Pre správnu diagnostiku a liečbu bolesti hlavy je dôležité venovať pozornosť frekvencii, intenzite bolesti a tiež jej lokalizácii. Viete, čo znamená keď vás bolí hlava vzadu nad krkom alebo vpredu na čele? Mapa bolesti hlavy vám prezradí dôležité odpovede.
Väčšina bolesti hlavy je neškodná. Najčastejšie ju spôsobuje stres, dehydratácia alebo nedostatok spánku. Niektoré typy bolesti však môžu signalizovať vážne stavy, ako je meningitída (zápal mozgových blán), mŕtvica alebo nádor na mozgu.
Bolesť v zadnej časti hlavy nad krkom môžete cítiť ako tupý tlak alebo pulzujúcu bolesť, ktorá sa môže zhoršiť pri pohybe alebo určitých polohách hlavy. V niektorých prípadoch môže spôsobiť aj ostro a bodavo. Bolesť môže byť sprevádzaná napätím svalstva, môže sa šíriť na krk a ramená.
Najčastejší typ bolesti hlavy často spôsobená stresom, zlým držaním tela alebo dlhým sedením za stolom. Môžete ju pociťovať ako tesný pás, ktorý máte okolo hlavy s tlakom v zadnej časti lebky.
Je to bolesť v zadnej časti hlavy spôsobená podráždením alebo útlakom okcipitálnych nervov (nervy záhlavia), čo vedie k ostrej, vystreľujúcej bolesti, ktorá vyžaruje z krku do zadnej časti hlavy alebo bodavú bolesť hlavy vzadu za uchom.
Spôsobená je ťažkosťami s krkom, ako je artritída, svalové napätie alebo problémy s chrbticou, čo vedie k bolesti v spodnej časti lebky a hornej časti krku.
Pulzujúca bolesť hlavy vzadu, najmä ráno, môže byť príznakom zvýšeného krvného tlaku.
Zriedkavá, ale závažná príčina, často sprevádzaná stuhnutím šije, horúčkou, citlivosťou na svetlo, nevoľnosťou alebo zmätenosťou. Okamžite vyhľadajte lekársku pomoc.
Náhla, silná bolesť hlavy v zadnej časti hlavy môže naznačovať krvácanie do mozgu. To si vyžaduje naliehavú núdzovú starostlivosť.
Bolesť v prednej časti hlavy (v čelovej oblasti) je často spojená hneď s niekoľkými bežnými príčinami, avšak môže byť aj príznakom vážnejších stavov. Čo spôsobuje bolesť v prednej časti hlavy?
Ide o najčastejší typ tupej bolesti hlavy v oblasti čela. Zvyčajne je spôsobená stresom, úzkosťou alebo svalovým napätím. Tieto bolesti hlavy môžu tiež vyplynúť zo zvierania čeľuste alebo škrípania zubov (bruxizmus), ktoré vyvíja tlak na svaly hlavy a krku.
Sinusitída alebo zápal prinosových dutín sa vyskytuje, keď sa dutiny okolo nosových priechodov zapália, často v dôsledku infekcie, alergie alebo prechladnutia. Keď sú dutiny zablokované, vzniká bolesť a tlak, ktorý môže vyžarovať do prednej časti hlavy. Bolesť sa často zhoršuje pri predklone a môže byť sprevádzaná upchatým nosom a nádchou.
Dlhé pozeranie do počítača alebo telefónu môže viesť k bolestiam v prednej časti hlavy (na čele a spánkoch). Bolesť hlavy môže sprevádzať rozmazané videnie a suché oči. Ak máte problémy so zrakom ako je krátkozrakosť alebo ďalekozrakosť, máte väčšiu pravdepodobnosť, že sa u vás objaví bolesť hlavy vpredu na čele.
Migrény bývajú častejšie jednostranné, môžete ju pociťovať napríklad ako bodavú alebo pulzujúcu bolesť hlavy na ľavej alebo pravej strane. Bolesť je zvyčajne v spánkoch, avšak niekedy ju môžete cítiť aj v čelovej oblasti.
Migrény sú často sprevádzané nevoľnosťou, vracaním a citlivosťou na svetlo a zvuk. Bolesť môže trvať hodiny alebo dokonca dni a môže prísť s aurou (poruchy zraku) predtým, ako začne bolesť hlavy. Spúšťačmi migrény sú hormonálne zmeny, niektoré potraviny, stres, nedostatok spánku a faktory prostredia.
Keď telo stráca viac tekutín, ako prijíma, dochádza k dehydratácii. Bolesť hlavy z dehydratácie je často sprevádzaná suchom v ústach, tmavým močom, závratmi a únavou.
Ak ste naučení piť pravidelne kávu, čaj či energetické nápoje a náhle ich prísun obmedzíte, môžete pociťovať bolesť hlavy z vysadenia kofeínu. Tento typ bolesti hlavy zvyčajne začína do 12 – 24 hodín od absencie kofeínu a môže trvať aj niekoľko dní. Často sa opisuje ako tupá alebo pulzujúca bolesť v prednej alebo hornej časti hlavy a môže byť sprevádzaná podráždenosťou, únavou a ťažkosťami so sústredením.
Klastrová bolesť hlavy je opakujúca sa bolesť na jednej strane hlavy, ktorá trvá od 15 minút do 3 hodín. Vyskytuje sa v cykloch, čo znamená, že môžete pociťovať bolesť hlavy viackrát za deň počas niekoľkých týždňov alebo mesiacov. Bolesť sa často opisuje ako ostrá alebo pálivá a môže sa vyskytovať za okom, nad okom, v spánkovej časti alebo v čelovej oblasti. Zvyčajne sa spája s červenými alebo slziacimi očami, upchatým nosom a niekedy potením tváre.
