10.06.2019 • 4 minút na prečítanie

Nauzea / pocit na zvracanie

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Nauzea je lekársky názov pre nevoľnosť či pocit na zvracanie. Je veľmi nepríjemná a často ju sprevádza výrazné nechutenstvo, závrat a potenie. Môže a nemusí byť zavŕšená zvracaním. Spôsobuje ju množstvo rôznych príčin ako napríklad dráždenie žalúdka a rovnovážneho orgánu, v niektorých prípadoch môže byť jej zdrojom aj mozog.

Vznik a príčiny

Najvýznamnejšími dôvodmi vzniku nevoľnosti sú:

Otravy jedlom a gastroenteritídy

Bežným dôvodom pocitu na vracanie sú infekcie tráviaceho systému (gastroenteritídy) a otrava jedlom. Spôsobujú zmeny a zápal v tráviacom systéme, čo sa prejaví nauzeou, zvracaním, nadúvaním či hnačkou. Vo väčšine prípadov majú len krátky priebeh a vyliečia sa spontánne. Zdrojom infekcií bývajú najčastejšie fekálie, ktoré sa prenášajú rukami do úst. Otrava jedlom vzniká požitím jedla alebo vody znečistenej toxínmi baktérií.

Gastroezofageálny reflux

Je návrat kyslého žalúdočného obsahu späť do pažeráka. Najčastejšie vzniká po príjme väčšieho množstva jedla, alkoholu či po zjedení určitých potravín (napr. korenené jedlá). Prejavuje sa pálením záhy, pocitom „hrče“ v krku, v niektorých prípadoch sa objaví aj nevoľnosť.

Horúčka

Pri všetkých stavoch, ktoré sprevádza horúčka môže vznikať pocit na zvracanie, bolesť brucha a aj samotné vyvrátenie obsahu žalúdka. Bežnejšie nastávajú tieto situácie u detí.

Kinetóza

Je nepríjemný stav pri zvýšenej citlivosti rovnovážneho orgánu. Ten býva dráždený pri cestovaní v aute, autobuse či na lodi. Vyvoláva to závrat, nevoľnosť a zvracanie. Častejšie postihuje deti.

Migréna

Migréna je ochorenie prejavujúce sa opakujúcimi záchvatmi silnej bolesti hlavy. Bolesť je typicky jednostranná, pulzujúca a veľmi silnej intenzity. Jej sprievodnými prejavmi sú precitlivenosť na svetlo, zvuky a nevoľnosť či zvracanie. Často trvá hodiny až dni.

Psychické vplyvy

Silná úzkosť a stres bývajú typicky sprevádzané aj telesnými príznakmi. Objavuje sa nauzea a niekedy dokonca zvracanie, nadmerné potenie a trasenie tela.

Zvýšenie tlaku vo vnútri hlavy (tzv. intrakraniálna hypertenzia)

Vzniká pri úrazoch hlavy, mozgovej mŕtvici či niektorých mozgových nádoroch. Ide o vážny stav, ktorý sa pri nedostatočnej liečbe môže končiť smrťou. Okrem nevoľnosti a zvracania sa objavujú príznaky ako silná pulzujúca bolesť hlavy, rozmazané videnie, podráždenie alebo ospalosť. Pri podozrení na intrakraniálnu hypertenziu je nutné okamžité vyšetrenie lekárom.

Ostatné

Medzi ďalšie bežné dôvody vzniku nauzey patria aj ochorenia žlčníka, tehotenstvo, srdcový infarkt, nadmerný príjem alkoholu a užívanie určitých liekov (napr. chemoterapia pri liečbe nádorových ochorení).

Liečba

Liečba nevoľnosti závisí od dôvodu, ktorý ju zapríčiňuje. V prípadoch nauzey sa lekárske vyšetrenie odporúča, ak sú prítomné bolesti na hrudi, silné bolesti brucha, človek trpí nevoľnosťou a je zmätený, je prítomná horúčka (nad 38 °C), v zvratkoch alebo stolici sa nachádza krv, vyskytne sa intenzívna bolesť hlavy a rozmazané videnie.

V prípade menej vážneho stavu a len miernej nauzey sa odporúča pokojový režim, vyhýbanie sa intenzívnym pachom, alkoholu a dočasná úprava jedálnička. V prípade kinetózy pomáhajú niektoré lieky. Príkladom je skupina liečiv – antihistaminiká, ktoré majú tlmivý a uspávací vplyv. V niektorých vážnejších prípadoch môže lekár predpísať lieky proti zvracaniu (tzv. antiemetiká). Avšak vždy sa kladie dôraz na vyriešenie problému, ktorý nevoľnosť spôsobuje.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť bruchahorúčkanauzeanechutenstvonevoľnostpálenie záhypocit na zvracaniepotenieúzkosťžalúdok