31.07.2024 • 7 minút na prečítanie

Zoznam liekov na cukrovku – nový liek pre diabetikov sa podáva iba raz týždenne

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Cukrovka je chronické ochorenie, ktorým na Slovensku trpí 350 000 ľudí. Prečítajte si, ako prebieha jeho liečba a aké sú najnovšie lieky na cukrovku.

V tomto článku sa dozviete: 

  • čo je to cukrovka a ako ju delíme
  • aká je liečba a prečo je dôležitá 
  • zoznam liekov na cukrovku
  • aký je najnovší liek na cukrovku 
  • budúce možnosti liečby cukrovky

Čo je to cukrovka a ako ju delíme?

Cukrovka (diabetes mellitus) je chronické ochorenie, pri ktorom si naše telo nedokáže spracovať glukózu (cukor) z krvi, čím vzniká jej nedostatok.

Poznáme dva typy cukrovky:

  • Diabetes 1. typu: pri DM 1. typu imunitný systém napáda a ničí naše vlastné bunky tzv. B bunky pankreasu, ktoré produkujú inzulín – preto je cukrovka 1. typu autoimunitným ochorením.
  • Diabetes 2. typu: telo si pri cukrovke 2. typu nevyrába dostatok inzulínu alebo ho nedokáže efektívne využiť. Ak ho nedokáže využiť, nastáva inzulínová rezistencia – inzulínu aj glukózy má telo dosť, no bunky si voči nemu vytvorili „bariéru“. Glukóza nevie vstúpiť a ostáva nevyužitá v krvi.  Bunky jej však potom majú nedostatok.

Aká je liečba cukrovky a prečo je taká dôležitá? 

Liečba cukrovky závisí od typu diabetu, ktorým pacient trpí. Základným cieľom liečby je udržať a regulovať hladinu glukózy v krvi. Toto zabezpečujú dvojaké formy liekov, ktoré sú viazané na lekársky predpis. 

Lieky na cukrovku delíme na: 

  • Lieky na perorálne použitie – perorálne antidiabetiká, ktoré znižujú hladinu glukózy v krvi.
  • Injekčne podávaný inzulín – pacienti si ho pichajú buď sami, alebo pomocou inzulínovej pumpy. Nahrádzajú si ním úplný nedostatok inzulínu v tele.

Inzulín je hormón, ktorý sa vylučuje po jedle, keď je hladina glukózy v tele vysoká. Má za úlohu znížiť hladinu glukózy v krvi tým, že podporí jej uloženie do buniek nášho tela tam, kde sa tento cukor zužitkuje. Diabetikom sa inzulín netvorí, a preto si ho musia dopĺňať pomocou inzulínového pera alebo pumpy.

Prvá úspešná liečba cukrovky sa podarila až v roku 1922

Prvú liečbu cukrovky objavili v roku 1921 kanadskí vedci Frederick Banting a Charles Best, ktorí izolovali inzulín z pankreasu psov. Až v roku 1922 bol prvýkrát úspešne použitý na liečbu diabetu u človeka. Táto liečba zachránila mnohé životy a znamenala prelom v medicíne

Prečo je správna liečba cukrovky dôležitá?

Správna liečba cukrovky je nevyhnutná, ak chceme predísť komplikáciám, ktoré súvisia s neliečenou cukrovkou.

Medzi takéto komplikácie najčastejšie patria: 

  • bolesti nôh až rany, ktoré sa nehoja
  • neuropatie
  • poruchy obličiek
  • poruchy zraku až úplná strata zraku
  • stav prekyslenia organizmu – ketoacidóza, pri ktorej cítite z pacienta acetón 
  • kóma a smrť
Freepik.com

Aké lieky sa používajú na cukrovku – zoznam liekov 

Tak ako mechanika liečby, aj lieky používané na liečbu cukrovky sa líšia od typu cukrovky, ktorou pacient trpí.  

Lieky používané pri liečbe diabetu 1. typu inzulín ako základ 

Inzulín sa používa na liečbu diabetu 1. typu, no ak liečba perorálnymi antidiabetikami nezaberá, je využívaný aj pri diabete 2. typu. Poznáme niekoľko typov inzulínov, ktoré sa líšia podľa toho, ako rýchlo začnú účinkovať:

  • Prandiálne: rýchlo pôsobiaci inzulín, podáva sa pred jedlom, pretože pôsobí rýchlo, no má krátky účinok.
  • Bazálne: sa používajú častejšie, aplikujú sa večer alebo ráno, účinkujú pomalšie ale dlhšiu dobu.
  • Bifázické: sú kombinované prandiálne a bazálne.

