Bolesť kolena je bežný zdravotný stav, ktorý postihuje ľudí všetkých vekových kategórií. Môže byť výsledkom poranenia, ako je pretrhnutie väzov alebo roztrhnutie chrupavky, pričom bolesť môžu spôsobiť aj niektoré druhy infekcií aartritída.Zmierniť samotnú bolesť pomáha fyzikálna terapia a chrániče kolien. V niektorých prípadochje však nutnáchirurgickáoperácia.
Bolesť kolena môže byť spôsobená zraneniami, mechanickými problémami, typmi artritídy a inými problémami.
Zranenia: Poranenie kolena môže ovplyvniť ľubovoľné väzy a šľachy, ktoré obklopujú kolenný kĺb, ale aj kosti, chrupavku a väzy, ktoré tento kĺb tvoria. Jedným z bežnejších poranení kolena je roztrhnutie predného krížového väzu. Zranenie je obzvlášť časté u ľudí, ktorí hrajú basketbal, futbal alebo sa venujú iným športom, ktoré si vyžadujú náhle zmeny smeru.
Zlomeniny: Kosti kolena vrátane kolenného kĺba (patella) sa môžu zlomiť počas zrážky alebo pádu z motorky. Ľudia, ktorí majú kosti oslabené osteoporózou, môžu utrpieť zlomeninu kolena jednoducho preto, že sa ich diagnóza zhorší.
Natrhnutý meniskus:Meniskus je tvorený pevnou chrupavkou a pôsobí ako tlmič nárazov medzi holennou a stehennou kosťou. K natrhnutiu môže dôjsť, ak človek náhle vykrúti koleno. Na ochorenie kolena má vplyv aj artritída, môže ovplyvniť takmer každý kĺb v tele vrátane kolena.
Záťaž kolenných kĺbov, a to aj počas bežných aktivít, ako je chôdza zvyšuje tiež nadváha a obezita. Nedostatok sily a pružnosti patria medzi hlavné príčiny poranení kolena. Väčší dôraz na kolená kladú takistoniektoré športy – alpské lyžovanie s pevnými lyžiarskymi topánkami, basketbalové skoky a otočky, džoging.
Bolesť kolena sprevádzajú symptómy ako opuch a stuhnutosť, sčervenanie a pocit tepla na dotyk, slabosť alebo nestabilita a neschopnosť úplne narovnať koleno.
Počas fyzickej skúšky lekár skontrolujte koleno kvôli opuchu, bolesti, citlivosti, teplu a viditeľnej modrine. Pozoruje, ako pacient môže pohybovať dolnou časťou nohy rôznymi smermi. Potrebný je röntgen, prípadne CT alebo ultrazvuk. MRI test je užitočný pri odhaľovaní zranení mäkkých tkanív, ako sú väzy, šľachy, chrupavky a svaly. Pri podozrení na infekciu alebo dnu sa vykonajú krvné testy a v závislosti od stavu aj artrocentézu (mini zákrok, pri ktorom sa odstráni malé množstvo tekutiny z kolenného kĺba ihlou a odošle na analýzu).
Liečba závisí od toho, čo bolesť kolena spôsobuje. Lekár môže pacientovi predpísať lieky na zmiernenie bolesti, cvičenie na zlepšenie rovnováhys vytvorením správnej techniky počas športu alebo aktivity. V niektorých prípadoch môže navrhnúť injekčné užívanie liekov alebo iných látok priamo do kĺba.
Injekcie kortikosteroidovmôžu pomôcť znížiť príznaky vzniku artritídy a poskytnúť úľavu od bolesti, ktorá trvá niekoľko mesiacov. Tieto injekcie nie sú účinné vo všetkých prípadoch. Kyselina hyalurónováje podobná tekutine, ktorá prirodzene maže kĺby, injektovaná do kolena zlepšuje pohyblivosť a zmierňuje bolesť.
Plazma bohatá na krvné doštičky obsahuje koncentráciu mnohých rastových faktorov, ktoré znižujú zápal a podporujú hojenie. Niekedy je nutná chirurgická operácia. Pred akýmkoľvek rozhodnutím je vhodné zvážiť klady a zápory rehabilitácie a chirurgickej rekonštrukcie.
Artroskopická chirurgia opravuje poškodenia kĺbov pomocou optickej kamery a úzkych nástrojov vložených cez niekoľko malých rezov okolo kolena. Opravuje poškodenú chrupavku a rekonštruuje natrhnuté väzy.
Pri čiastočnej náhrade kolenachirurg nahradí iba najviac poškodenú časť kolena časťami vyrobenými z kovu a plastu. Celková náhrada kolena je nahradenie poškodenej kosti a chrupavky umelým kĺbom vyrobeným z kovových zliatin, vysoko kvalitných plastov a polymérov.
Nie všetky bolesti kolena sú označované ako vážne. Niektoré poranenia kolena a zdravotné stavy, ako je osteoartritída, však môžu viesť k zvýšeniu bolesti a trvalému poškodeniu kĺbov, ak sa neliečia. Dôležité je udržiavať si zdravú telesnú hmotnosť. Je to jedna z najlepších vecí, ktoré človek môže urobiť pre svoje kolená.