Nazývaná aj obrovskobunková arteritída vedie k zápalu ciev v spánkovej oblasti, čo môže viesť k silným bolestiam hlavy. Bolesť je často popisovaná ako pulzujúca alebo ostrá, a zhoršuje sa dotykom alebo pohybom. Ide o vážny stav, ktorý môže viesť až k strate zraku, ak sa nelieči, preto je dôležité vyhľadať lekára, ak pociťujete pretrvávajúcu bolesť hlavy, najmä ak máte nad 50 rokov.
Tupá bolesť na vrchu hlavy môže mať podobné príčiny ako bolesť hlavy na čele, v spánkoch či v záhlaví ako je bolesť zo stresu, únavy, zlej postúry, migréna, dehydratácia, infekcia alebo nádor.
Medzi najčastejšie príčiny, ktoré vedú k bolestiam na vrchu hlavy patrí:
Zvýšené svalové napätie alebo herniácia medzistavcových platničiek môže viesť k vyžarovaniu bolesti na vrchu hlavy.
Aj keď vysoký krvný tlak môže spôsobiť bolesti hlavy v rôznych oblastiach, často spôsobuje pulzujúcu bolesť, ktorá je výraznejšia v hornej časti hlavy, najmä ráno.
Stavy ako spánkové apnoe alebo zlá kvalita spánku môžu viesť k bolestiam hlavy, ktoré často pociťujete v hornej časti hlavy v dôsledku slabého okysličovania alebo narušeného spánkového režimu.
Bolesť pokožky hlavy na dotyk môžete pociťovať ako citlivosť, podráždenie, pocit pálenia alebo mravčenia v ktorejkoľvek časti hlavy.
Medzi časté príčiny bolesti na vrchu hlavy na dotyk patrí:
Nosenie účesov, ktoré pevne ťahajú za vlasy, ako sú vrkoče alebo drdoly, môže spôsobiť napätie a namáhanie pokožky hlavy. Tento stav je známy ako trakčná alopécia.
Niektorí ľudia majú prirodzene citlivú pokožku hlavy v dôsledku faktorov, ako je počasie (extrémny chlad alebo teplo), kožné ochorenia alebo genetika. Zvýšenie citlivosti pokožky môžu spôsobiť aj dráždivé šampóny, stylingové produkty alebo farba na vlasy. Ak máte citlivú pokožku hlavy vyberajte si prípravky na starostlivosť o vlasy s jemnými zložkami a vyhýbajte sa používaniu prípravkov s agresívnymi chemikáliami alebo nadmernou vôňou.
Ekzém alebo psoriáza na pokožke hlavy môže spôsobiť svrbenie, začervenanie, šupinky a zápal, čo vedie k nepohodliu a bolesti. Pomôcť môžu šampóny s uhoľným dechtom alebo kyselinou salicylovou či lokálne kortikosteroidy predpísané lekárom, ktoré zmiernia zápal a svrbenie.
Toto bežné ochorenie spôsobuje odlupovanie, svrbenie a podráždenie pokožky hlavy. Vzniká kvôli premnoženiu kvasiniek, ktorým sa darí prežívať na pokožke hlavy. Kontrolovať ju môžete pomocou antifungálneho šampónu, ktorý pomáha kontrolovať kvasinky.
Pupienky na pokožke hlavy, podobné akné, často vznikajú upchatím vlasových folikulov alebo bakteriálnou infekciou. Vyskúšajte šampóny s obsahom kyseliny salicylovej alebo benzoylperoxidu na dôkladné prečistenie upchatých folikulov. Pri infekcii môžu pomôcť aj antibiotiká.
Masáž vlasovej pokožky môže zlepšiť krvný obeh a zmierniť napätie, najmä po úzkych účesoch.
Aplikujte studený obklad na upokojenie zápalu alebo podráždenia.
Používajte šampóny špeciálne navrhnuté pre stavy, ako je ekzém, seboroická dermatitída alebo plesňové infekcie.
Pri bolestiach súvisiacich s nervami alebo bolesťami hlavy môžu voľnopredajné lieky proti bolesti, ako je ibuprofén alebo acetaminofén, poskytnúť dočasnú úľavu.
Udržujte pokožku hlavy dobre zvlhčenú olejmi (napr. kokosovým alebo arganovým olejom), aby ste zabránili vysušeniu a znížili podráždenie.
Bolesť hlavy na pravej alebo ľavej strane môže byť často spôsobená migrénami, ktoré sú zvyčajne jednostranné, alebo klastrovými bolesťami hlavy, často za okom, v spánkoch alebo aj za uchom. Tenzné bolesti hlavy sa môžu prejaviť aj ako jednostranná bolesť, najmä ak sú spojené s napätím svalov na jednej strane krku alebo pokožky hlavy.
Medzi ďalšie príčiny jednostrannej bolesti hlavy patrí aj neuralgia trojklaného nervu. Ide o stav, ktorý spôsobuje silnú, náhlu a ostrú bolesť na jednej strane tváre, typicky postihujúcu oblasti, ako sú líca, čeľusť alebo okolie oka.
Bolesť je často vyvolaná každodennými činnosťami, ako je rozprávanie, žuvanie alebo dotýkanie sa tváre. Vyskytuje sa v dôsledku podráždenia alebo stlačenia trojklaného nervu. Tento stav možno liečiť liekmi, ako je karbamazepín, alebo v závažných prípadoch chirurgickým zákrokom na zmiernenie útlaku nervu.
Obsah na Lekar.sk vychádza z aktuálnych vedeckých poznatkov a konzultácií s odborníkmi. Použili sme nasledovné zdroje