Vyhorenie je stav duševného a fyzického vyčerpania, ktorý môže výrazne ovplyvniť šťastný a zdravý pocit zo života. K tomuto stavu môže viesť nepretržité a dlhodobé vystavenie stresovým situáciám, ako je starostlivosť o chorého člena rodiny, nadmerné pracovné nasadenie alebo aj svedectvo znepokojujúcich správ.
Ľudia, ktorí zažívajú syndróm vyhorenia pociťujú úzkosť v podobe, že nemajú nič, čo by mohli svetu dať, a môžu mať problém každé ráno sa dostať z postele. Zväčša majú pesimistický pohľad na život a cítia sa beznádejne. Diagnostikovať vyhorenie môže byť náročné. Pokiaľ sa nelieči, môže viesť k vážnym fyzickým a psychickým ochoreniam, ako sú depresia, srdcové ochorenia a cukrovka.
Medzi symptómy patria:
Vyčerpanie – pocit fyzického a emocionálneho vyčerpania. Fyzické symptómy môžu zahŕňať bolesti hlavy, žalúdočné bolesti alebo zmeny spánku.
Izolácia – ľudia s vyhorením majú tendenciu prestať sa socializovať, dôverovať priateľom, rodinným príslušníkom a spolupracovníkom.
Únikové fantázie – ľudia s vyhorením môžu fantazírovať o úteku z práce alebo o dovolenke napríklad bez detí. V extrémnych prípadoch sa môžu dať na drogy, alkohol alebo jedlo ako spôsob, ako otupiť emocionálnu bolesť.
Podráždenosť – vyhorenie môže ľuďom spôsobiť stratu pohodlia s priateľmi, kolegami a členmi rodiny. Môžu postupne cítiť nepohodlie aj pri bežných aktivitách, ako je príprava na pracovné stretnutie či vedenie detí do školy. Najmä keď nejdú podľa plánu.
Časté ochorenia – vyhorenie, podobne ako iné dlhodobé stresy, môže znížiť imunitný systém, čím človeka robí náchylnejšieho na prechladnutie, chrípku a nespavosť. Syndróm vyhorenia môže tiež viesť k problémom duševného zdravia, ako je depresia a úzkosť.
Syndróm vyhorenia má definovaných 12 fáz:
Človek pri neustálom vystavovaní vysokým úrovniam stresumôže zažiť vyhorenie. Najčastejšie pramení z práce, no prepracovaný a podhodnotený sa môže cítiť aj človek na materskej dovolenke alebo starnúci rodič. Ďalšie faktory prispievajúce k vyhoreniu sú faktory životného štýlu a osobnostných vlastností.
Pracovné príčiny vyhorenia:
Príčiny životného štýlu vyhorenia
Osobnostné príčiny:
Syndróm vyhorenia býva ťažšie diagnostikovaný, nakoľko ľudia sa zdráhajú obrátiť na odborníka a svoje rozpoloženie považujú za dočasný stav. Je však dôležité všímať si príznaky a najmä ich progres. Pokiaľ sa stav nezlepšuje, je vhodné obrátiť sa na všeobecného lekára, ktorý na základe popisu symptómov a základnej kontroly na vylúčenie iných zdravotných stavov môže odporučiť odborníka na duševné zdravie. Spolu s ním sa počas sedení na terapiách človek dostane k pomenovaniu svojho problému a naučí sa, ako ho zvládať.
Stres býva bežnou súčasťou života. Aby však človek predišiel vyhoreniu, je vhodné zlepšiť svoje návyky – odstrániť/minimalizovať stresujúci prvok, vedieť si urobiť pauzu, cvičiť, vedieť relaxovať, dostatočne spať a kvalitne sa stravovať.
Špecialista na duševné zdravie môže poskytnúť možnosti, ktoré človek potrebuje na zvládnutie stresu. Lieky, ktoré môžu byť použité na liečbu duševného vyčerpania, zahŕňajú antidepresíva, lieky proti úzkosti a lieky na spanie.
Stav fyzického a mentálneho vyčerpania je liečiteľný. Existujú rôzne spôsoby a nástroje, ktoré pomáhajú zmierniť príznaky a vyrovnať sa so stresom. Je dobré porozprávať sa s lekárom, ktorý pomôže s diagnostikou a terapeut s nastavením potrebnej liečby. Ak človek nechá vyhorenie pôsobiť príliš dlho, môže si spôsobiť zdravotné komplikácie.