Náhly úbytok hmotnosti je vždy záhada, za ktorou môžu byť vážne zdravotné problémy ako je cukrovka či rakovina.
V nasledujúcom článku sa dozviete:
Nevysvetliteľná strata váhy je viditeľný pokles telesnej hmotnosti, ku ktorému dochádza, aj keď sa chudnúť nesnažíte. Chudnutie neprichádza vďaka diéte, fyzickej aktivite alebo zmenám životného štýlu. Strata hmotnosti o 5 kíl alebo viac, či päť percent celkovej telesnej hmotnosti, v priebehu 6 až 12 mesiacov sa považuje za „nevysvetliteľnú“.
Keďže môže byť takáto neúmyselná strata hmotnosti príznakom vážneho ochorenia, je dôležité vyhľadať včas lekársku pomoc.
Aj keď sa náhla strata hmotnosti môže objaviť u každého, najčastejšie sa vyskytuje u ľudí starších ako 65 rokov. Ide o skupinu ľudí, u ktorej je často takéto schudnutie spôsobené závažným ochorením so zlými následkami.
Za nevysvetliteľnou stratou hmotnosti môže stáť rad príčin, od základných zdravotných stavov ovplyvňujúcich metabolizmus a absorpciu živín, cez faktory životného štýlu ovplyvňujúce chuť do jedla a výdaj energie, až po vážne ochorenia.
Medzi faktory životného štýlu, ktoré neúmyselne spôsobujú chudnutie patrí:
Stres môže spôsobiť stratu hmotnosti kombináciou zrýchleného metabolizmu a zmien chuti do jedla. Zvýšený stres v situáciách ako je napríklad nová práca, presťahovanie sa na nové miesto alebo strata blízkej osoby, spúšťajú uvoľňovanie hormónov, ktoré dočasne zvyšujú metabolizmus. To spôsobuje, že telo rýchlejšie spaľuje kalórie. Stres môže navyše viesť k zníženiu chuti do jedla alebo zmenám v stravovacích návykoch a zníženiu kalorického príjmu.
Nikotín potláča chuť do jedla. Preto zvyknú byť fajčiari menej často hladní a neprijímajú dostatok živín. Okrem toho fajčenie, rovnako ako stres, zvyšuje rýchlosť metabolizmu v tele, čo vedie k zvýšenému spaľovaniu kalórií.
Alkoholici často uprednostňujú konzumáciu alkoholu pred správnou výživou, čo vedie k zníženému príjmu základných živín, ako sú bielkoviny, vitamíny a minerály. Tento nedostatočný príjem živín môže viesť k podvýžive a strate hmotnosti.
Hypertyreóza je stav charakterizovaný nadmernou činnosťou štítnej žľazy, čo vedie k nadmernej produkcii jej hormónov. Jedným z bežných príznakov hypertyreózy je nevysvetliteľná strata hmotnosti, napriek zvýšenej chuti do jedla. Nadbytok hormónov štítnej žľazy urýchľuje metabolizmus, čo znamená rýchlejšie spaľovanie kalórií. Ďalšie príznaky hypertyreózy môžu zahŕňať únavu, zrýchlený tep, úzkosť a zmeny nálad.
Pri cukrovke 1. typu telo neprodukuje dostatok inzulínu, čo vedie k hromadeniu cukru v krvnom obehu. Aby sa kompenzoval nedostatok inzulínu, telo začne rozkladať tuk a svaly na energiu, čo vedie k strate hmotnosti.
Chronický zápal čreva spôsobuje, že telo je v katabolickom stave, to znamená, že neustále spotrebováva energiu. Zápalové ochorenia čriev tiež narúšajú reguláciu ghrelínu, hormónu hladu, a leptínu, hormónu sýtosti. To má za následok zníženú chuť do jedla. Ďalšie príznaky zápalových ochorení čriev zahŕňajú pretrvávajúcu hnačku, bolesť brucha, kŕče, únavu, rektálne krvácanie a časté nutkanie na stolicu.
Depresívna porucha ovplyvňuje tie isté časti mozgu, ktoré regulujú chuť do jedla. Preto môžu pacienti s depresiou chuť do jedla stratiť. Naopak lieky na liečbu depresie môžu chuť do jedla zvýšiť, preto je časté, že liečení pacienti priberú.
Ide o všeobecný termín pre ochorenia pri ktorých dochádza k mutácii a abnormálnemu deleniu a šíreniu buniek. Nevysvetliteľná strata hmotnosti môže byť , v závislosti od typu rakoviny, jedným z prvých príznakov, ktoré pacient spozoruje. Rakovina zvyšuje zápal, podporuje chradnutie svalov a narúša hormóny regulujúce chuť do jedla. Rastúci nádor môže tiež zvýšiť váš pokojový energetický výdaj alebo koľko energie telo spáli v pokoji.
