30.01.2023 • 8 minút na prečítanie

Ranné kombo, na ktoré mnohí nedajú dopustiť – čo s vaším telom robia káva a cigarety?

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Káva v jednej ruke a cigareta v druhej – tento scenár ste už iste videli nielen v mnohých filmoch, ale aj každodennom živote. Niet divu, že kofeín a nikotín majú tak silný vzťah. V predchádzajúcich častiach našej série ste sa dočítali o vplyve alkoholu a opioidných látok na fyzické aj psychické zdravie. V dnešnom dieli sa pozrieme nielen na účinky kofeínu a nikotínu samotných, ale aj na to, prečo nadužívanie týchto dvoch látok ide často ruka v ruke.

Čo majú kofeín a nikotín spoločné?

Sú to psychostimulanty. Kofeín a nikotín sú chemické látky, ktoré ovplyvňujú váš mozog tým, že zvyšujú sústredenosť a fyziologické vzrušenie. Obe látky môžu zvýšiť krvný tlak, vďaka čomu sa budete dočasne cítiť bdelo. Majú tiež niekoľko spoločných vedľajších účinkov, ako je nespavosť či zrýchlený tep.

Pitie kávy aj fajčenie sú návykové

The American Society of Addiction Medicine definuje závislosť ako primárnu chronickú chorobu mozgu, ovplyvňujúcu procesy odmeňovania, motivácie, pamäte a súvisiacich obvodov. Vynechanie užívania preparátov spôsobujúcich závislosť vedie k baženiu po nich a podráždenosti. A táto definícia určite platí u oboch.

Nikotín spôsobuje rýchlejšie vylučovanie a znížené vstrebávanie kofeínu

Nikotín zdvojnásobuje rýchlosť, akou telo metabolizuje kofeín. Zároveň narúša schopnosť tela absorbovať a využívať kofeín. To je dôvod, prečo je potrebné, aby fajčiar vypil viac kávy, aby pocítil rovnaký efekt ako nefajčiar. 

Stimulanty vedú k únave

Kofeín spôsobuje, že mnohí ľudia sú nervózni a nemôžu zaspať. Dlhodobé užívanie vedie k nervozite, nespavosti, dehydratácii, podráždeniu žalúdka a únave. Čo sa týka nikotínu, po jeho príjme do tela sa hladina cukru v krvi mierne zvýši, čo vám dodá energiu, ktorá však čoskoro ustúpi. Obe látky vás v konečnom dôsledku nechajú vyčerpaných, čo spôsobí, že znova budete piť kávu a viac fajčiť.

Káva a cigarety
SrideeStudio/shutterstock.com

Čo je kofeín?

Kofeín je prírodná chemikália so stimulačnými účinkami. Nachádza sa v káve, čaji, kole, kakau a vo viac ako 60 ďalších produktoch. 

Kofeín stimuluje centrálny nervový systém, srdce, svaly a centrá, ktoré kontrolujú krvný tlak. Kofeín môže zvýšiť krvný tlak, no nemusí mať tento účinok u ľudí, ktorí ho užívajú neustále. 

Poznáte účinky kofeínu?

Kofeín sa užíva pri rôznych problémoch aj v medicíne:

  • užívanie kofeínu spolu s liekmi proti bolesti, ako je aspirín a paracetamol, je účinné pri liečbe migrény,
  • podávanie kofeínu môže zlepšiť dýchanie u veľmi predčasne narodených detí,
  • bolesť hlavy po operácii,
  • tenzná bolesť hlavy,
  • užívanie kofeínu zlepšuje duševnú bdelosť, no nemusí to byť také účinné ako dostatok spánku.

Účinky kofeínu na ľudský organizmus sa neustále skúmajú. Je možné, že sú efektívne aj pre:

  • Športový výkon: Zdá sa, že užívanie kofeínu zvyšuje fyzickú silu a vytrvalosť a môže oddialiť únavu počas cvičenia. 
  • Pľúcne ochorenie, ktoré postihuje novorodencov (bronchopulmonálna dysplázia): Zdá sa, že podanie kofeínu predčasne narodeným deťom znižuje riziko tohto pľúcneho problému.
  • Diabetes: Pitie nápojov, ktoré obsahujú kofeín, je spojené s nižším rizikom vzniku cukrovky 2. typu. Nie je však jasné, či konzumácia kofeínu pomáha pri samotnej liečbe cukrovky.
  • Pamäť: Je možné, že užívanie kofeínu zlepšuje krátkodobú pamäť.
  • Obezita: Zdá sa, že užívanie kofeínu spolu s efedrínom krátkodobo zvyšuje chudnutie. Môžu sa však vyskytnúť nežiaduce vedľajšie účinky. Dokonca aj u starostlivo sledovaných a inak zdravých dospelých môžu kombinácie kofeínu/efedrínu spôsobiť zmeny krvného tlaku a srdcovej frekvencie.
  • Akútna bolesť: Užívanie kofeínu spolu s liekmi proti bolesti, ako je ibuprofén, môže znížiť bolesť viac než samotné lieky proti bolesti.
  • Bolesť hlavy po epidurálnej anestézii, spinálnej anestézii alebo lumbálnej punkcii: Pravdepodobne užívanie kofeínu pomáha predchádzať bolestiam hlavy, ktoré sa môžu vyskytnúť po týchto procedúrach. 
kofeín
PENpics Studio/shutterstock.com