Inzulín sa aplikuje do podkožia tenkou mikroihlou, najčastejšie do oblasti brucha alebo stehna. Aplikácia je veľmi jednoduchá – prebieha buď pomocou pera, ktorým si pacient sám dávkuje jednotky inzulínu, alebo pomocou inzulínovej pumpy.

Inzulínová pumpa je prístroj, ktorý majú diabetici pripevnený k telu a funguje na báze ihly zavedenej do podkožia. Pumpa sama reguluje, kedy a koľko inzulínu má pacient dostať. 

Lieky používané pri liečbe diabetu 2. typu perorálne antidiabetiká 

Lieky na liečbu cukrovky 2. typuviazané na lekársky predpis. Predpisuje ich lekár – diabetológ, ktorý ich nasadením zmierni kolísanie hladinu glukózy, podporí tvorbu inzulínu, zmierni rezistenciu a v niektorých prípadoch podporí aj chudnutie pacienta. 

Medzi najčastejšie používané účinné látky obsiahnuté v perorálnych antidiabetikách patria:

Metformínium-chlorid

  • najviac využívaný pri liečbe diabetu 2. typu
  • pomáha znížiť hladinu glukózy v krvi a dlhodobé užívanie pomáha znížiť aj riziko komplikácií spojených s cukrovkou
  • znižuje tiež hmotnosť pacientov s diabetom

Tiazolidíndióny

  • robia bunky citlivejšími na inzulín, čím znižujú inzulínovú rezistenciu

Deriváty sulfonylmočoviny

  • znižujú hladinu glukózy v krvi tým, že priamo pôsobia na pankreas a podporujú vylučovanie inzulínu do krvi

Inhibítory alfa-glukozidáz 

  • lieky zabraňujúce vzniku a vstrebávaniu glukózy v tenkom čreve

Deriváty meglitinidu 

  • účinkujú rýchlo a krátkodobo, ovplyvňujú glykémiu po jedle

V súčasnosti sa podľa aktuálnych vedeckých poznatkov odporúča u všetkých pacientov s cukrovkou 2. typu ako prvý preparát metformín. Preto ho označujeme aj ako liek prvej voľby.

Metformín, podľa štúdie z roku 2024, používaný na liečbu cukrovky 2. typu, znižuje pri tomto ochorení riziko vzniku a rast kolorektálneho karcinómu.

Freepik.com

Lieky na cukrovku bez predpisu 

Bohužiaľ, aktuálne na trhu nie sú liečivá, ktoré by dokázali cukrovku vyliečiť bez predpisu a kontroly lekára. Avšak poznáme niektoré výživové doplnky, ktoré po precíznejšom skúmaní predstavujú sľubné výsledky v liečbe oboch typov diabetu. 

Medzi takéto doplnkové lieky na cukrovku, ktoré zoženiete aj bez predpisu, patria:

  • extrakt z rastliny gymnema lesná: má antidiabetické a antiobezitické vlastnosti. Gymnemové kyseliny potláčajú presun glukózy z čreva do krvi, čím dochádza k zníženiu jej hladiny a zároveň takto podporuje chudnutie.
  • glukomanán: pochádza z koreňa rastliny Amorphophallus konjac. Je to rozpustná vláknina, ktorá na seba viaže vodu. Vďaka tomu zväčší svoj objem a vytvorí umelý pocit sýtosti. Jej význam spočíva v tom, že hladina glukózy sa po jedle zvyšuje pomalšie a zároveň má antiobezitické vlastnosti. 

Liečba cukrovky však stále musí byť pod dohľadom a ak chcete zaradiť do liečby aj takéto doplnky stravy, poraďte sa so svojím lekárom.

Najlepším liekom bez predpisu však aj naďalej ostáva zdravý životný štýl, veľa fyzickej aktivity a pravidelné monitorovanie hladiny glukózy v krvi. 

Aký je najnovší liek na cukrovku?

