10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Generalizovaná úzkostná porucha

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Generalizovaná úzkostná porucha (angl. generalised anxiety disorder – GAD) je ochorenie, ktoré patrí do skupiny úzkostných duševných porúch. Ich hlavným znakom je pociťovanie nekontrolovateľného napätia a strachu. GAD je dlhodobý stav, pri ktorom vznikajú príznaky pri vystavení sa bežným situáciám. Prejavy sú prítomné väčšinu dní a nemajú jeden konkrétny spúšťač. Typickým je objavenie sa ďalšieho stresujúceho podnetu po odznení predošlého. Ochorenie môže v niektorých prípadoch úplne ovládať život človeka a znemožňovať mu jeho každodenné činnosti.

Vznik a príčiny

V priebehu života sa s pocitom úzkosti stretne snáď každý človek. Pokiaľ je odôvodnený (napr. pracovný pohovor, písomka) a po vyriešení problému pocit úzkosti postupne vymizne , ide pravdepodobne o normálnu situáciu. Niekedy tieto pocity pretrvávajú dlhšie a zasahujú do každodenného života človeka. V takýchto prípadoch môže ísť o chorobný stav, ktorý by mal byť vyšetrený odborníkom.

Presný vznik GAD nie je doposiaľ známy. Vedci predpokladajú, že ide o súhru viacerých faktorov. Uvažuje sa nad vplyvom dedičnosti a zmenami chemických látok v mozgu. Osobnostné črty, spôsob zvládania stresu, ako aj výchova, môžu k vzniku GAD prispievať taktiež.

Príznaky

GAD sa môže prejavovať ako telesnými, tak aj psychickými príznakmi. Ich prítomnosť a intenzita sa od seba líšia. Najčastejšími psychickými prejavmi sú neovládateľné pocity strachu, nepokoja a sústavného vnútorného napätia. Prebiehajú plynule a nie sú spojené so žiadnym konkrétnym spúšťačom. Ľudia trpiaci GAD bývajú častejšie podráždení, unavení a môžu mať problémy so sústredením. Všetky tieto emócie môžu dospieť až k prerušeniu spoločenských kontaktov a izolácii človeka.

K duševným prejavom sa väčšinou pridáva rôznorodá skupina telesných príznakov. Typickým býva búšenie srdca, chvenie rúk, nadmerné potenie či nevoľnosť. Pridávať sa môže pocit suchosti v ústach, bolesti brucha a hnačky. Často bývajú súčasťou stavu poruchy spánku a to najmä problémy so zaspávaním.

Menované príznaky bývajú viazané na každodenné, pre ostatných bežné situácie. Charakteristicky sa zhoršujú pred životnými zmenami. Po ich uplynutí sa ich intenzita môže znížiť, avšak nikdy nevymiznú úplne.

Diagnostika

V prípade, ak človek pociťuje symptómy GAD, odporúča sa návšteva lekára, ktorý bude analyzovať rodinnú a zdravotnú históriu. Na vylúčenie telesných príčin je dôležité fyzikálne vyšetrenie, prípadne krvné testy. Pri podozrení na GAD je potrebné odborné vyšetrenie psychológom alebo psychiatrom. Iba ten môže potvrdiť prítomnosť tohto ochorenia a pomôcť s jeho zvládnutím.

Liečba

Liečba GAD si vo väčšine prípadov vyžaduje kombináciu medikoterapie (užívanie liekov) a kognitívno-behaviorálnej terapie. Tá spočíva v rozhovoroch s odborníkom, ktorý môže pomôcť a rozpoznať podnety vyvolávajúce úzkosť a zmeniť tak reakcie na ne.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
búšenie srdcageneralizovaná úzkostná poruchahnačkamozognadmerné potenienevoľnoststresúnavaúzkosť