Rovnako ako lieky, aj kofeín môže mať vedľajšie účinky

Kofeín je pravdepodobne nebezpečný, ak sa užíva dlhodobo alebo v dávkach nad 400 mg denne (viac ako 4 šálky kávy). Kofeín môže spôsobovať nespavosť, nervozitu, nepokoj, nevoľnosť či zrýchlený tep. Väčšie dávky môžu spôsobiť bolesť hlavy, úzkosť a bolesť na hrudníku. Vo veľmi vysokých dávkach. môže spôsobiť nepravidelný srdcový tep a dokonca aj smrť

Tehotenstvo a dojčenie

Užívanie kofeínu je pravdepodobne bezpečné počas tehotenstva aj dojčenia, ak sa však neužíva viac ako 300 mg denne. V opačnom prípade môže zvýšiť riziko potratu a môže prechádzať aj do materského mlieka. Vysoký príjem počas dojčenia môže spôsobiť problémy so spánkom, podráždenosť a zvýšenú činnosť čriev u dojčených detí. 

Psychické poruchy

Kofeín môže zhoršiť príznaky úzkostných porúch, bipolárnej poruchy aj schizofrénie. Ak trpíte niektorým z týchto problémov, užívajte kofeín opatrne a v malých množstvách. 

Epilepsia

Ľudia s epilepsiou by sa mali vyhýbať užívaniu kofeínu vo vysokých dávkach. 

Ochorenia srdca a poruchy krvácania

U citlivých ľudí môže kofeín spôsobovať nepravidelný srdcový tep a taktiež zhoršiť poruchy krvácania.

Vysoký krvný tlak a glaukóm

Konzumácia kofeínu môže zvýšiť krvný tlak. Rovnako zvyšuje aj tlak vo vnútri oka. Nárast nastáva do 30 minút a trvá minimálne 90 minút po vypití kofeínových nápojov. 

Diabetes

Kofeín môže ovplyvniť spôsob, akým telo využíva glukózu. Ak máte cukrovku, užívajte kofeín opatrne. 

Syndróm dráždivého čreva a hnačka

Kofeín, najmä ak sa užíva vo veľkých množstvách, môže zhoršiť hnačku. 

Strata kontroly močového mechúra

Kofeín zvyšuje frekvenciu močenia a nutkanie na močenie. 

Slabé kosti (osteoporóza)

Kofeín môže zvýšiť množstvo vápnika, ktoré sa vyplavuje močom. Ak máte osteoporózu alebo nízku hustotu kostí, kofeín by ste mali obmedziť na menej ako 300 mg denne (približne 2-3 šálky kávy). 

Parkinsonova choroba 

Užívanie kofeínu spolu s kreatínom môže spôsobiť rýchlejšie zhoršenie Parkinsonovej choroby. 

Kofeín závislosť
SrideeStudio/shutterstock.com

Čo je nikotín?

Nikotín, stimulant nachádzajúci sa v tabakových rastlinách. Je jednou z najpoužívanejších drog a podľa odborníkov je návykovejší ako heroín alebo kokaín. Fajčenie cigariet je jeho primárnym zdrojom.

Medzi nikotínové produkty patria okrem cigariet aj fajky, cigary, žuvací tabak, šnupací tabak, vodné fajky a elektronické cigarety (známe aj ako vapes).

Čo robí nikotín s vaším telom?

Keď človek vdýchne cigaretový dym, nikotín v dyme sa rýchlo vstrebáva do krvi a do 10 sekúnd začne pôsobiť na mozog – spustí tam množstvo chemických reakcií, ktoré vytvárajú dočasné pocity potešenia a zlepšenie koncentrácie. Tieto pocity sú však krátkodobé a ustupujú v priebehu niekoľkých minút.

Tieto chemické reakcie zahŕňajú uvoľňovanie katecholamínov, ako je adrenalín. Fyzicky adrenalín zvyšuje srdcovú frekvenciu a krvný tlak. Keď k tomu dôjde, osoba môže pociťovať rýchle, plytké dýchanie a pocit rýchleho tlkotu srdca. Adrenalín tiež hovorí telu, aby uvoľnilo prebytočnú glukózu do krvného obehu.

Nikotín tiež potláča chuť do jedla a môže prispieť k zníženiu hmotnosti komplexným spôsobom.

Ako sa cítite po nikotíne?

Nikotín môže na niekoľko minút vyvolať pocity potešenia, ale môžete tiež pocítiť zrýchlenie srdcového tepu. Ak si vaše telo vybuduje toleranciu, pravdepodobne sa budete cítiť unavení, nervózni alebo dokonca v depresii, keď účinok nikotínu vyprchá a budete tak túžiť po ďalšej cigarete.