Komisia pre lieky schválila nový liek na diabetes mellitus 2. typu, ktorý obsahuje účinnú látku semaglutid. Tento liek je vo forme perorálnych tabliet. Dĺžku liečby určuje lekár a je počas nej dôležité dodržiavať diétne a režimové opatrenia. Nevýhodou však stále ostáva, že liek nie je náhradou za inzulín, preto nie je vhodný na liečbu cukrovky 1. typu. 

Rovnako tak nové liečivo tirzepatid je indikované na liečbu dospelých s nedostatočne kontrolovaným diabetom 2. typu. Podáva sa raz týždenne ako subkutánna injekcia. Toto nové liečivo na cukrovku sa často využíva v kombináciách s ďalšími liečivami, najmä ak nie je vhodný metformín. 

Jedným z najväčších hitov roku 2023 v liečbe cukrovky typu 2 sú glukagónu podobné peptidy (GLP)-1 receptorové agonisty, ktoré indukujú produkciu inzulínu v beta-pankreatických bunkách a zároveň potláčajú sekréciu glukagónu, hormónu s opačným účinkom ako inzulín.

Shutterstock.com

Budúce možnosti liečby cukrovky 

Keďže manažment liečby cukrovky, aplikácie inzulínu, je asi jedným z najťažších spomedzi všetkých chronických ochorení, aktuálne sú vo vývoji lieky na cukrovku, ktoré by mali nahradiť časté aplikácie inzulínu. Podľa predsedu Slovenskej diabetologickej asociácie si pacient bude podávať nové liečivo len raz denne.

Keďže veda oproti minulosti pokročila, v blízkej, no bohužiaľ aj vzdialenej budúcnosti, majú diabetici na dosah liečbu, ktorá prinesie sľubné výsledky. 

Medzi najviac skúmané možnosti patrí transplantácia Langerhansových ostrovčekov pankreasu, čo v minulosti možné nebolo. V klinickom skúšaní sú aktuálne aj protilátky Anti-CD3 (T Ly) a anti-TNFα protilátka, ktoré by mali priniesť výsledky v oddialení nástupu DM 1. typu a zvýšiť sekréciu inzulínu. 

Transplantácia Langerhansových ostrovčekov pankreasu

Prvá transplantácia Langerhansových ostrovčekov pankreasu bola na Slovensku vykonaná v Košiciach. Transplantácia ako moderná liečba cukrovky je indikovaná, ak liečba inzulínom nie je dostatočná a pacienti trpia aj inými pridruženými komplikáciami, ako je napríklad zlyhávanie obličiek.

U pacientov môžeme po transplantácii očakávať zlepšenie kvality života a stabilnejšiu hladinu glukózy v krvi. Transplantácia LO však nevedie k úplnému vynechaniu podávania inzulínu, iba k zníženej spotrebe a k zníženiu počtu stavov, keď diabetici upadajú do diabetickej kómy. 

Nevýhodou však stále ostáva nedostatok darcov a rejekčná reakcia – odvrhnutie transplantovaného tkaniva, keď sú pacienti nútení pred transplantáciou brať imunosupresíva – lieky, ktoré tlmia činnosť imunitného systému, aby bol implantát prijatý od darcu v tele príjemcu. 

V budúcnosti nás možno čaká aj vakcína proti diabetu 1. typu 

Podľa štúdie vedcov z Linköping University vo Švédsku injekcia proteínu GAD do lymfatických uzlín môže priniesť zaujímavý pohľad na budúcnosť v liečbe cukrovky. Mechanizmus účinku tejto vakcíny je injektovať do pacienta proteín GAD, proti ktorému tvorí náš imunitný systém pri cukrovke 1. typu protilátky.

Takto sa môže docieliť tolerancia nášho imunitného systému na tento proteín. Výskum však musí napredovať a táto cesta je ešte beh na dlhé trate. 

 

Pri písaní článku boli použité teto zdroje:

forumdiabetologicum: forum diabetologicum

labiotech: diabetes treatment

solen: diabetes mellitus

Na Slovensku je sledovaných 349 595 pacientov s cukrovkou

 

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
brnenie v končatináchčasté močeniecukrovkanadmerné potenienadmerný smädnechutenstvorozmazané videnieúbytok hmotnosti