10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Tetanus

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Tetanus je zriedkavé závažné neprenosné ochorenie postihujúce nervový systém, spôsobuje ho baktéria Clostridium tetani. Táto baktéria produkujúca neurotoxín sa vyskytuje v pôde a v hrubom čreve bylinožravcov, najmä koní. Choroba sa prejavuje silnými kŕčmi svalstva, ktoré môžu pri postihnutí dýchacích svalov alebo srdcazapríčiniťaj smrť. Inkubačná doba tetanu je týždeň až 10 dní. Proti ochoreniu existuje očkovanie, je súčasťou povinného očkovacieho kalendára. Niekedy sa môže zameniť s podobne sa prejavujúcim ochorením s názvom tetánia, ktoré je však spôsobené zmenami minerálov v krvi, život pacienta neohrozuje.

Vznik a príčiny

Tetanus je spôsobený bakteriálnymi spórami vyskytujúcimi sa hlavne v pôde. Riziko nákazy vzniká pri hlbšej znečistenej rane, do ktorej sa dostane hlina, najmä v prípade kontaktu s hrdzavým kovom alebo v okolí zeminy hnojenej zvieracími výkalmi. Po vstupe do organizmu sa spóry aktivujú a vzniknú z nich dospelé baktérie, ktoré napádajú nervové bunky, a produkujú neurotoxín tetanospazmín. Tento toxín zabraňuje tvorbe inhibičných signálov pre svalové bunky, čo vedie k náhlym a silným kŕčom.

Príznaky

Pred vypuknutím hlavných príznakov sa môže objaviť stuhnutosť šije, nespavosť, úzkosť a zvýšená tvorba potu a slín. Tetanus sa prejavuje silnými kŕčmi svalstva a celkovou zvýšenou dráždivosťou pacienta na podnety ako svetlo, zvuk a dotyk. Kŕče sa objavujú najprv v oblasti hlavy a krku, s významne obmedzenou pohyblivosťou čeľustí (trizmus) a typickým výrazom kŕčovitého úsmevu, spôsobeným kontrakciou mimického svalstva. V pokročilých prípadoch sa objavuje príznak typický pre tetanus – opistotonus. Pôsobením silného stiahnutia chrbtového svalstva je celé telo oblúkovito prehnuté dozadu. Ochorenie je veľmi bolestivé, ale vedomie zostáva plne zachované. Na tetanus v súčasnosti zomiera jeden pacient z desiatich. Najviac ohrození sú novorodenci, pacienti po 60. roku života a hlavne neočkovaní jedinci. Po vyliečení nezostávajú žiadne dlhodobé následky.

Diagnostika

Na tetanus neexistujú žiadne krvné testy. Diagnóza sa určuje z celkových príznakov a nebolestivého neurologického vyšetrenia. Tiež je využívaná kultivácia bakteriálnej kultúry z infikovanej rany. V menej jasných prípadoch lekár stanoví ochorenie vylúčením všetkých ďalších možných príčin.

Liečba

Tetanus sa lieči jednorazovým podaním veľkého množstva laboratórne vytvorených protilátok, ktoré neutralizujú toxín produkovaný baktériami. Ako podporná liečba sa podávajú antibiotiká (penicilín, metronidazol) a látky uvoľňujúce svalstvo (diazepam/válium). V prípadoch ohrozujúcich život sa pristupuje k mechanicky zabezpečenej ventilácii, ktorá zaistí prežitie pacienta.

Prevencia

Najdôležitejšou súčasťou prevencie je očkovanie proti tetanu. Je súčasťou povinného očkovacieho kalendára a podáva sa v hexavakcíne, v ktorej sa okrem iných nachádzajú očkovacie látky proti vírusovej hepatitíde typu B a detskej obrne. Riziko nakazenia výrazne znižuje rýchle vyčistenie a dezinfekcia rán a dodržiavanie osobnej hygieny. Baktérie spôsobujúce tetanus sú anaeróbne – po krátkom kontakte s kyslíkom hynú. Pravidelné ponechanie rany na vzduchu pri výmene obväzov, ďalej znižuje riziko vzniku tetanu i ďalších infekcií v rane.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
kŕčemozognadmerné potenienespavosťtetániaúzkosť