Nikotín má účinky na mnoho rôznych častí tela:

  • Mozog: Nikotín môže zmeniť chemické procesy vo vašom mozgu a je spojený so zvýšeným rizikom vzniku psychiatrických porúch, ako je veľká depresívna porucha a bipolárna porucha. 
  • Pokožka: Nikotín sťahuje krvné cievy a bráni tak tomu, aby sa živiny dostali do pokožky. To môže spôsobiť predčasné starnutie a vrásky. 
  • Srdce: Okrem zvýšenia srdcovej frekvencie a krvného tlaku nikotín zužuje priesvit tepien, čo zvyšuje riziko srdcového infarktu. 
  • Pľúca: Fajčenie cigariet alebo vdychovanie výparov časom znižuje kapacitu pľúc, čo môže neskôr spôsobiť ochorenia ako napríklad chronická obštrukčná choroba pľúc (CHOCHP). 
Nikotín
SrideeStudio/shutterstock.com

Čo hovoria odborníci?

Existujú štúdie, ktoré hovoria o výhodách nikotínu vrátane zníženia psychického napätia a zlepšenia myslenia. Nikotín má údajne aj potenciál pri odvracaní kognitívneho úpadku pri Alzheimerovej chorobe, oddialení progresie Parkinsonovej choroby a využíti v liečbe ADHDschizofrénii.

Odborníci však naďalej varujú pred nebezpečenstvom nikotínu, najmä ak ho užívajú dospievajúci, ktorých mozog sa ešte len vyvíja (do veku 25 rokov). Nikotín môže negatívne ovplyvniť časti mozgu, ktoré zohrávajú úlohu pri pozornosti, pamäti, učení a jeho plasticite.

Časté vedľajšie účinky

Nikotín spôsobuje celý rad účinkov na telo aj myseľ, vrátane: 

  • zníženej chuti do jedla,
  • hnačky,
  • gastrointestinálnych ťažkostí,
  • elevovanej nálady,
  • zlepšenia pamäti a bdelosti,
  • nežiaduceho zvýšenia krvného tlaku,
  • zvýšenia srdcovej frekvencie,
  • zvýšenej produkcie slín a hlienu,
  • nevoľnosti,
  • potenia.

Prečo je nikotín nebezpečný?

Nikotín je extrémne návykový a pri pravidelnom užívaní sa vaše telo a myseľ naučia očakávať určité množstvo nikotínu každý deň.

Ak túžby vášho tela nesplníte, abstinenčné príznaky môžu byť intenzívne. Môžete si rýchlo vybudovať toleranciu na nikotín, čiže na dosiahnutie požadovaného účinku budete potrebovať vyššiu dávku. Vznik tolerancie je jeden z dôvodov, prečo je také ťažké (ale nie nemožné) prestať fajčiť. 

Závislosť

Nikotín je vysoko návyková látka, ktorá sa nachádza vo všetkých tabakových výrobkoch.

Nikotín aktivuje v mozgu rovnaké oblasti odmeňovania ako iné drogy, napríklad kokaín alebo amfetamíny, aj keď v menšej miere. Výskum ukázal, že nikotín zvyšuje hladinu dopamínu v mozgu, neurotransmiteru, ktorý je zodpovedný za pocity potešenia a pohody.

Žiaľ, práve uvoľňovanie dopamínu prispieva k cyklu závislosti, pretože dopamínové receptory vo vašom mozgu časom bažia po nikotíne.

Abstinenčný syndróm

Keď hladina nikotínu v krvi klesne, ľudia sa môžu začať cítiť nervózni a rozrušení. Akútne účinky nikotínu pominú v priebehu niekoľkých minút, takže ľudia, ktorí fajčia, musia pokračovať v častých dávkach počas dňa, aby si udržali príjemné účinky nikotínu a zabránili jeho abstinencii, ktorá spôsobuje množstvo fyzických a psychických symptómov, ako sú:

  • zápcha, plynatosť, bolesť žalúdka,
  • kašeľ,
  • túžba po fajčení,
  • suché ústa,
  • únava,
  • bolesť hlavy,
  • neschopnosť sústrediť sa,
  • nespavosť,
  • podráždenosť, mrzutosť,
  • zatekanie hlienov,
  • bolesť hrdla,
  • bolesť jazyka a/alebo ďasien,
  • tesnosť v hrudníku.

Pri písaní tohto článku boli použité tieto zdroje: 

https://www.nicotinell.co.uk/how-to-quit-smoking/preparing-your-quit/the-connection-between-caffeine-and-nicotine.html

https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-979/caffeine

https://www.verywellmind.com/nicotine-addiction-101-2825018

Nicholatos JW, Francisco AB, Bender CA, et al. Nicotine promotes neuron survival and partially protects from Parkinson’s disease by suppressing SIRT6. Acta neuropathol commun. 2018;6:120. doi:10.1186/s40478-018-0625-y

Spasova V, Mehmood S, Minhas A, et al. Impact of nicotine on cognition in patients with schizophrenia: A narrative review. Cureus. 2022;14(4):e24306. doi:10.7759/cureus.24306

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
abstinenčné príznakyfyzická závislosťmozogzávislosťzdravý životný štýl