27.02.2020 • 5 minút na prečítanie

Dekády ženy – päťdesiatničky

Zdravý život

V tomto článku sa dozviete

Spomalený metabolizmus s obľubou vyhľadáva práve dámy v tomto veku. Odporúča sa jesť menej dezertov, mäsa a syrov, pridať viac ovocia, zeleniny, vlákniny a nezabúdať na vhodné pohybové aktivity a Kegelove cviky.

Deti sú väčšinou už dospelé (de iure aj tí 30-roční chlapci, ktorí najradšej žijú v Hoteli Mama), takže jedna vrstva „sendviča“ už na vás netlačí.

Je čas nadýchnuť sa, keď v tom centrálny dispečing ohlasuje príchod frontálnych hormonálnych zmien, sprevádzaných nečakanými teplotnými výkyvmi, prívalovými lipidovými zrážkami a lokálnymi prejavmi silnejších emočných turbulencií. Ale aj napriek tomu každý deň vyjde slnko.

Zaujímavé v súvislosti s touto dekádou je ešte jedno zistenie: najosamelejšie sa v tomto veku necítia ženy, ktoré nemajú deti, ale inak žijú v harmonickom vzťahu; najvyššiu mieru osamelosti totiž pociťujú ženy, ktoré síce deti majú, ale žijú bez partnera, pretože ostali ako matky slobodné alebo sa v strednom veku rozviedli či ovdoveli. Je dobré k niekomu patriť a k niekomu sa každý večer vrátiť – podporuje to zdravie a starostlivosť o seba.

Riziká/nástrahy:

Strážte si srdce: je fajn sa znovu zamilovať (ak, samozrejme, neexistuje vo vašom živote nikto, komu by to vadilo), ale teraz myslím na zdravie srdca. V tejto dekáde prudko stúpa riziko hypertenzie, infarktu a mozgovej porážky = choroby srdca a ciev zabíjajú po 55. roku života viac žien ako rakovina, dýchacie ochorenia, Alzheimerova choroba a úrazy dokopy!

Chráňte sa pred rakovinou: v tomto veku, beda, začína tiež stúpať riziko niektorých nádorových ochorení. Mamografia síce môže mať zmysel, ale rozhodne to nie je všetko, čo treba proti rakovine urobiť. Je najvyšší čas vystúpiť z nebezpečnej šmýkačky.

Sedavé zamestnanie: Dlhé sedenie v práci, sedenie doma a k tomu vyváranie a vypekanie chutných vecí = každý orgán vo vašom tele môže po takomto sústredenom ataku sedenia a jedenia vyzerať ako to, čo sa volá „vykŕmená hus“. Zatiahnite na priberaní a pasivite ručnú brzdu – oboma rukami a oboma nohami!

Vyváranie a vypekanie: slovanská „pohostinnosť“ môže dôkladne podmínovať zdravie aj sebavedomie. Ak je vašou jedinou radosťou života jesť, je to veľmi smutný život. Ak je varenie a pečenie pre druhých váš pilier sebahodnoty, bolo by asi lepšie nájsť si iný a pevnejší. Veď čo keď vám nakoniec povedia „Nie, ďakujem, neprosím si.“ A myslia to naozaj vážne.

Spomalený metabolizmus: s obľubou vyhľadáva dámy vášho veku. Nnajčastejšie príčiny: diéty, vynechávanie raňajok, radikálne obmedzovanie vhodných sacharidov, spánkový deficit, sedavé zamestnanie. Ani na tento problém neexistuje žiadne instantné zázračné riešenie.

Najdôležitejšie opatrenia v strave

Buďte rozumná a dokážete to tiež: podľa výskumu z University of Pittsburgh (september 2012) majú ženy, ktoré úspešne redukujú alebo kontrolujú svoju hmotnosť, tieto štyri tajomstvá:

  1. jedia menej dezertov
  2. pijú menej sladených nápojov
  3. jedia menej mäsa a syrov
  4. jedia viac ovocia a zeleniny.

Aké je to ľahké, však?

Každý mesiac v roku vyhoďte jeden zunovaný a nezdravý recept a namiesto neho si nájdite nový, chutný a zdravý. Týka sa to aj receptov na dezerty a zákusky – je načase opustiť tradíciu rakúsko-uhorských krémových zákuskov i dezertov a rakúsko-uhorských paničkovských infarktov z nich!

