Čierny kašeľ je vysoko nákazlivý – ohrozuje najmä malé deti a dojčatá. Našťastie existuje účinná forma prevencie, ktorou sa proti tomuto ochoreniu môžete brániť – je ňou očkovanie proti čiernemu kašľu. Kedy je naň vhodný čas?
Čierny kašeľ spôsoboval epidémie už v dávnej minulosti. Už pred stovkami rokov bol príčinou mnohých úmrtí, pričom medzi obeťami tejto choroby boli najmä deti.
Všetko sa zmenilo až v roku 1930, keď bola vyvinutá vakcína na čierny kašeľ. Približne v 50. rokoch minulého storočia viaceré krajiny (vrátane bývalého Československa) zaviedli povinné očkovanie. Začiatok plošného očkovania proti čiernemu kašľu viedol k výraznému poklesu výskytu ochorenia a životy zachraňuje dodnes.
Povinnosť očkovania proti čiernemu kašľu na Slovensku pretrváva. Dôvodom je fakt, že čierny kašeľ je vysoko nákazlivé ochorenie a očkovanie je najúčinnejšou prevenciou pred nákazou.
Povinné očkovanie proti čiernemu kašľu je súčasťou očkovacieho kalendára pre dojčatá a deti. Prvé tri dávky sa podávajú v 3., 5. a 11. mesiaci života. Posilňovacie dávky (preočkovanie) prebieha v 5. a 13. roku. Podáva sa ako súčasť kombinovanej DTP vakcíny, ktorá imunizuje proti ďalším dvom ochoreniam (D – záškrt = diftéria, T – tetanus, P – čierny kašeľ = pertussis).
Očkovanie proti čiernemu kašľu má význam aj v dospelosti. Medzi ľuďmi koluje častý mýtus, že nákaza čiernym kašľom sa týka len detí. Opak je však pravdou. Očkovanie dospelých je dôležité najmä v prípade, že v detstve očkovaní neboli.
Do kategórie dospelých, ktorým sa očkovanie proti čiernemu kašľu odporúča, patria aj:
Preočkovanie proti čiernemu kašľu v dospelosti sa môže vykonať kedykoľvek počas roka. Ochorenie sa totiž šíri celoročne, nie sezónne ako napríklad chrípka. Nie je preto dôležité, v akom konkrétnom mesiaci je dávka podaná. Dôležitejšie je byť pravidelne preočkovaný.
Špecifickou skupinou sú tehotné ženy. Očkovanie proti čiernemu kašľu sa odporúča aj v tehotenstve, konkrétne v 3. trimestri medzi 27. a 36. týždňom.
Očkovacia látka podaná v tomto období dokáže chrániť pred nákazou nielen matku, ale aj novorodenca v jeho prvých mesiacoch života, ktoré sú pre neho z hľadiska nákazy čiernym kašľom najnebezpečnejšie.
Protilátky vytvorené v tele matky sa prenášajú cez placentu do tela bábätka. Tento proces sa nazýva pasívna imunizácia. Ochrana, ktorú matka dieťatku poskytne, trvá približne 2 až 3 mesiace, potom jej účinnosť postupne klesá. To je dôvod, pre ktorý sa prvá dávka proti čiernemu kašľu podáva už v 3. mesiaci života.
Všeobecný princíp, na ktorom vakcíny fungujú, je stimulácia imunitného systému k tvorbe vlastných ochranných protilátok. Vakcína nášmu telu „ukáže“, čo sa nachádza vo vonkajšom svete, a naše telo na to zareaguje vytvorením protilátok. Keď sa telo stretne s vírusom (či v tomto prípade s baktériou) v reálnom svete, je proti nim pripravené.
Čierny kašeľ je vyvolaný baktériou Bordetella pertussis. Moderné vakcíny na čierny kašeľ neobsahujú celú túto baktériu, len jej niektoré očistené (neškodné) toxíny a bielkoviny.
Naše telo sa s danými látkami počas očkovania stretne, vytvorí protilátky a imunita si ich zapamätá. V budúcnosti ich pri kontakte s celou baktériou bude vedieť využiť a poskytnúť ochranu.
Medzi ľuďmi koluje mýtus, že čierny kašeľ je ochorenie minulosti a ochorieť naň v dnešnej dobe je raritné. Opak je však pravdou. V posledných rokoch bol zaznamenaný nárast prípadov.
Hlavným dôvodom je pokles ľudí zaočkovaných proti čiernemu kašľu. Odmietanie očkovania vedie k vzniku lokálnych epidémií v nezaočkovaných skupinách.
Medzi ďalšie dôvody patrí:
Očkovanie proti čiernemu kašľu je bezpečné. Tak ako pri každej vakcíne či lieku, aj pri očkovaní na proti čiernemu kašľu sa môžu vyskytnúť vedľajšie účinky. V porovnaní s rizikom, ktoré predstavuje nákaza čiernym kašľom pre telo, sú tieto prejavy zanedbateľné.
Medzi najčastejšie patria mierne reakcie, ktoré sa môžu objaviť do 48 hodín od očkovania:
Obsah na Lekar.sk vychádza z aktuálnych vedeckých poznatkov a konzultácií s odborníkmi. Použili sme nasledovné zdroje