06.09.2022 • 10 minút na prečítanie

Tuberkulóza je vo svete prvýkrát po niekoľkých desaťročiach opäť na vzostupe

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Tuberkulóza (TBC) je infekčným ochorením, ktoré zasahuje zväčša pľúca. Medzi európske krajiny s najvyšším počtom pacientov s TBC patria Ukrajina a Rumunsko. Podľa Národného registra pacientov s tuberkulózou (v správe Národného centra zdravotníckych informácií; údaje sú spracúvané v spolupráci s Národným ústavom tuberkulózy pľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie vo Vyšných Hágoch) bolo v roku 2020 zaznamenaných na Slovensku spolu 158 prípadov TBC, čo predstavuje necelé tri prípady na 100-tisíc obyvateľov (na Ukrajine je to až 77 prípadov na 100-tisíc obyvateľov ročne). Najvyššia chorobnosť bola vo vekových kategóriách nad 80 rokov a potom u najmenších detí do 4 rokov. Starí ľudia sa často nakazili už pred mnohými rokmi, no choroba u nich prepukla až v neskoršom veku vplyvom oslabeného imunitného systému.

Čo je tuberkulóza 

Ide o infekčné ochorenie, ktoré zvyčajne napáda pľúca. Môže však postihnúť ktorýkoľvek orgán. Šíri sa vzdušnou cestou. Ak má pacient tuberkulózu dýchacích ciest, môže šíriť choroboplodné zárodky kašľom, kýchaním, spevom alebo aj pri obyčajnej reči. Ktokoľvek vdýchne tieto zárodky, môže sa infikovať. Táto infekcia je teda najčastejšie spúšťaná inhaláciou infikovanej kvapôčky veľkosti 1 – 5 μm, ktorá obsahuje Mycobacterium tuberculosis, ktoré sú expektorované pacientmi s aktívnou pľúcnou tuberkulózou, typicky, keď pacient kašle. Mykobaktérie sú mikroorganizmy na rozhraní medzi vyššie organizovanou živou hmotou, ako sú huby a plesne a pravými baktériami charakterizovanými jednoduchou štruktúrou, ako sú napríklad tyčinky, koky a pod. Podľa toho vznikol aj ich názov, z gréckeho slova mycos = plesne a bacterium = tyčinka. Označujeme ich ako acidorezistentné. Vďaka týmto vlastnostiam vedia – v porovnaní s inými baktériami – pomerne dlho prežívať v slabých roztokoch kyselín, lúhu a alkoholov a aj v niektorých dezinfekčných roztokoch.  

Dôležité je rozlišovať nákazu tuberkulózou a samotné ochorenie. Každý, kto je nakazený, má v tele tuberkulózne zárodky. U niekoho obranné mechanizmy dokážu zárodky potlačiť a k ochoreniu nedôjde. U iných sú obranné mechanizmy nedostatočné a ochorie (predpokladá sa, že je to 10 % nakazených). Je nevyhnutné, aby sa tuberkulózny pacient čo najskôr dostal k lekárovi a začal sa liečiť, aby tak neohrozoval seba ani ďalších ľudí. 

Niektoré skupiny sú pre mnoho príčin vystavené väčšiemu riziku, že ochorejú na tuberkulózu. Ide hlavne o ľudí v úzkom kontakte s tuberkulóznym pacientom, osoby s celkovo oslabeným organizmom a chorobami ako cukrovka, zaprášenie pľúc – silikóza, pacienti liečení dlhodobo kortikoidmi, podvyživené osoby, alkoholici, narkomani, zdravotnícki pracovníci pracujúci s tuberkulózou. Vo svete tvoria významnú skupinu aj pacienti s AIDS. V mnohých krajinách je práve vysoký výskyt AIDS vyvolávateľom novej epidémie tuberkulózy (juhovýchodná Ázia, Afrika). 

