10.06.2019 • 6 minút na prečítanie

Psychoterapia

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Pojem psychoterapia všeobecne označuje liečbu problémov duševného zdravia tak, že pacient hovorí o svojich ťažkostiach a problémochso psychiatrom, psychológom alebo s iným terapeutom duševného zdravia.Psychoterapia pomáha ľuďom naučiť sa lepšie zvládať život, reagovať na náročné situácie a dokázať použiť zdravé zručnosti pri ovládaní sa. Existuje mnoho typov psychoterapie, každý má vlastný prístup. Druh psychoterapie, ktorý je pre pacienta správny, závisí od individuálnej situácie.

Príznaky

Psychoterapia môže byť užitočná pri liečbe väčšiny problémov duševného zdravia. Pomocou nej sa môžu liečiť:

  • úzkostné poruchy, ako je obsedantno-kompulzívna porucha (OCD), fóbie, panická porucha alebo posttraumatická stresová porucha (PTSD)
  • poruchy nálady ako depresia alebo bipolárna porucha
  • závislosti (alkoholizmus, drogová závislosť, kompulzívne hazardné hry)
  • poruchy príjmu potravy, napríklad anorexia alebo bulímia
  • poruchy osobnosti, ako je hraničná porucha osobnosti alebo závislá porucha osobnosti
  • schizofrénia a iné poruchy, ktoré spôsobujú odlúčenie od reality (psychotické poruchy)

Zo psychoterapie môže mať prospech aj človek, ktorý nemá diagnostikovaný duševný problém. Psychoterapia môže pomôcť:

  • riešiť konflikty s partnerom alebo niekým iným v živote
  • uvoľniť úzkosť alebo stres zapríčinený prácou alebo inými situáciami
  • vyriešiť veľké životné zmeny ako rozvod, smrť blízkej osoby alebo strata zamestnania
  • naučiť sa zvládnuť nezdravé reakcie, napríklad hnev na cestách alebo pasívne agresívne správanie
  • vyrovnať sa s pretrvávajúcim alebo vážnym fyzickým zdravotným problémom, ako je cukrovka, rakovina alebo dlhodobá (chronická) bolesť
  • zotaviť sa z fyzického či zo sexuálneho zneužívania alebo zo svedectva páchaného násilia
  • riešiť sexuálne problémy, ktoré majú fyzickú alebo psychickú príčinu
  • zlepšiť spánok, ak má človek problémy s nespavosťou

Diagnóza

Existuje množstvo účinných typov psychoterapie, terapeuti často používajú kombináciu techník. Najúčinnejšie psychoterapeutické techniky sú:

Kognitívna behaviorálna terapia (CBT ) – pomáha identifikovať nezdravé, negatívne názory a správanie a nahradiť ich zdravými, pozitívnymi.

Dialektická behaviorálna terapia – druh CBT, ktorý učí behaviorálne zručnosti, pomáhajúce zvládať stres, emócie a zlepšiť vzťahy s ostatnými.

Akceptácia a záväzná terapia – pomôže spoznať a prijať myšlienky a pocity a zaviazať sa na vykonávanie zmien, zvyšovať schopnosť vyrovnať sa so situáciami a prispôsobiť sa im.

Psychodynamické a psychoanalytické terapie – zameriavajú sa na zvýšenie vedomia o nevedomých mysleniach a správaní, na rozvoj nových poznatkov o motiváciách pacienta a riešení konfliktov.

Interpersonálna psychoterapia – pomáha riešiť problémy súčasných vzťahov s ostatnými ľuďmi. Snaží sa o zlepšenie interpersonálnych zručností.

Podporná psychoterapia – posilňuje schopnosť vyrovnať sa so stresom a s ťažkými situáciami.

Psychoterapia je možná v rôznych formátoch vrátane individuálnych, párových, rodinných alebo skupinových a môže byť účinná v prípade všetkých vekových skupín.

Liečba

Prvý krok pacienta je nájsť si terapeuta a vyjasniť si náklady. Lekári, ktorí sa špecializujú na duševné zdravie (psychiatri), môžu predpisovať lieky aj poskytovať psychoterapiu. Psychoterapeutmi sú psychiatri, psychológovia, licenciovaní profesionálni poradcovia, licenciovaní sociálni pracovníci, licenciovaní manželskí a rodinní terapeuti, psychiatrické sestry alebo iní licenciovaní odborníci s odbornou prípravou v oblasti duševného zdravia.

Prvé sedenie je príležitosťou na to, aby si pacient vypočul terapeuta, aby zistil, či mu jeho prístup a osobnosť vyhovujú. Pacient by mal vedieť, aký typ terapie sa použije, aké ciele má liečba, akú dĺžku má jedno sedenie a koľko terapií bude potrebovať.

Počas psychoterapie psychoterapeut pacienta vyzve, aby hovoril o svojich pocitoch a myšlienkach. Niekedy je ťažšie otvoriť sa, no terapeut by mal pomôcť získať väčšiu dôveru a pohodlie. Keďže niekedy sú súčasťou psychoterapie intenzívne emocionálne diskusie, pacient sa môže počas sedenia rozplakať, nahnevať, dokonca môže vybuchnúť. Niekedy sa pacienti po sedení môžu cítiť fyzicky vyčerpaní.

S výnimkou špecifických okolností sú rozhovory s terapeutom dôverné.

Počet psychoterapeutických sedení a ich frekvencia, závisia od viacerých faktorov:

  • osobitná duševná choroba alebo situácia
  • závažnosť príznakov
  • aké mal pacient príznaky alebo ako sa zaoberal danou situáciou
  • ako rýchlo dosahuje pokrok
  • koľko stresu zažíva
  • koľko podpory dostáva od členov rodiny a iných ľudí
  • obmedzenia nákladov

Môže trvať len niekoľko týždňov, aby sa pacient vyrovnal so situáciou. No liečba môže trvať aj rok alebo dlhšie, ak má pacient dlhodobú duševnú chorobu alebo iné dlhodobé obavy.

Psychoterapia nemusí daný stav vyliečiť, ale môže pacientovi dodať silu zvládať ju zdravým spôsobom a cítiť sa lepšie. Niekedy môže byť psychoterapia rovnako účinná ako antidepresíva. V závislosti od konkrétnej situácie však psychoterapia nemusí stačiť na zmiernenie príznakov a je potrebné ju kombinovať s liekmi.

Prevencia

Ak sa pacient nevie sám vyrovnať so svojím psychickým stavom, mal by čím skôr navštíviť terapeuta. Aby zo sedení vyťažil čo najviac, mali by byť splnené tieto podmienky:

  1. S terapeutom by sa mal cítiť dobre.
  2. K terapii treba pristupovať ako k partnerstvu. Najefektívnejšia je, keď je človek aktívnym účastníkom a podieľa sa na rozhodovaní.
  3. Pacient má byť otvorený a úprimný. Úspech liečby závisí od ochoty zdieľať svoje myšlienky, pocity a skúsenosti a zvážiť nové nápady, myšlienky a spôsoby, ako robiť veci.
  4. Je nutné dodržiavať plán liečby.
  5. Pacient by nemal očakávať okamžité výsledky. Riešenie emocionálnych otázok môže byť bolestivé a môže vyžadovať náročnú prácu.

Ak psychoterapia nepomáha, treba sa s obavami zveriť terapeutovi. Spoločne možno rozhodnúť, či urobia nejaké zmeny, alebo zvolia iný prístup, ktorý môže byť účinnejší.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
depresívne náladyduševná poruchafyzická závislosťmozog