Vo viacerých epizódach seriálu TV JOJ – Nemocnica – ste mali možnosť vidieť mladého študenta, ktorý ešte stále bojuje s rakovinou – konkrétne s osteosarkómom.
Osteosarkóm je typ rakoviny, ktorý začína v bunkách tvoriacich kosti. Osteosarkóm sa najčastejšie vyskytuje v dlhých kostiach – častejšie v nohách, ale niekedy aj v rukách – no môže začať v ktorejkoľvek kosti. Vo veľmi zriedkavých prípadoch sa vyskytuje v mäkkom tkanive mimo kosti.
Osteosarkóm sa zvyčajne vyskytuje u dospievajúcich a mladých dospelých, ale môže sa vyskytnúť aj u mladších detí a starších ľudí.
Viac o osteosarkóme ako aj o jeho liečbe sa dočítate v našom článku.
Nie je jasné, čo spôsobuje osteosarkóm. Lekári však vedia, že rakovina vzniká vtedy, keď sa niečo pokazí v jednej z buniek, ktoré sú zodpovedné za tvorbu novej kosti.
Osteosarkóm vznikne, keď sa v zdravej kostnej bunke zmení jej DNA. DNA bunky obsahuje inštrukcie, ktoré jej hovoria, čo má robiť. Takto zmenená DNA tak povie bunke, aby začala vytvárať novú kosť aj vtedy, keď to nie je potrebné. Výsledkom je množstvo nedostatočne vyzretých kostných buniek – nádor, ktorý môže napadnúť a ničiť zdravé telesné tkanivo. Bunky z nádoru sa môžu tiež odtrhnúť a šíriť – metastázovať – po celom tele.
Tieto faktory zvyšujú riziko vzniku osteosarkómu:
Komplikácie osteosarkómu a jeho liečba sú naozaj závažné:
Symptómy osteosarkómu môžu zahŕňať:
Na diagnostiku osteosarkómu môže lekár začať fyzickým vyšetrením, aby lepšie porozumel symptómom.
Zobrazovacie metódy pomáhajú lekárovi nájsť primárny nádor ako aj to, či sa rakovina rozšírila.
Zobrazovacie testy zahŕňajú:
Na odber vzorky podozrivých buniek sa používa biopsia. Testy môžu ukázať, či sú bunky rakovinové. Laboratórne testy taktiež môžu určiť typ rakoviny a či je agresívna (stupeň).
Typy bioptických postupov používaných na diagnostiku osteosarkómu sú:
Určenie typu potrebnej biopsie a špecifiká, ako by sa mala vykonať, si vyžaduje starostlivé plánovanie zo strany lekárskeho tímu. Lekári musia vykonať biopsiu spôsobom, ktorý nebude zasahovať do budúcej operácie a liečby.
Liečba osteosarkómu zvyčajne zahŕňa operáciu a chemoterapiu. Možnosťou je v určitých situáciách aj radiačná terapia.
Cieľom operácie je odstrániť všetky rakovinové bunky. Plánovanie operácie berie do úvahy aj to, ako zákrok ovplyvní váš každodenný život a schopnosť pokračovať v ňom. Rozsah operácie osteosarkómu závisí od viacerých faktorov, ako je veľkosť nádoru a jeho lokalizácia.
Väčšinu osteosarkómových operácií možno vykonať spôsobom, ktorý odstráni všetku rakovinu a ušetrí končatinu, aby sa zachovala funkcia. Či je tento postup možný, závisí čiastočne od rozsahu rakoviny a od toho, koľko svalov a tkaniva je potrebné odstrániť.
Ak sa časť kosti odstráni, chirurg ju zrekonštruuje. Spôsob rekonštrukcie závisí od konkrétnej situácie, ale možnosti zahŕňajú kovovú protetiku alebo kostné štepy.
S pokrokom v chirurgii, ktorá ušetrí končatinu sa v priebehu rokov výrazne znížila potreba amputácie – odstránenia končatiny alebo časti končatiny.
V niektorých prípadoch sa môže použiť chirurgický zákrok na odstránenie spodnej časti nohy – rotačná plastika. V tejto operácii, ktorá sa niekedy používa u detí, ktoré ešte rastú, chirurg odstráni rakovinu a okolitú oblasť vrátane kolenného kĺbu. Chodidlo a členok sa potom otáčajú a členok funguje ako koleno. Na predkolenie a chodidlo sa používa protéza. Výsledky zvyčajne umožňujú osobe veľmi dobre fungovať pri fyzických aktivitách, športe a každodennom živote.
Chemoterapia využíva lieky na ničenie rakovinových buniek. Chemoterapeutická liečba zvyčajne kombinuje dva alebo viac liekov, ktoré sa môžu podávať ako infúzia, vo forme tabliet alebo oboma spôsobmi.
Pri osteosarkóme sa chemoterapia často odporúča ešte pred operáciou. Lekári sledujú, ako rakovinové bunky reagujú na chemoterapiu, aby mohli naplánovať ďalší postup.
Ak sa osteosarkóm v reakcii na chemoterapiu zmenší, môže to umožniť operáciu šetriacu končatinu.
Ak osteosarkóm nereaguje na liečbu, môže to znamenať, že rakovina je veľmi agresívna. Lekári môžu odporučiť inú kombináciu chemoterapeutických liekov alebo navrhnúť agresívnejšiu operáciu, aby sa zabezpečilo odstránenie všetkej rakoviny.
Chemoterapia sa môže použiť aj po operácii na zabitie akýchkoľvek rakovinových buniek, ktoré by mohli zostať.
Ak sa osteosarkóm vráti po operácii alebo sa rozšíri do iných oblastí tela, môže sa odporučiť chemoterapia, aby pomohla spomaliť progres ochorenia.
Radiačná terapia využíva vysokoenergetické lúče, ako sú röntgenové lúče a protóny, na zabíjanie rakovinových buniek. Žiarenie môže byť možnosťou v určitých situáciách, napríklad keď operácia nie je možná alebo ak chirurgovia nemôžu počas operácie odstrániť všetku rakovinu.
Počas radiačnej terapie sú lúče energie dodávané zo stroja, ktorý sa okolo vás pohybuje, keď ležíte na stole. Lúče sú opatrne smerované do oblasti osteosarkómu, aby sa znížilo riziko poškodenia okolitých zdravých buniek.