04.07.2019 • 4 minút na prečítanie

Námesačnosť

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Námesačnosť je stav charakterizovaný u človeka, ktorý sa počas spánku pohybuje, akoby bol bdelý, ale spí. Môže tiež vykonávať rôzne činnosti vrátane obliekania, chodenia do miestností , jedenia alebo premiestňovania nábytku. Námesačnosť sa najčastejšie vyskytuje u detí. Pretože môže viesť k pádom a zraneniam, je potrebné prijať bezpečnostné opatrenia a hľadať možnosti liečby.

Vznik a príčiny

Námesačnosť môže byť známkou iného zdravotného stavu, ako je syndróm nepokojných nôh, obštrukčné spánkové apnoe, gastroezofageálna refluxná choroba alebo migréna. Je tiež dokázané, že námesačnosť má genetickú väzbu. Ak sa tento stav vyskytol u niektorých z rodičov, je pravdepodobné, že ich dieťa ho bude mať takisto. Zriedkavo môžu námesačnosť spôsobiť určité lieky na spánok a niektoré antihistaminiká.

Príznaky

Námesačnosť sa najčastejšie vyskytuje u detí vo veku od 4 do 8 rokov. Je pravdepodobné, že sa môže objaviť počas spánku s nepravým pohybom očí (NREM) alebo skoro po zaspatí, asi o jednu až dve hodiny.

Príznaky môžu byť u každého človeka rozdielne. Všeobecne však ide o sedenie na posteli a otváranie a zatváranie očí, „sklený“ výraz očí, prechádzanie sa po dome, vykonávanie každodenných činností, rozprávanie alebo pohyb spôsobom, ktorý nemá zmysel. Po prebudení inou osobou počas námesačnosti človek vykazuje známky zmätenosti.

Diagnostika

Námesačnosť nie je vždy dôvodom na obavy. Väčšina detí z nej vyrastie. Ak však nočné činnosti spôsobili zranenie, alebo ide o príliš často vyskytujúci sa jav, je vhodné navštíviť lekára. Ten odporučí písať si spánkový denník, ktorý pomôže pripraviť sa na lekársku prehliadku. Je vhodné zapisovať potraviny alebo nápoje, ktoré človek konzumoval pred spaním, dĺžku spánku a všetky ostatné príznaky, ktoré sa počas spánku prejavili alebo zažil.

Keďže pacient si nemusí byť vedomý plného rozsahu príznakov počas spánku, je dobré požiadať o pomoc partnera alebo členov rodiny. Ak lekár zistí, že ide o poruchu spánku, odporučí podstúpiť štúdiu spánku. Špecialista na spánok monitoruje mozgové vlny, srdcové rytmy a iné vitálne znaky, kým pacient spí. Tieto informácie môžu pomôcť diagnostikovať prípadné poruchy spánku.

Liečba

Lieky a iné liečebné procedúry na spánok obvykle nie sú potrebné. Dieťa, ktoré je náchylné na námesačnosť, stačí ak ho rodič jemne presmeruje späť do postele. Liečba základného zdravotného stavu spôsobujúceho námesačnosť, ako je syndróm nepokojných nôh a iné, môže pomôcť minimalizovať epizódy v spánku.

Ak námesačnosť pretrváva, predpisujú sa lieky, benzodiazepíny alebo antidepresíva, ktoré môžu pomôcť znížiť nočné budenie. Benzodiazepíny bežne liečia úzkosť, ale ukázali sa efektívne aj pri liečbe porúch spánku, najmä klonazepam (Klonopin) a diazepam (Valium). Antidepresíva a benzodiazepíny môžu byť účinné pri znížení stresu a úzkosti jednotlivca, teda faktory, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť prejavov námesačnosti.

Alternatívnou liečbou je hypnóza, ktorá niektorým pacientom pomáha so spánkom. Hypnóza znamená priviesť človeka do úplne uvoľneného a zameraného stavu mysle. Terapeut následne urobí účinné návrhy prispôsobené zdravotnej problematike pacienta. Predpokladá sa, že tieto návrhy preniknú do vedomia hlbšie a zmysluplnejšie, pretože človek je otvorenejší ich prijímať. Následne by sa mal spánok upraviť.

Ako žiť s chorobou

Dlhodobá prac ukazuje, že námesačnosť môžu upraviť aj zmeny životného štýlu, napríklad minimalizácia stresu, úzkosti alebo konfliktov. Rovnako je vhodné pred spaním vykonávať aktivity s uvoľňujúcim účinkom – čítať knihu, počúvať hudbu alebo dať si teplý kúpeľ. Ťažké vyčerpanie môže viesť k celkovému zhoršovaniu námesačnosti. Je preto dobré sledovať rozsah spánku a zaviesť si režim. Pred odchodom do postele by sa človek mal vyhýbať kofeínu a alkoholu, lebo ide o látky tlmiace centrálnu nervovú sústavu.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
činnosť počas spánkumozognámesačnosťporucha spánkuprechádzanie sa po domesklený výraz očí