kŕčom sedacieho svalstva – blokádou, napríklad po zdvihnutí ťažkého predmetu , nesprávnym otočením sa (pri športe a pod.), alebo ischias (zápal sedacieho nervu). Bolesti sú spojené s dráždením sedacieho nervu, ktorá vystreľuje z chrbtice do nohy, často je spôsobená vybočenou platničkou. Podľa intenzity bolesti a miesta, kam sa bolesť rozširuje, sa dá rozpoznať, či sa chrbtica „len” zablokovala, alebo nastalo vybočenie platničky, a to v nebezpečnejšej či miernejšej forme.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
bolesť chrbtachrbticaskolióza