10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Pracovná terapia

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

    Pracovná terapia pomáha ľuďom zapojiť sa do bežného života vykonávaním aktivít, ktoré zlepšujú ich celkový stav, napĺňajú ich život a uľahčujú im začleniť sa do spoločnosti. Pracovná terapia môže byť skupinová alebo individuálna. Bežne sa používa v prípade detí so zdravotným postihnutím, aby sa mohli lepšie zapájať do školských a sociálnych aktivít. Častá je aj u starších ľudí trpiacich degeneratívnymi zmenami mozgu, ktoré zapríčiňujú ich fyzické a rozumové zmenya zotavovaní sa po zraneniach.Pracovnú terapiu vedie terapeut, ktorý má príslušné vzdelanie. Terapeuti pracujú s pacientom systematicky, na základe jeho zdravotného stavu a mentálnej vyspelosti pacienta.

    Význam pracovnej terapie

    U detí a mladistvých býva spolupráca veľmi častá. Terapeuti asistujú deťom, ktoré sú určitým spôsobom znevýhodnené, buď hendikepom, alebo v dôsledku závažného ochorenia. Cieľom pracovnej terapie je vybudovať základné zručnosti pre fungovanie v bežnom živote, napríklad jedenie, hranie, ručné práce kvôli zlepšeniu motoriky, socializácia a návšteva školy. V školskom prostredí pomáhajú terapeuti deťom dosiahnuť základné vzdelanie, aby v budúcnosti boli pripravené na integráciu do bežného života.

    Pracovná terapia má pozitívny vplyv tiež ako prevencia vzniku rôznych ochorení. Pomáha predchádzať sekundárnym ochoreniam a zlepšuje kvalitu života pri chronických ochoreniach, preto býva zaraďovaná do rehabilitačného plánu po zraneniach.

    Mentálne zdravie a morálna podpora majú nezastupiteľné miesto v cieľoch, ktoré sa snaží pracovná terapia dosiahnuť. Pomáha predchádzať mentálnym ochoreniam, ktoré často postihujú ľudí po vážnych zraneniach s trvalými následkami. Aj ľudia trpiaci schizofréniou a ďalšími psychotickými a depresívnymi poruchami využitím pracovnej terapie zlepšujú svoj zdravotný stav. Zvláštny prípad predstavujú ľudia trpiaci rakovinou, ktorí vinou choroby zvyknú podliehať depresiám. Pracovná terapia im umožňuje nemyslieť na chorobu, ktorá do výraznej miery ovplyvňuje ich bytie. Snaží sa odlákať ich pozornosť rôznymi stratégiami a zamestnať tak myseľ.

    Pracovná terapia takisto umožňuje produktívne starnúť. Zabezpečuje tak samostatnosť a zmysluplnosť starým ľuďom, ktorí si často v spoločnosti pripadajú nepotrební a majú pocit, že sú na ťarchu.

    Aj hendikepovaní ľudia trpiaci stratou končatín majú zhoršené životné podmienky. Pracovná terapia im pomáha žiť s ochorením a snažiť sa využiť maximálny potenciál organizmu. Na to sa používajú nové technológie na zlepšenie kontroly tela.

    Návrat do práce môže byť po vážnom zranení veľmi náročný. Preto je nutné ľudí opäť pripraviť simulovanými cvičeniami na pracovnú činnosť a docieliť, ak je to možné a zdravotný stav to dovoľuje, návrat do zamestnania.

    Využitie pracovnej terapie má výborné a efektívne výsledky i u ľudí odsúdených na výkon trestu a ľudí bez domova.

    Redakcia portálu Lekar.sk
    Ochorenia
    psychické zdraviezdravý životný štýl