To nie žalúdok vás donúti zjesť veľký kus pečenej kačice, dvojitú porciu zemiakového šalátu, do toho štyri krémeše a všetko zaliať červeným vínom alebo kolou. Diétnou, samozrejme. To urobí váš mozog! A mozog – to ste predsa vy. Pozrime sa, ako môžete využiť svoj mozog a tráviaci systém nielen na trávenie, ale aj na chudnutie. Spoznajte sedem zabudovaných airbagov vášho tráviaceho systému.
Možno sa tomu naozaj ťažko verí, ale tráviaci systém nemáme na to, aby sme zjedli všetko, čo pred nami neutečie. Myslíte si, že tráviaci systém vás núti bedákať: „Mám roztiahnutý žalúdok!“ alebo „Ja som stále hladný!“ Nie, je to váš mozog – a mozog, to ste predsa vy!
Tráviaci systém naozaj môžete využiť aj na chudnutie. Už v základnej zostave má zabudovaných 7 airbagov proti obezite. Spoznajte ich.
Ak používate veľké taniere, skúste ich vymeniť za menšie. Ak kupujete veľké balenia, kupujte menšie. Podľa takmer všetkých výskumov na túto tému sa ukazuje, že ak budete jesť z menšieho taniera alebo budete vyberať potravinu z menšej škatule, či nalievať nápoje z menšej fľaše, prijmete menej kalórií. Veľké rodinné balenia ušetria pri nákupe pár centov, ale vzápätí pridajú veľa zbytočných problémov s nadbytočným tukom.
Jazyk a nos sú pri jedení ešte dôležitejšie ako zrak. V skutočnosti asi 75 % toho, čo považujeme za „chuť“, neprichádza do mozgu z jazyka, ale z nosa. (Chutí vám, keď máte nádchu?) Čuchové vnemy vytvárajú (ale aj vybavujú) naše najsilnejšie spomienky – v súvislosti s jedlom to môže byť veľmi zradné.
Riešenie? Určite nie tampón do nosa! Radšej predchádzajte veľkému hladu. Ak ste veľmi hladní, takmer všetko vám bude voňať (a chutiť) ešte viac ako inokedy = zjete viac.
Netreba síce každý kúsok jedla žuť stokrát, až kým úplne nestratí chuť, ale naozaj si myslíte, že je v poriadku, keď štolverky prehĺtate v kuse, bagetu so salámou zjete na tri hryzy a chuť polievky si uvedomíte až vtedy, keď sa vám po dojedenej porcii odgrgne?
Ľudia, ktorí málo žujú, zjedia viac, pretože:
Dajte si asi 20 až 40 minút pred tým, než idete jesť (najmä večeru) nejakú drobnosť, ktorá obsahuje trochu (zdravého) tuku:
Prečo? Presne preto, prečo sme ako deti dostali pred obedom po ruke „Nejedz teraz tú čokoládu, lebo nebudeš obedovať!“ CCK efekt = čokoláda, orechy aj olivový olej spomalia pohyby žalúdka a dajú mozgu signál, že žalúdok už nie je prázdny! To sa vždy zíde, či nie?
Vláknina pôsobí v črevách ako retardér na ceste na sídlisku: spomaľuje trávenie a vstrebávanie. Pomalšie trávenie a vstrebávanie = dlhší pocit sýtosti = hlad prichádza neskôr = kalorický (s)účet na konci dňa bude nižší. Hurá!?
Poznámka: všetky diéty, prostriedky a odporúčania, ktoré nabádajú k rýchlejšiemu tráveniu, sú nezmyselné! Čím rýchlejšie strávite to, čo ste zjedli o ôsmej ráno, tým skôr už o desiatej zjete twix, miňonky, snickers alebo aspoň vypijete pohár umelého sladkého džúsu. (Ovocie si, samozrejme, pokojne dajte.)
Niektoré potraviny, baktérie, vírusy, stres, neznášanlivosť (intolerancia) potravín a alergie vyvolávajú zápal sliznice vášho čreva. Ak je tá dôležitá vrstva buniek v čreve zapálená, má to minimálne dva negatívne dôsledky:
Záver:
Dom, ktorý má upchaté kanalizačné potrubie, začne veľmi rýchlo a veľmi silno zapáchať – hrozí havária. Stolica primeranej konzistencie a farby jeden- až trikrát za deň je dôkazom, že hygiena vášho čreva je v poriadku.
Čo potrebujete:
Čo nepotrebujete:
Tu sme na tom konci tráviaceho systému, kam sa nikomu z nás za normálnych okolností nechce. Ak ste však nechali všetko prísť sem bez toho, aby ste využili aspoň štyri zo svojich airbagov proti prejedaniu, tak na dnes to s vašim chudnutím asi nebude ideálne, ale už zajtra môže byť všetko inak, no nie?
Úryvky sú uverejnené so súhlasom autora knihy Dr. Igora Bukovského: ”Plán B: manuál zdravého chudnutia”.