04.03.2025 • 5 minút na prečítanie

Očkovanie proti čiernemu kašľu: Kedy je vhodný čas na vakcínu?

Čierny kašeľOchorenia

V tomto článku sa dozviete

Čierny kašeľ je vysoko nákazlivý – ohrozuje najmä malé deti a dojčatá. Našťastie existuje účinná forma prevencie, ktorou sa proti tomuto ochoreniu môžete brániť – je ňou očkovanie proti čiernemu kašľu. Kedy je naň vhodný čas?

Pohľad na čierny kašeľ v minulosti a dnes

Čierny kašeľ spôsoboval epidémie už v dávnej minulosti. Už pred stovkami rokov bol príčinou mnohých úmrtí, pričom medzi obeťami tejto choroby boli najmä deti.

Všetko sa zmenilo až v roku 1930, keď bola vyvinutá vakcína na čierny kašeľ. Približne v 50. rokoch minulého storočia viaceré krajiny (vrátane bývalého Československa) zaviedli povinné očkovanie. Začiatok plošného očkovania proti čiernemu kašľu viedol k výraznému poklesu výskytu ochorenia a životy zachraňuje dodnes.

Je očkovanie detí proti čiernemu kašľu povinné?

Povinnosť očkovania proti čiernemu kašľu na Slovensku pretrváva. Dôvodom je fakt, že čierny kašeľ je vysoko nákazlivé ochorenie a očkovanie je najúčinnejšou prevenciou pred nákazou.

Povinné očkovanie proti čiernemu kašľu je súčasťou očkovacieho kalendára pre dojčatá a deti. Prvé tri dávky sa podávajú v 3., 5. a 11. mesiaci života. Posilňovacie dávky (preočkovanie) prebieha v 5. a 13. roku. Podáva sa ako súčasť kombinovanej DTP vakcíny, ktorá imunizuje proti ďalším dvom ochoreniam (D – záškrt = diftéria, T – tetanus, P – čierny kašeľ = pertussis).

Očkovanie proti čiernemu kašľu v dospelosti

Očkovanie proti čiernemu kašľu má význam aj v dospelosti. Medzi ľuďmi koluje častý mýtus, že nákaza čiernym kašľom sa týka len detí. Opak je však pravdou. Očkovanie dospelých je dôležité najmä v prípade, že v detstve očkovaní neboli.

Do kategórie dospelých, ktorým sa očkovanie proti čiernemu kašľu odporúča, patria aj:

  • Osoby v úzkom kontakte s dojčatami – aby sa znížilo riziko nákazy u malých detí, preočkovanie sa odporúča aj dospelým členom rodiny, ktorí s nimi prichádzajú do kontaktu.
  • Zdravotníci a opatrovatelia – ktorí pracujú s dojčatami alebo oslabenými pacientmi (imunokompromitovanými).
  • Všetkým dospelým ako súčasť preočkovania proti tetanu a záškrtu – namiesto bežnej vakcíny proti tetanu, tzv. „tetanovke“, je možné podať kombinovanú vakcínu. Odporúčaný interval je približne každých 10 až 15 rokov.
Zdroj: Freepik.com

V akom období je vhodné ísť na očkovanie?

Preočkovanie proti čiernemu kašľu v dospelosti sa môže vykonať kedykoľvek počas roka. Ochorenie sa totiž šíri celoročne, nie sezónne ako napríklad chrípka. Nie je preto dôležité, v akom konkrétnom mesiaci je dávka podaná. Dôležitejšie je byť pravidelne preočkovaný.

Očkovanie proti čiernemu kašľu v tehotenstve

Špecifickou skupinou sú tehotné ženy. Očkovanie proti čiernemu kašľu sa odporúča aj v tehotenstve, konkrétne v 3. trimestri medzi 27. a 36. týždňom.

Očkovacia látka podaná v tomto období dokáže chrániť pred nákazou nielen matku, ale aj novorodenca v jeho prvých mesiacoch života, ktoré sú pre neho z hľadiska nákazy čiernym kašľom najnebezpečnejšie.

Protilátky vytvorené v tele matky sa prenášajú cez placentu do tela bábätka. Tento proces sa nazýva pasívna imunizácia. Ochrana, ktorú matka dieťatku poskytne, trvá približne 2 až 3 mesiace, potom jej účinnosť postupne klesá. To je dôvod, pre ktorý sa prvá dávka proti čiernemu kašľu podáva už v 3. mesiaci života.

Ako funguje vakcína proti čiernemu kašľu?

Všeobecný princíp, na ktorom vakcíny fungujú, je stimulácia imunitného systému k tvorbe vlastných ochranných protilátok. Vakcína nášmu telu „ukáže“, čo sa nachádza vo vonkajšom svete, a naše telo na to zareaguje vytvorením protilátok. Keď sa telo stretne s vírusom (či v tomto prípade s baktériou) v reálnom svete, je proti nim pripravené.

Z čoho sa skladá vakcína proti čiernemu kašľu?

Čierny kašeľ je vyvolaný baktériou Bordetella pertussis. Moderné vakcíny na čierny kašeľ neobsahujú celú túto baktériu, len jej niektoré očistené (neškodné) toxíny a bielkoviny.

Naše telo sa s danými látkami počas očkovania stretne, vytvorí protilátky a imunita si ich zapamätá. V budúcnosti ich pri kontakte s celou baktériou bude vedieť využiť a poskytnúť ochranu.

Zdroj: Freepik.com

Prečo rastie množstvo nakazených čiernym kašľom?

Medzi ľuďmi koluje mýtus, že čierny kašeľ je ochorenie minulosti a ochorieť naň v dnešnej dobe je raritné. Opak je však pravdou. V posledných rokoch bol zaznamenaný nárast prípadov.

Hlavným dôvodom je pokles ľudí zaočkovaných proti čiernemu kašľu. Odmietanie očkovania vedie k vzniku lokálnych epidémií v nezaočkovaných skupinách.

Medzi ďalšie dôvody patrí:

  • Lepšia diagnostika čierneho kašľa – zachytí sa viac prípadov ako v minulosti.
  • Slabnutie efektu očkovania – vakcína proti čiernemu kašľu neposkytuje ochranu na celý život. Po 5 až 10 rokoch je potrebné pravidelné preočkovanie.

Možné vedľajšie účinky po očkovaní proti čiernemu kašľu

Očkovanie proti čiernemu kašľu je bezpečné. Tak ako pri každej vakcíne či lieku, aj pri očkovaní na proti čiernemu kašľu sa môžu vyskytnúť vedľajšie účinky. V porovnaní s rizikom, ktoré predstavuje nákaza čiernym kašľom pre telo, sú tieto prejavy zanedbateľné.

Medzi najčastejšie patria mierne reakcie, ktoré sa môžu objaviť do 48 hodín od očkovania:

Autorom textu je: Redakcia portálu Lekár.sk
Čierny kašeľOchorenia
čierny kašeľkašeľ

Obsah na Lekar.sk vychádza z aktuálnych vedeckých poznatkov a konzultácií s odborníkmi. Použili sme nasledovné zdroje