Medzi najčastejšie spálené časti tela patrí nos, plecia a priehlavky nôh. Ale viete, ako ošetriť cestičku vo vlasoch alebo pokožku uší?
Po prečítaní článku sa dozviete:
Ultrafialové žiarenie (UV) je neviditeľnou časťou slnečného žiarenia. Hoci UV lúče nie je možné vidieť, majú poriadnu silu a dokážu napáchať nezvratné škody na organizme. Vo všeobecnosti spôsobujú predčasné starnutie pokožky, vznik rakoviny kože a negatívne ovplyvňujú dokonca aj zrak.
Nebezpečnému UV žiareniu sú naše telá vystavované denne. Aj napriek tomu, že čoraz viac ľudí pristupuje k ochrane proti tomuto žiareniu zodpovedne, sú určité miesta na tele, na ktoré sa pri ochrane zabúda. Preto si na dovolenku nezabudnite vziať slnečné okuliare či krém s ochranným faktorom.
Práve ochrana očí býva mnohokrát opomínaná a podceňovaná. Mali by ste si však zapamätať, že aj oči sa môžu spáliť. Dlhodobé pôsobenie UV žiarenia môže zapríčiniť poškodenie očného viečka, očnej rohovky, šošovky, zápal spojiviek, degeneráciu makuly, vznik šedého zákalu aj následné oslepnutie.
Medzi najčastejšie prejavy poškodenia zraku vplyvom UV žiarenia patrí:
Oči dospelých aj detí by mali byť chránené kvalitnými slnečnými okuliarmi. Načo dbať pri výbere slnečných okuliarov pre vaše dieťa sa dočítate tu. Takáto ochrana je dôležitá celoročne, no v našich podmienkach najmä v období od mája do augusta, kedy je najvyšší tzv. UV index (hodnota, ktorá vyjadruje UV intenzitu). Intenzita UV žiarenia sa nemení len počas roku, ale aj počas dňa. Žiarenie je počas dňa najintenzívnejšie v čase od 11. do 14. hodiny.
UV žiarenie preniká aj cez mraky, intenzívne sa odráža od vodných plôch, snehu či piesku. Pri pobyte vonku – najmä na horách či pri mori, ale aj počas šoférovania v aute preto nezabúdajte na nosenie slnečných okuliarov.
O tom, ako správne vybrať a nosiť slnečné okuliare tak, aby zrak skutočne chránili, si môžete prečítať v našom článku.
Ďalším miestom, ktoré patrí do kategórie „časti tela vynechané pri ochrane pred UV“, je pokožka hlavy. Len málokto si spomenie na to, že by mal pri pobyte vonku ochrániť aj cestičku vo vlasoch, kúty či plešinu.
Pokožka hlavy je rovnako citlivá na škodlivé UV žiarenie ako celý zvyšok tela. Ohrozená je najmä v prípade, že v exteriéri trávite dlhší čas. Pre jej ochranu nevynechajte:
Pokožka hlavy a tela sa môže vplyvom slnečného žiarenia spáliť, alebo poškodiť s nasledujúcimi prejavmi:
Aj ďalšia partia, na ktorú sa pri aplikácii krému na opaľovanie zabúda, sa nachádza na hlave. Uši sú pri pobyte vonku častokrát vystavené UV žiareniu počas celého dňa bez toho, aby boli akokoľvek chránené. Pokožka sa tak môže ľahko spáliť, čím sa výrazne zvyšuje riziko vzniku rakoviny kože.
Rovnako ako pokožku hlavy, aj uši je potrebné dôkladne natrieť krémom s SPF (ochranným faktorom). Nezabudnite na aplikáciu na samotné ušnice, ale aj na okolie uší (pred a za nimi). Vhodným doplnkom je tiež nosenie pokrývky hlavy a pobyt v tieni, a to najmä počas obedňajších hodín.
Mať spálené pery je ešte horšie, než mať pery suché a popraskané. Nejde pri tom len o estetickú záležitosť. Spálené pery sú bolestivé a taktiež môžu spôsobiť prekancerózny (predrakovinový) stav. Ide totiž o oblasť, ktorá je veľmi tenká a náchylná na poškodenie slnečným žiarením. Rakovina na perách nie je ničím neobvyklým.
V súčasnosti je na trhu dostupných mnoho tyčiniek, balzamov a pomád na pery, ktorých výrobcovia mysleli aj na ochranu pred UV žiarením. Najlepšie je siahnuť po takom balzame na pery, ktorý vás bude chrániť čo najdlhšie od prvotnej aplikácie.
Zvoliť by ste mali produkty, ktoré majú SPF 30 a vyššie. Nezabúdajte však aplikáciu pravidelne opakovať a svoje pery chrániť najmä v prípade, že ste:
Po všetkých týchto činnostiach je nutné krém alebo balzam s SPF aplikovať nanovo. Bez ohľadu na to, čo robíte, však ochrana vydrží najviac 2 hodiny. Po uplynutí tejto doby je potrebná reaplikácia.
Keď si aplikujete SPF krém, myslite aj na priestory medzi prstami rúk aj nôh. Častokrát sa totiž stáva, že sa ľudia natrú krémom len na tých najväčších a najviac vystavovaných plochách tela a pritom vynechajú miesta priamo na rukách. Ide pritom o jedno z najčastejšie vystavovaných miest na tele.
Ruky bývajú vystavené slnku takmer každodenne. Dlhodobé a opakované pôsobenie slnka na pokožku rúk spôsobuje jej:
Ak sa chcete týmto rizikám vyhnúť, nezabudnite na aplikáciu krému s SPF na celú oblasť rúk vždy, keď ich máte odhalené. Špeciálnym prípadom je šoférovanie v aute, pri ktorom si vystavovanie slnku možno ani neuvedomujete. UV žiarenie však preniká aj cez okno auta.
Priehlavky nôh a priestory medzi prstami na nohách je rovnako dôležité chrániť pred priamym slnečným žiarením. Ak nosíte otvorenú obuv alebo chodíte bosí (napr. po pláži) a nechcete mať spálenú pokožku, dôkladne aplikujte krém s ochranným faktorom aj na oblasť nôh.
Tak, ako sme sa zmienili vyššie v článku, krém s ochranným faktorom môžete aplikovať naozaj všade. Od hlavy až po päty. Nemusíte sa báť použiť ho aj na menej typické a senzitívne miesta, ako je pokožka hlavy, očné okolie, okolie pier, prsné bradavky či oblasť genitálií (ak je vystavovaná slnečnému žiareniu).
Pri písaní tohto článku boli použité tieto zdroje:
https://www.healthline.com/health-news/sunglasses-help-prevent-eye-disease