10.06.2019 • 5 minút na prečítanie

Cestovné očkovanie

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Jedným znajdôležitejšíchobjavov ľudstva je možnosť predchádzať infekčným ochoreniam očkovaním. Cestovanie patrí medzi časté aktivity čoraz väčšieho počtu obyvateľov. Spájajú sa s ním však zdravotné riziká. Zdravotné komplikácie závisia od správania, spôsobu cesty, ubytovania a stravovania. Migrujúci ľudia pomáhajú globálnemu šíreniu infekcií. Očkovanie osôb cestujúcich do a zo zahraničia sa vykonáva v súlade s medzinárodnými dohovormi a podľa aktuálnej epidemiologickej situácie v krajinách, do ktorých a z ktorých osoba cestuje.

Indikácia cestovného očkovania

Cestovanie okrem pozitív prináša zdravotné riziká. Z hľadiska zdravotných komplikácií bývajú turisti častejšie vystavení zmenám teploty, vlhkosti a nadmorskej výšky, pôsobeniu faktorov vyplývajúcich z návštevy oblastí s nízkou úrovňou hygieny, nedostupnosťou čistej nezávadnej vody alebo nízkou úrovňou zdravotnej starostlivosti. Zároveň sa migráciou zvyšuje riziko genetických zmien patogénov a podporuje šírenie rezistentných kmeňov niektorých mikroorganizmov. Turista okrem prípadného rozvinutia infekcie predstavuje riziko aj ako možný prenášač patogénov, ktoré prináša domov rodine, priateľom, kolegom. Preto je dôležité vždy pred cestou do krajiny záujmu zmapovať možné riziká infekcie, pred ktorými v mnohých prípadoch cestovateľov chráni cestovné očkovanie. Niektoré vakcíny pritom musia byť poskytnuté v dostatočnom časovom predstihu pred návštevou krajiny, aby si organizmus stihol vytvoriť imunitu. Zahŕňajú množstvo dávok rozložených na niekoľko týždňov alebo mesiacov. Preto je dôležité o prípadnej ceste informovať praktického lekára, ktorý cestovateľa inštruuje o ďalšom postupe.

Pred cestou je dôležité zadovážiť si dostatok informácií o cieľovej krajine, informovať sa o prevencii chorôb, zabezpečiť si cestovnú lekárničku a absolvovať lekárske vyšetrenie.

Niektoré krajiny vyžadujú dôkaz o očkovaní (napríklad očkovanie proti obrne alebo žltej zimnici), ktoré musia byť uvedené na medzinárodnom osvedčení o očkovaní alebo profylaxii (ICVP) pred vstupom do konkrétnej krajiny alebo pred jej opustením. Napríklad Saudská Arábia vyžaduje doklad o očkovaní proti určitým typom meningitídy. Existujú bezplatné očkovacie látky, pretože chránia pred chorobami, ktoré by mohli predstavovať najväčšie riziko pre verejné zdravie (detská obrna, záškrt, tetanus, brušný týfus, hepatitída A, cholera), iné si musí pacient hradiť sám (žltačka typu B, japonská encefalitída, vakcíny proti meningitíde, besnota, kliešťová encefalitída, tuberkulóza, žltá zimnica a iné).

Aktuálne informácie o infekčných chorobách sú dostupné na stránkach Svetovej zdravotníckej organizácie, prípadne u praktických lekárov alebo na špecializovaných pracoviskách cestovnej medicíny. Zoznam centier pre cudzokrajné choroby v Slovenskej republike, ktoré vydávajú medzinárodný očkovací preukaz, je na stránke Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky.

Priebeh očkovania

Pred návštevou očkovacieho centra sa vyžaduje kontrola platnosti očkovania proti tetanu, záškrtu a detskej obrne u ošetrujúceho lekára. Je treba upozorniť, že pri niektorých druhoch očkovania je potrebné vakcináciu opakovať. Preto je vhodné konzultovať postup v predstihu aspoň 6 týždňov až dvoch mesiacov pred odchodom. Na základe zdravotného stavu cestovateľa a krajiny lekár zostaví individuálny očkovací plán.

Medzi povinné očkovania pre cestovateľov patrí očkovanie proti žltej zimnici, ktoré sa realizuje najneskôr 10 dní pred príchodom do endemickej oblasti. Ako ďalšie sa vykonávajú odporúčané očkovania proti žltačke typu A a B. Očkuje sa často aj proti cholere, brušnému týfusu, chrípke, detskej obrne, záškrtu, meningokokovej meningitíde, besnote a japonskej encefalitíde. Následne lekár zváži iné typy vakcín v závislosti od miesta pobytu. V prípade návštevy krajín s výskytom malárie praktický lekár odporučí antimalariká – lieky, ktoré musí cestovateľ užívať pri a po návšteve takto postihnutej krajiny.

Vedľajšie účinky

Niektorí ľudia môžu pociťovať vedľajšie účinky vakcinácie. Vždy sú však miernejšie ako v prípade infekcie samotnej. Po podaní očkovacej látky proti cholere až 1 percento ľudí môže mať príznaky, ako je bolesť brucha, hnačka a nauzea (pocit nevoľnosti). Po očkovaní proti záškrtu je bežné, že v mieste vpichu dochádza k dočasnej bolesti, začervenaniu alebo opuchu. V mieste vpichu sa tiež môže vytvoriť malá bezbolestná hrudka. Po podaní očkovacej látky proti hepatitíde A sa u niektorých ľudí objavuje dočasná bolestivosť, začervenanie a stuhnutosť kože v mieste vpichu injekcie, únava, bolesť hlavy, strata chuti do jedla, nevoľnosť alebo mierne zvýšená teplota. Po očkovaní proti japonskej encefalitíde asi 20 percent ľudí cíti bolesť, miesto vpichu im sčervenie a opuchne. Približne 10 percent ľudí zažije vedľajšie účinky, napríklad vysokú teplotu, bolesť hlavy, únavu, zimnicu, závraty, nevoľnosť alebo vracanie a bolesť brucha. Po očkovaní vakcínou proti meningitíde 10 percent ľudí trpí bolesťou a sčervenaním v mieste vpichu.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť hlavybolesť svalovhlavahorúčkaobrnasvalyúnavažltá zimnica