22.03.2021 • 4 minút na prečítanie

Domáci experiment s veterinárnym liekom vás môže stáť v lepšom prípade pečeň, v tom horšom život

Aktuality

V tomto článku sa dozviete

Zúfalí ľudia robia zúfalé činy. Epidemiologická situácia na Slovensku je naozaj zlá a mnohí sa boja o svoje zdravie, ako aj o zdravie blízkych. Zo strachu v kombinácii s nevedomosťou sa ľudia snažia pomôcť si “na vlastnú päsť”. Svedčia o tom aj nedávne prípady, kedy si niektorí zaobstarali lieky potenciálne schopné pomôcť v boji proti koronavírusu, aj napriek tomu, že neboli určené pre ľudí, ale pre vtáky, ovce či kone. Užitie takýchto liekov je však nebezpečné.

Po prečítaní nášho článku sa dozviete:

  • aký je rozdiel medzi humánnym a veterinárnym liekom,
  • aké vedľajšie účinky môžu lieky pre zvieratá vyvolať.

Môže vás to stáť život

SARS-CoV-2 je pre nás stále nový vírus, proti ktorému nepoznáme jeden konkrétny účinný liek. Od začiatku pandémie sa vedci snažia nájsť vhodnú alternatívu na jeho liečbu. Vývoj nového lieku (obzvlášť proti vírusu) je však veľmi náročný ako z časového, tak aj z finančného hľadiska. Preto okrem vývoja nového lieku prebiehajú tiež štúdie, ktoré sa snažia aplikovať iné liečby (plazmu, aspirín a iné) či antivirotiká primárne určené na liečbu iných vírusových ochorení, než je COVID-19.

Spočiatku sa zdali sľubné farmaká ako Remdesivir či Hydroxychlorochín, no bohužiaľ, štúdia WHO nepreukázala ich priaznivý účinok, ani vplyv na skrátenie hospitalizácie či liečby na umelej pľúcnej ventilácii.

Aj vtedy sa ľudia snažili svojpomocne zohnať tieto lieky, pričom jedného muža z Arizony to stálo život. Zo strachu z nákazy užil liek s podobným názvom ako Hydroxychlorochín, ktorý však bol určený na liečbu parazitov u rýb.

Ivermectin

Za posledné týždne sa často spomína liek na liečbu parazitických červov Ivermectin, ku ktorému sa ľudia opäť snažia všemožne dostať. Tento liek bol k používaniu na Slovensku schválený len nedávno, je možné dostať ho iba na lekársky predpis a stále chýba dodatočné testovanie, ktoré rozhodne či je Ivermectin vôbec vhodným liekom na liečbu COVID-19. Ani jedna z týchto skutočností však snahu ľudí neodrádza a zháňajú lieky na sociálnych sieťach, zo zahraničia či lieky určené pre zvieratá. Neodradia ich ani inštrukcie v príbalovom letáčiku ako “vtierať do peria” či doslova konské dávkovanie.

Ľudia nakupujú aj lieky určené pre papagáje
Autor: Monthira/Shutterstock.com

Konské dávky nechajme koňom

Veterinárne lieky však nie sú vhodné na použitie pre človeka. Líšia sa v dávke (hrozí predávkovanie sa) ale najmä v čistote lieku. Na ich klinické testovanie a výrobu sa nekladú tak vysoké nároky ako pri humánnych liekoch. Jednoducho to, čo zvieratám nespôsobuje problém, môže u ľudí vyvolať nežiadúce reakcie.

Okrem toho, mnohé z veterinárnych liekov nie sú aplikovateľné na človeka kvôli forme, v ktorej sa podávajú. Príkladom je pasta, ktorá je len na vonkajšie použitie (vtiera sa do peria) a pri požití nie len že neúčinkuje, ale aj vyvolá nežiadúce účinky.

Možné nežiadúce účinky veterinárnych liekov

Užitie veterinárnych liekov môže aj v menších dávkach vyvolať nežiadúce účinky ako:

  • zvracanie,
  • hnačky,
  • bolesti žalúdka,
  • opuchy tváre a končatín,
  • zlyhanie pečene.

Čo je účinné

To, čo môžete v aktuálnej situácii urobiť pre seba a svojich blízkych, je vyhnúť sa nákaze a šíreniu nového koronavírusu. Vyžaduje si to dôsledné dodržiavanie protipandemických opatrení. Veľmi dôležité je nosenie respirátorov, dôkladné dodržiavanie hygieny, dezinfekcia rúk a povrchov, s ktorými prichádzate do kontaktu, dodržiavanie karantény a sociálneho dištancu.

Dôležité je tiež v rámci prevencie dbať na svoje psychické aj fyzické zdravie. Základom je pestrá zdravá strava, dostatok pohybu a kvalitný spánok.

V prípade nákazy kontaktujte svojho lekára a dodržujte ním stanovenú liečby. Viac o domácej aj nemocničnej liečbe sa dočítate tu.

Redakcia portálu Lekár.sk
Aktuality
covid-19dýchacie cestydýchavičnosťhorúčkainfekciakašeľnevoľnostpľúcastrata čuchutráviace problémy