02.12.2024 • 5 minút na prečítanie

Alkohol v tehotenstve a jeho následky: Viete, čo je fetálny alkoholový syndróm?

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Alkohol v tehotenstve pôsobí ako teratogén zvyšuje riziko vrodených chýb, ktoré sa súhrnne nazývajú fetálny alkoholový syndróm. Aké má príznaky, o tom sa dočítate v článku.

Čo je to fetálny alkoholový syndróm?

Fetálny alkoholový syndróm, nazývaný aj FAS syndróm, je súbor telesných a mentálnych vývojových porúch plodu, ktoré vznikajú následkom požívania alkoholických nápojov v tehotenstve. Jeho vznik však nezávisí od mesiaca tehotenstva, v ktorom sa alkohol konzumuje. Panuje totiž napríklad mylný názor, že alkohol behom prvého trimestra neškodí – no nie je to tak. 

Alkohol negatívne pôsobí na vývoj mozgu dieťatka v ktoromkoľvek trimestri ho dokáže ovplyvniť či dokonca zastaviť. Tento vývojový proces prebieha počas celého tehotenstva, preto je pitie v tomto období úplne zakázané. 

Aký je výskyt syndrómu na Slovensku a vo svete? 

Na Slovensku vnímame problém alkoholizmu dospelých, ale prehliadame následky alkoholu na deťoch. Úplne rozvinutý fetálny alkoholový syndróm (FAS) sa vo svete vyskytuje u 0,2 až 2 z 1 000 živonarodených detí. Na Slovensku je to asi 250 detí ročne.

Dôsledkami fetálneho alkoholového syndrómu ich však trpí omnoho viac – choroba nie je vždy diagnostikovaná. Poruchy fetálneho alkoholového spektra (FASD) sa vyskytujú vo svete až u 3 – 40 detí na 1 000 novorodencov, no na Slovensku počet takýchto detí nie je kvantifikovaný.

Výskyt FASD medzi školákmi v USA a západnej Európe sa odhaduje až na 2 – 5 %. Znamená to, že sa v populácii objavuje vo väčšej miere ako Downov syndróm, svalová dystrofia alebo rázštep chrbtice.

Freepik.com

Vplyv alkoholu na plod podľa trimestra

Prvý trimesterNajväčšie riziko vzniku vývojových chýb, keďže sa vytvárajú základy pre každý orgánový systém. Stúpa riziko potratu
Druhý trimesterVysoké riziko potratu
Tretí trimesterZvyšuje sa hrozba predčasného pôrodu – aj počas týchto mesiacov má alkohol negatívny vplyv na vývoj mozgu dieťaťa 

Ako sa fetálny alkoholový syndróm diagnostikuje?

Lekári a psychológovia využívajú pri diagnostike medzinárodný 4-bodový diagnostický systém, pri ktorom je nutná spolupráca mamičky. Dôležité je povedať pravdu, aj keď je to niekedy veľmi náročné – pre diagnostiku však nevyhnutné. 

Správne stanovenie diagnózy býva bez spolupráce ťažké, keďže fetálny alkoholový syndróm sa dá zameniť s týmito ochoreniami:

  • ADHD
  • autizmus, Aspergerov syndróm
  • poruchy správania
  • mentálne postihnutie
  • špecifické poruchy učenia
  • úzkostná porucha
  • porucha osobnosti

V tabuľke si môžete prezrieť, čo všetko sa vyhodnocuje:

kódSpomalený rastZnaky tvárePoškodenie CNSPotvrdená expozícia alkoholu
4výrazné zaostávaniezávažné štrukturálne a neurologickévysokorizikové pitie
3strednéstrednézávažná dysfunkciamatka pila občas
2nevýraznémiernestredne závažná dysfunkciainformácie nedostupné
1bez odchýlkybez postihnutiabez dysfunkciematka nepila nápoje s obsahom alkoholu

Príznaky fetálneho alkoholového syndrómu 

Konzumácia alkoholu počas raného tehotenstva i celej gravidity vedie k nebezpečnému rozvoju syndrómu. Príznaky u detí sa môžu meniť, no je veľmi dôležité odhaliť, že príčinou je alkohol, a robiť osvetu o zákaze konzumácie alkoholických nápojov počas tehotenstva. 

Medzi typické prejavy patria:

  • fyzické postihnutie, najmä v oblasti tváre – deti s FAS majú tzv. krátke oko, vyhladenú nosovo-ústnu ryhu a veľmi tenkú hornú peru
  • poruchy pamäti
  • v staršom veku sa môžu pridružiť i vážne problémy so správaním a učením, ako sú ťažkosti s čítaním, hláskovaním, porozumením reči a zmyslovým vnímaním
  • únava, podráždenosť, výbuchy hnevu, agresivita
  • nízke sebavedomie a izolácia 
  • depresia

Prejavom sa dá čiastočne predísť včasnou diagnostikou, ideálne do 5. roku života. 

Liečba fetálneho alkoholového syndrómu

Spočíva v individuálnom terapeutickom programe. Lieky na tento syndróm neexistujú, no niektoré pomáhajú zvládať najmä psychické prejavy. Veľmi dôležitá je aj pravidelná terapia so psychológom a spolupráca zo strany rodiča. 

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
alkoholizmuspediatriaúzkosť

Obsah na Lekar.sk vychádza z aktuálnych vedeckých poznatkov a konzultácií s odborníkmi. Použili sme nasledovné zdroje