Toto ochorenie spôsobuje, že imunitný systém napáda nadobličky. Nadobličky nedokážu produkovať dostatok hormónov ako kortizol a aldosterón. Kortizol reguluje mnoho funkcií, vrátane metabolizmu a chuti do jedla. Nízka hladina kortizolu môže viesť k zlej chuti do jedla.
Je chronický stav, pri ktorom srdce nie je schopné efektívne pumpovať krv, čo vedie k zníženému prísunu kyslíka do tkanív. Zvýšené úsilie srdca pumpovať krv môže spôsobiť, že telo spáli viac kalórií ako zvyčajne, čo vedie k strate hmotnosti.
Ide o autoimunitné ochorenie, ktoré primárne postihuje kĺby, v ktorých spôsobuje zápal a bolesť. Chronický zápal spojený s RA môže zvýšiť rýchlosť metabolizmu v tele a následné rýchlejšie spaľovanie kalórií. Medzi najčastejšie príznaky reumy patrí ranná bolesť a stuhnutosť kĺbov, ktorá trvá dlhšie ako 30 minút. Opuchnuté, citlivé a teplé kĺby sú tiež bežnými príznakmi ako aj pretrvávajúca únava a slabosť.
Strata hmotnosti je bežným príznakom spojeným s infekciou HIV (vírus ľudskej imunodeficiencie), najmä v neskorších štádiách ochorenia. HIV napáda imunitný systém, čím ohrozuje jeho schopnosť bojovať s infekciami a chorobami. Ako infekcia postupuje, metabolizmus tela sa môže zmeniť, čo vedie k neúmyselnému úbytku hmotnosti.
Ide o bakteriálnu infekciu, spôsobenú baktériou Mycobacterium tuberculosis, ktorá zvyčajne postihuje pľúca. Strata hmotnosti a znížená chuť do jedla sú hlavnými príznakmi tuberkulózy, no dôvody nie sú doposiaľ úplne pochopené.
Diagnostika neúmyselnej straty váhy zahŕňa komplexné zhodnotenie pacienta lekárom. Proces zvyčajne zahŕňa nasledujúce kroky:
Lekár odoberie podrobnú anamnézu vrátane nedávnych zmien v stravovacích návykoch, fyzickej aktivite, úrovni stresu a užívaní liekov. Následne sa pacienta opýta na pozorované príznaky ako je únava, zmeny chuti do jedla, frekvencia stolice alebo akékoľvek iné dôležité príznaky.
Pacientovi môžu byť urobené krvné testy z ktorých sa dá zistiť napríklad kompletný krvný obraz, funkcia štítnej žľazy, funkcia pečene či obličiek ako aj iné v závislosti od klinického obrazu pacienta.
Na základe opísaných príznakov pacienta sa môžu vykonať zobrazovacie vyšetrenia ako napríklad röntgen ultrazvuk alebo CT, vďaka ktorým sa dajú pozrieť konkrétne orgány a tkanivá.
Pri neúmyselnom úbytku hmotnosti je potrebné vyhľadať lekársku pomoc za nasledujúcich okolností:
Ak sa u vás vyskytol výrazný, nevysvetliteľný pokles hmotnosti bez akýchkoľvek zmien v stravovaní alebo fyzickej aktivite, je dôležité poradiť sa s lekárom.
Ak je neúmyselná strata hmotnosti sprevádzaná ďalšími príznakmi, ako je únava, pretrvávajúca horúčka, nočné potenie alebo zmeny vo vyprázdňovaní, navštívte lekára.
Neúmyselná strata hmotnosti u starších dospelých môže byť obzvlášť znepokojujúca a môže byť spojená s vážnejšími zdravotnými problémami. Lekárske vyšetrenie je v tejto populácii kľúčové.
Ak máte v osobnej alebo rodinnej histórii zdravotné problémy, ako je rakovina, cukrovka, poruchy štítnej žľazy alebo gastrointestinálne problémy, neúmyselné chudnutie by ste nemali ignorovať.
Ak neúmyselná strata hmotnosti ovplyvňuje vašu schopnosť vykonávať každodenné činnosti alebo ovplyvňuje vašu celkovú pohodu, je nevyhnutné vyhľadať lekársku pomoc.
Pri písaní tohto článku boli použité tieto zdroje:
https://www.healthline.com/health/unexplained-weight-loss
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/17770-unexplained-weight-loss
https://www.healthline.com/health/weight-loss-unintentional
https://www.nhs.uk/conditions/unintentional-weight-loss/