Biopsia je jedna z najcennejších diagnostických metód používaných v medicíne. Umožňuje odber živého tkaniva a jeho rozbor v mikroskope. Po odbere teda vzorka smeruje k patológovi.Existuje niekoľko typov biopsie, ktoré sa svojím postupom líšia. Vo väčšine prípadov ide o výkony, ktoré pacient podstúpi bez hospitalizácie.
Typy biopsie
Biopsia kostnej drene
Je špecifická v tom, že ide o odber z kosti. Používa sa pri diagnostike porúch krvotvorby, vrátane leukémie, laicky označovanej ako rakovina krvi. Ďalej je potrebná pri posudzovaní potenciálnych darcov kostnej drene. Vzorka sa najčastejšie odoberá z lopaty panvovej kosti. Biopsia je v tomto prípade nepríjemná, odmenou je diagnostický prínos. Je to jediná metóda, ktorá dokáže spoľahlivo odhaliť poruchy krvotvorby.
Endoskopická biopsia
Spojenie biopsie a endoskopického vyšetrenia. Pri každom endoskopickom vyšetrení (gastroskopia, bronchoskopia, kolonoskopia) možno okrem kamery zaviesť inštrumentárium, pomocou ktorého sa dá odobrať vzorka sliznice. Tento odber je, na rozdiel od biopsie kostnej drene, nebolestivý.
Ihlová biopsia
Najčastejšia metóda odberu vzoriek tkaniva. Často býva navádzaná zobrazovacími metódami (ultrazvuk, CT, magnetická rezonancia). Takto možno v lokálnej anestézii odobrať cez kožu vzorku pečene, obličiek, prostaty či štítnej žľazy.
Chirurgická biopsia
Táto biopsia je špecifická tým, že ide o klasický chirurgický zákrok, väčšinou v celkovej anestézii, spojený s odberom tkaniva. Tkanivo počas operácie možno odoslať na histologické vyšetrenie patológovi. Ten na základe nálezu odporučí chirurgovi ešte počas operácie, či je nutné v zákroku pokračovať, alebo operáciu môže ukončiť. Špecifickým príkladom tohto typu biopsie je biopsia mozgu. Musí byť presne naplánovaná, aby sa precízne zaviedla bioptická ihla. Na to slúži stereotaktický rám, podľa ktorého neurochirurg určí trajektóriu bioptickej ihly.
Ďalší postup
Odobratá vzorka tkaniva putuje na patológiu, kde ju histologicky vyšetria. Predoperačné vyšetrenie trvá spravidla 20 minút, ale umožňuje len základný opis tkaniva. Najčastejšie určuje, či je nádor zhubný, alebo nezhubný. Ostatné rezy tkaniva sú špeciálne upravené a označené. Potom možno aplikovať celý rad metód, od špeciálnych protilátok až po genetické vyšetrenia. Konečné výsledky bývajú väčšinou dostupné do 1 až 2 týždňov od odobratia vzorky. Patológov opis nálezu významne ovplyvňuje diagnostiku a často umožní nastaviť liečbu na mieru.