10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Ibuprofén

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

    Ibuprofén je liek zo skupiny nesteroidných antiflogistík (analgetík), známy pod komerčnými názvami Ibalgin, Nurofen, Brufen či Dolgit. U pacientov vedie k zmierneniu bolestí, opuchov a horúčky, zapríčinených zápalom. Ibuprofén pôsobí ako blokátor enzýmu, ktorý je súčasťou metabolizmu prostaglandínov. Sú to látky ovplyvňujúce zápalovú reakciu, sekréciu žalúdočnej šťavy a zhlukovanie krvných doštičiek. Týmto spôsobom je blokovaná signálna dráha zápalovej reakcie a dráha bolesti. V našej populácii ide o jeden z najčastejšie užívaných liekov.

    Viac informácií

    Terapeutické indikácie

    Hlavnými indikáciami sú mierne až stredne silné bolesti svalov, kĺbov, hlavy, zubov, chrbta alebo menštruačné bolesti. Užíva sa aj pri farmakologickom tlmení horúčky a pri zápaloch. Medzi špecifické indikácie patrí reumatická artritída, Bechterevova choroba, záchvaty dny, degeneratívne ochorenia kĺbov, ako je osteoartróza, ďalej migréna a poranenia mäkkých tkanív.

    Dávkovanie a spôsob podávania

    Ibuprofén sa môže podávať aj deťom. Na trhu sú dostupné rôzne formy od sirupov cez suspenzie a kapsle po tablety. Ibuprofén je tiež súčasťou mastí a gélov tlmiacich bolesť, určených na topické (kožné) použitie. Lokálna aplikácia tlmí bolesť v mieste použitia a nevedie k vedľajším nežiaducim účinkom. Pre deti nie sú vhodné tablety, preto sa používajú tekuté formy určené deťom starším ako tri mesiace. Aj dojčiace ženy môžu prijímať ibuprofén, pretože dávka prestupujúca do materského mlieka je veľmi nízka a doposiaľ neboli zistené nežiaduce účinky u dojčených detí. Tehotným ženám sa ibuprofén nesmie podávať v prvom a druhom trimestri, ak to nie je nevyhnutné. V treťom trimestri je užívanie Ibuprofénu úplne kontraindikované.

    Kontraindikácie

    Ako každý liek má aj rad nežiaducich účinkov, medzi ktoré patrí pocit nevoľnosti, vracanie, hnačka, zápcha a zvýšená plynatosť. Nežiaduce účinky sa najčastejšie vyskytujú v oblasti tráviaceho traktu a môžu viesť až k vytvoreniu žalúdočných vredov, ktoré sa môže skončiť krvácaním zo zažívacieho traktu a prípadnou perforáciou. Vzácnejšie sa vyskytuje závrat, bolesť hlavy, opuchy, poškodenie pečene, kožná reakcia a výkyvy krvného tlaku. Preto je dôležité dodržiavať dávkovanie uvedené na príbalovom letáku alebo odporučenie od lekára a užívať liek len v indikovaných prípadoch. Aj Ibuprofénom sa dá predávkovať. Takáto intoxikácia sa prejavuje bolesťou hlavy, blúznením, poruchou vedomia, bolesťou brucha a vracaním, deti môžu mať i kŕče. V týchto prípadoch treba okamžite navštíviť lekára a zabrániť ďalšiemu vstrebávaniu liečiva, u starších ľudí je dobré pokúsiť sa vyvolať vracanie.

    Interakcie s inými liekmi

    V prípade užívania viacerých liečiv je vždy potrebné konzultovať danú situáciu s lekárom. Lieky v tele navzájom reagujú a môže dôjsť k posilneniu účinku jedného liečiva alebo, naopak, k zníženiu účinku druhého. Vždy sa treba poradiť s lekárom, ak pacient užíva iné liečivá ako digoxin, fenytoin, lieky na zníženie krvného tlaku, ďalšie lieky proti bolesti, kortikoidy, lieky na riedenie krvi či antidiabetiká.

    Redakcia portálu Lekar.sk
    Ochorenia
    artritídabolesť kĺbovbolesť svalovbolestihlavahorúčkamigrénasvalyzápal