04.07.2019 • 5 minút na prečítanie

Syndróm vyhorenia

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Vyhorenie je stav duševného a fyzického vyčerpania, ktorý môže výrazne ovplyvniť šťastný a zdravý pocit zo života. K tomuto stavu môže viesť nepretržité a dlhodobé vystavenie stresovým situáciám, ako je starostlivosť o chorého člena rodiny, nadmerné pracovné nasadenie alebo aj svedectvo znepokojujúcich správ.

Ľudia, ktorí zažívajú syndróm vyhorenia pociťujú úzkosť v podobe, že nemajú nič, čo by mohli svetu dať, a môžu mať problém každé ráno sa dostať z postele. Zväčša majú pesimistický pohľad na život a cítia sa beznádejne. Diagnostikovať vyhorenie môže byť náročné. Pokiaľ sa nelieči, môže viesť k vážnym fyzickým a psychickým ochoreniam, ako sú depresia, srdcové ochorenia a cukrovka.

Príznaky

Medzi symptómy patria:

Vyčerpanie – pocit fyzického a emocionálneho vyčerpania. Fyzické symptómy môžu zahŕňať bolesti hlavy, žalúdočné bolesti alebo zmeny spánku.

Izolácia – ľudia s vyhorením majú tendenciu prestať sa socializovať, dôverovať priateľom, rodinným príslušníkom a spolupracovníkom.

Únikové fantázie – ľudia s vyhorením môžu fantazírovať o úteku z práce alebo o dovolenke napríklad bez detí. V extrémnych prípadoch sa môžu dať na drogy, alkohol alebo jedlo ako spôsob, ako otupiť emocionálnu bolesť.

Podráždenosť – vyhorenie môže ľuďom spôsobiť stratu pohodlia s priateľmi, kolegami a členmi rodiny. Môžu postupne cítiť nepohodlie aj pri bežných aktivitách, ako je príprava na pracovné stretnutie či vedenie detí do školy. Najmä keď nejdú podľa plánu.

Časté ochorenia – vyhorenie, podobne ako iné dlhodobé stresy, môže znížiť imunitný systém, čím človeka robí náchylnejšieho na prechladnutie, chrípku a nespavosť. Syndróm vyhorenia môže tiež viesť k problémom duševného zdravia, ako je depresia a úzkosť.

Syndróm vyhorenia má definovaných 12 fáz:

  1. Nadmerné úsilie/ambície
  2. Náročná práca
  3. Zanedbávanie vlastných potrieb
  4. Presunutie konfliktu (namiesto toho, aby si človek uvedomil, že tlačí na maximum, obviňuje svojho šéfa, prácu alebo kolegov)
  5. Odsúvanie vecí, ktoré nesúvisia s prácou/povinnosťami
  6. Obviňovanie druhých
  7. Postupná izolácia
  8. Zmeny správania
  9. Depersonalizácia (pocit odlúčenia od života a schopnosť ovládať svoj život)
  10. Vnútorná prázdnota alebo úzkosť
  11. Depresie
  12. Duševný alebo fyzický kolaps

Vznik a príčiny

Človek pri neustálom vystavovaní vysokým úrovniam stresumôže zažiť vyhorenie. Najčastejšie pramení z práce, no prepracovaný a podhodnotený sa môže cítiť aj človek na materskej dovolenke alebo starnúci rodič. Ďalšie faktory prispievajúce k vyhoreniu sú faktory životného štýlu a osobnostných vlastností.

Pracovné príčiny vyhorenia:

  • Pocit, akoby človek mal malú alebo žiadnu kontrolu nad svojou prácou
  • Nedostatok uznania alebo odmeny za dobrú prácu
  • Nepresné alebo príliš náročné očakávania práce
  • Práca, ktorá je monotónna alebo nespochybniteľná
  • Práca v chaotickom alebo náročnom prostredí

Príčiny životného štýlu vyhorenia

  • Nadmiera práce bez dostatočného času na socializáciu alebo relaxáciu
  • Nedostatok vzťahov
  • Prevzatie prílišnej zodpovednosti bez dostatočnej pomoci iných
  • Nedostatok spánku

Osobnostné príčiny:

  • Perfekcionistické tendencie
  • Pesimistický pohľad na seba a na svet
  • Potreba mať všetko pod kontrolou; neochota delegovať na iných

Diagnostika

Syndróm vyhorenia býva ťažšie diagnostikovaný, nakoľko ľudia sa zdráhajú obrátiť na odborníka a svoje rozpoloženie považujú za dočasný stav. Je však dôležité všímať si príznaky a najmä ich progres. Pokiaľ sa stav nezlepšuje, je vhodné obrátiť sa na všeobecného lekára, ktorý na základe popisu symptómov a základnej kontroly na vylúčenie iných zdravotných stavov môže odporučiť odborníka na duševné zdravie. Spolu s ním sa počas sedení na terapiách človek dostane k pomenovaniu svojho problému a naučí sa, ako ho zvládať.

Liečba

Stres býva bežnou súčasťou života. Aby však človek predišiel vyhoreniu, je vhodné zlepšiť svoje návyky – odstrániť/minimalizovať stresujúci prvok, vedieť si urobiť pauzu, cvičiť, vedieť relaxovať, dostatočne spať a kvalitne sa stravovať.

Špecialista na duševné zdravie môže poskytnúť možnosti, ktoré človek potrebuje na zvládnutie stresu. Lieky, ktoré môžu byť použité na liečbu duševného vyčerpania, zahŕňajú antidepresíva, lieky proti úzkosti a lieky na spanie.

Ako žiť s chorobou

Stav fyzického a mentálneho vyčerpania je liečiteľný. Existujú rôzne spôsoby a nástroje, ktoré pomáhajú zmierniť príznaky a vyrovnať sa so stresom. Je dobré porozprávať sa s lekárom, ktorý pomôže s diagnostikou a terapeut s nastavením potrebnej liečby. Ak človek nechá vyhorenie pôsobiť príliš dlho, môže si spôsobiť zdravotné komplikácie.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť hlavyduševné vyčerpaniefyzický kolapsmozognespavosťpodráždenosťstressyndróm vyhoreniaúzkosť