Prestaňte variť v slanej vode: ak sypete soľ nielen do vody vo vani, v ktorej sa idete kúpať, ale aj do vody, v ktorej varíte cestoviny, ryžu, zemiaky a zeleninu, máte poslednú šancu s tým prestať – ušetríte prinajmenšom trojako: na soli, na liekoch za hypertenziu a migrénu a na bonboniérach pre sestričky (lebo sa pravdepodobne vyhnete mozgovej porážke). Soľ navyše podporuje odvápňovanie kostí – na každých 5 gramov soli denne navyše strácate asi 70 mg vápnika (čistá strata za jednu dekádu = štvrť kila vápnika!) a naopak: ak znížite príjem soli za deň o 5 g, pre vaše kosti to má taký efekt, ako extra 1000 mg vápnika! (žiadny strach, ešte stále bude vaše jedlo dosť slané a kosti sa potešia).

Vláknina: v tomto veku potrebujete najmenej 25 gramov denne – a väčšina z vás dosiahne ledva polovicu, podporuje hygienu čreva, odtláča cukrovku, podporuje chudnutie, chráni vaše srdce = je najvyšší čas prestať sypať ovsené vločky zajacom a začať ich jesť denne (tie vločky, nie zajace!). Prestaňte používať bielu múku a výrobky z nej § ak používate bielu múku pri pečení, vždy aspoň tretinu nahraďte celozrnnou múkou.

Mleté ľanové semeno: obsahuje fytoestrogény, ktoré môžu zmierniť menopazuálne príznaky, ale tiež účinne znižuje cholesterol a čistí pečeň 2 – 4 polievkové lyžice denne.

Nezabudnite na toto: vitamín D, horčík, selén, zinok, prirodzené antioxidanty, omega-3 mastné kyseliny, vitamín C (stále trochu, nie megadávky občas).

Fyzická aktivita

frekvencia: kardio cvičenia (aeróbne aktivity) zaraďujte minimálne 3-krát do týždňa v trvaní 20 – 40 minút, silové cvičenia 1 až 2-krát týždenne, strečing môžete cvičiť 5 – 10 minút každý deň

vhodné druhy aktivít: chôdza, rýchla chôdza, chôdza do kopca, rekreačná turistika, bicyklovanie, plávanie, beh na bežkách, golf. Ohybnosť sa výrazne znižuje = najvyšší čas začať konečne s tým strečingom! Ak ste to doteraz neriešili, tak váš testosterón a svalová hmota sú už obuté, oblečené a vo dverách stoja ku vám chrbtom – ukážte im rýchlo, že ich potrebujete = nasaďte primerané silové cvičenia (najmä, ak patríte k dámam, ktoré sa necítia veľmi komfortne s predstavou, že sa už na dohľad priblížil vek, keď budú na svojho spolubývajúceho v pásikavých trenírkach odkázané nielen s posúvaním nábytku, ale aj s takými banalitami, ako je otvorenie fazuľovej konzervy alebo fľaše minerálky)

Ak neviete, ako na to, nechajte si poradiť skúsenou rehabilitačnou sestrou alebo dobrým kondičným trénerom. Niektoré druhy športov už môžu byť príliš riskantné aj pre veľmi akčné dievčatá (squash, bedminton, skialpinizmus, lyžovanie a podobne). Beh na páse prináša možno menej kyslíka ako beh v lese, ale menšie riziko zranenia. A Kegelove cviky? Ni,e aby ste s nimi skončili!

načasovanie: ak máte možnosť, ráno cvičte strečing, prípadne silové cvičenia. Kardio cvičenia sú bezpečnejšie až vtedy, keď je vaša pohybová koordinácia na najvyššej úrovni.

Odporúčané preventívne vyšetrenia

  • kontrola krvného tlaku, krvi, kože a chrupu: ako doteraz, v prípade potreby častejšie
  • PAP vyšetrenie: každý rok (v prípade potreby častejšie)
  • vyšetrenie štítnej žľazy: každých 5 rokov (v prípade potreby častejšie)
  • mamografia: každé dva roky
  • vyšetrenie ústnej dutiny na potenciálne nádorové zmeny: pri každej preventívnej prehliadke u zubného lekára
  • kolonoskopia (vyšetrenie hrubého čreva): prvýkrát v 50. roku, potom každých 10 rokov.

Úryvky sú uverejnené so súhlasom autora knihy MUDr. Igora Bukovského: ”Návod na prežitie pre ženu”.

Redakcia portálu Lekar.sk
Zdravý život
zdravý životný štýl