Obrna je vírusové ochorenie, ktoré v ťažkých prípadoch vedie až k postihnutiu nervov. To spôsobí ochrnutie svalstva, ťažkosti s dýchaním a v najhoršom prípade smrť. Ochorieť možno najmä po vycestovaní do Afriky alebo Ázie, kde je táto choroba stále bežná. Spočiatku má ľahký priebeh, neskôr môže zasiahnuť periférne nervy a motorické jadrá mozgu. Na Slovensku sa nevyskytuje vďaka dobrej prevencii, ktorá zahŕňa očkovanie hexavakcínou. Tá obsahuje aj neaktívny vírus detskej obrny. Ochorenie zanecháva imunitu, keďže choroba môže človeka postihnúť len raz za život. Prognóza ochorenia je dobrá pri všetkých formách, okrem paralytickej.
Ochorenie zapríčiňuje infekcia poliovírus. Prenáša sa fekálno-orálnou cestou, kontaminovanou vodou alebo kontaminovanými predmetmi. Obrna väčšinou postihuje deti mladšie ako päť rokov. Zvýšené riziko majú ľudia, ktorí nie sú očkovaní. Poliovírus najskôr napadne tráviaci trakt, v ktorom rozmnožuje. Následne môže dôjsť k napadnutiu nervových vlákien a mozgu. Spôsobí to deštrukciu motorických neurónov ovládajúcich svaly, výsledkom býva ochrnutie končatín.
Prvé príznaky sú veľmi podobné chrípke. Choroba sa prejavuje únavou, teplotou, potením, bolesťou hlavy, tráviacimi ťažkosťami, nechutenstvom, bolesťou chrbta, krku a svalov. Do 10 dní sa pacient uzdraví.
Paralytická forma je vzácna, avšak veľmi závažná. Vyznačuje sa rovnakými príznakmi, ale navyše bývajú postihnuté svaly, ktoré sú oslabené, strácajú reflexy a nakoniec dochádza k ochrnutiu.
Post-polio príznaky postihujú niektorých ľudí po tom, ako boli infikovaní vírusom. Medzi bežné symptómy patrí slabosť svalov a kĺbov, únava, atrofia svalstva, problémy s dýchaním alebo prehĺtaním, spánkové apnoe.
Diagnózu stanoví lekár na základe anamnézy a klinického vyšetrenia. Ochorenie často rozpozná už vďaka symptómom, ktoré obrnu sprevádzajú. Kvôli potvrdeniu diagnózy treba na prítomnosť polio-vírusu vyšetriť sekrét z krku, stolicu alebo mozgovo-miechový mok.
Neexistuje účinná liečba proti obrne. Zamerať sa treba na liečbu príznakov, ktoré ju spôsobujú. Odporúča sa užívať lieky na zmiernenie bolesti. Ak sú postihnuté dýchacie svaly, využívajú sa prístroje na podporu dýchania a fyzioterapia na posilnenie svalov.
Prevencia spočíva v očkovaní. Očkuje sa hexavakcínou alebo monovakcínou v piatich dávkach. Hexavakcína obsahuje okrem antigénov poliovírusu aj antigény proti čiernemu kašľu, tetanu, záškrtu, vírusovej hepatitíde typu B a ochoreniam vyvolaným baktériou Haemophilus influenzae b. Hexavakcína sa očkuje v schéme 2 + 1. Prvá dávka sa podáva od 9. týždňa veku dieťaťa, druhá 2 mesiace po prvej a tretia medzi 11. a 13. mesiacom.