10.06.2019 • 4 minút na prečítanie

Medicínsky nevysvetlené príznaky

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Mnoho ľudí má pretrvávajúce fyzické ťažkosti, ktoré nie sú príznakmi žiadnej choroby. Hovoríme o medicínsky nevysvetlených príznakoch. Charakterizuje ich trvanie minimálne niekoľko týždňov.Neznamená to, že ich príznaky sú falošné alebo si ich pacientnamýšľa. Sú skutočné a môžu ovplyvniť schopnosť správne fungovať. Ich nepochopenie môže spôsobiť, že sa ich stav ešte zhoršuje. Ak sa zdá, že záhadné symptómy sú spôsobené problémami v nervovom systéme, ale pacient nemá presnú neurologickú diagnózu, lekár môže označiť príznaky za funkčnú neurologickú poruchu. Medicínsky nevysvetlené príznaky sú bežné a predstavujú okolo 45 percent všetkých návštev u všeobecných lekárov.

Vznik a príčiny

Mnohí ľudia s lekársky nevysvetlenými príznakmi, ako je únava, bolesť a srdcová palpitácia, majú aj depresiu alebo úzkosť. Liečba súvisiaceho psychického problému tak často môže zmierniť fyzické príznaky.

Niekedy sú symptómy súčasťou zle pochopenej diagnózy, napríklad syndróm chronickej únavy, syndróm dráždivého čreva alebo fibromyalgia (bolesť po celom tele).

Skutočnosť, že lekári nie sú schopní identifikovať príčinu, ktorá spôsobuje dané príznaky, nie je v medicíne nezvyčajný a neznamená, že sa takéto príznaky nedajú minimalizovať.

Rizikové skupiny s výskytom nevysvetliteľných príznakov:

  • ženy
  • mladší ľudia
  • ľudia, ktorí nedávno prekonali určitú infekciu alebo fyzické ochorenie
  • ľudia postihnutí zlým zdravotným stavom alebo smrťou príbuzného
  • ľudia, ktorí v minulosti mali problémy, ako je depresia a úzkosť

Príznaky

Existuje množstvo medicínsky nevysvetliteľných príznakov, preto sú ich prejavy rôzne. Veľmi často ide o únavu, bolesť srdca, mravčenie v rukách alebo nohách, trasenie v jednom alebo oboch ramenách, bolesti hlavy alebo migrény, zmeny zraku (rozmazané videnie alebo videnie blikajúcich svetiel) a podobne.

Diagnóza

Ak pacienta symptómy obťažujú tak, že ovplyvňujú jeho život, stávajú sa chronickými, treba navštíviť lekára. Ten sa napriek chýbajúcej zjavnej diagnóze bude snažiť vylúčiť všetky stavy, ktoré môžu dané príznaky spôsobovať. Preto je dôležité dôkladné vyšetrenie tela, krvné testy, prípadne odbery. Je dôležité zvážiť lieky, ktoré pacient užíva, pretože dlhodobé užívanie liekov proti bolesti môže viesť k bolestiam hlavy.

Pacient by mal vedieť definovať, kedy sa príznaky začali a čo ich prípadne zlepšuje alebo zhoršuje, čo považuje za ich príčinu a čo očakáva od testov, prípadne liečby. Samozrejmé je opísať svoj psychický stav a uviesť, ako príznaky ovplyvňujú jeho bežný život. Existuje množstvo vecí, ktoré pacient môže urobiť sám, aby sa symptómy zlepšili, preto by mal spolu s lekárom zistiť viac o zmene životného štýlu, ktorá by ich mohla pomôcť zmierniť.

Liečba

Prvý krok je pravidelné cvičenie a zvládanie stresu. Všeobecne platí, že pomáha plánovanie osobného času na odpočinok, to vedie k väčšej duševnej pohode. Keďže telo má pozoruhodnú schopnosť zotaviť sa, existuje veľká pravdepodobnosť, že nevysvetlené príznaky sa zlepšia bez akejkoľvek špecifickej liečby navrhnutej lekárom. Ak si pacient nedokáže poradiť sám, je vhodná hovorová terapia na pochopenie prepojenia príznakov a psychiky.

Ak sa zdá, že príznaky sú spôsobené problémom s nervovým systémom, je nutné obrátiť sa na neurológa. Po konzultácii s ním možno odporučiť liečbu alebo psychoterapiu, fyzioterapiu či pracovnú terapiu. Z liekov sa najčastejšie využívajú antidepresíva, ktoré môžu byť užitočné, aj keď pacient nie je depresívny. Liečba však nie je vždy odpoveď – napríklad lieky proti bolesti alebo sedatíva môžu viesť k závislosti. Vždy treba zvážiť možné prínosy liekov, aby sa predišlo potenciálnym ich vedľajším účinkom.

Ako žiť s chorobou

Medicínsky nevysvetlené príznaky môžu výrazne ovplyvňovať život, preto je dôležité venovať sa im a snažiť sa ich pochopiť. Ak pacient nedokáže sám zmeniť svoj životný štýl a pokúsiť sa príznaky minimalizovať, je dobré požiadať o pomoc rodinu či okolie, prípadne sa poradiť s odborníkom. Existuje viacero možností, ako si pomôcť, napriek tomu, že pretrvávajúce symptómy nesúvisia s konkrétnou diagnózou. Ich stav sa dá zlepšiť za pomerne krátky čas.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť hlavybolesť srdcachronická bolesťhlavamozogmravčenierozmazané videniesrdceúnava