Autor: Kateryna Kon/Shutterstock

Tuberkulóza sa môže aj skrývať 

Niektorí ľudia sú nosičmi tuberkulóznych bacilov, ale nemajú prejavy infekcie. Tomuto stavu hovoríme latentná tuberkulózna infekcia. Môže pretrvávať dlhý čas – niekoľko rokov, kým prepukne do aktívnej formy infekcie. Spustí ju nejaké ochorenie (cukrovka, nádor), ale napríklad aj veľká psychická záťaž. 

Prenos ochorenia a jeho príznaky 

Najčastejším zdrojom nákazy pre človeka je človek, ktorý má takú formu tuberkulózy, pri ktorej vylučuje do prostredia živé baktérie. Sú to prevažne chorí s pľúcnou TBC a baktérie sa nachádzajú v pľúcnom sekréte – v spúte. K prenosu nákazy dochádza inhalačnou cestou prípadne kontaktom s infekčným materiálom pri porušení celistvosti kože. Zriedkavejším zdrojom sú choré zvieratá alebo vtáky, veľmi vzácne sú iné zdroje nákazy. 

„Ak sa ochorenie nelieči, pokročilými neskoršími príznakmi, vedúcimi prípadne až k smrti, sú vykašliavanie až chrlenie krvi, dýchavica až dychové zlyhávanie v dôsledku zničenia a nenávratnej straty pľúcneho tkaniva,“ vysvetľuje docent MUDr. Pavol Joppa, PhD., prednosta Kliniky pneumológie a ftizeológie Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach a LF UPJŠ Košice.  

Možnosti liečby a prognóza 

Diagnostický postup pri tuberkulóze sa opiera o dôkladnú anamnézu, zhodnotenie epidemiologickej situácie, klinické vyšetrenie, o zobrazovacie metódy ako RTG prípadne CT vyšetrenie, o mikrobiologické vyšetrenia, endoskopické vyšetrenia, histologické vyšetrenie. Cieľom liečby je vyliečenie chorého, prevencia neskorých následkov a úmrtia, prevencia opakovania choroby a zamedzenie prenosu TBC na osoby, ktoré boli alebo sú v kontakte s chorým. 

„Okrem bežných režimových opatrení a správnej výživy sú hlavným prostriedkom liečby lieky – antituberkulotická liečba, ktoré zastavujú rast tuberkulóznych bacilov a usmrcujú ich. Používajú sa vždy v kombinácii. V závislosti od fázy ochorenia a dovtedajšej liečby sa podáva dvoj až päťkombinácia liekov. Pri nekomplikovanom priebehu a disciplinovanom dodržiavaní liečebného režimu trvá liečba najmenej 6 mesiacov. V prípade prerušenia liečby, recidívy ochorenia alebo infekcie kmeňom s rezistenciou na niektoré z liečiv sa však môže výraznejšie predĺžiť, niekedy aj na viac ako rok alebo dva,“ pripomína prednosta.   

Vakcinácia ustúpila 

Na Slovensku sa ako plošné očkovanie začala vakcinácia BCG (oslabenou formou mikróbu) v roku 1953, očkovali sa novorodenci najneskôr do šiesteho týždňa veku, preočkovanie negatívnych detí sa redukovalo na revakcináciu v jedenástom roku veku. Mnohými štúdiami sa neskôr ukázala ako neopodstatnená, v roku 2010 bola zrušená a o dva roky neskôr pre dobrú epidemiologickú situáciu bolo celoplošné očkovanie novorodencov ukončené. Neznamená to úplný zánik BCG vakcinácie na Slovensku, očkovanie proti TBC je stále dostupné. Tak ako v minulosti sa aj v súčasnosti naďalej očkujú deti v kontakte s TBC ochorením s negatívnymi výsledkami  a nálezom na röntgene pľúc a tiež novorodenci, prepúšťaní do rodiny so známym výskytom tuberkulózy. 

Autor: Creativa Images/Shutterstock

Výzvou je potreba eliminovať ochorenie 

Aj keď v súčasnosti zaznamenávame klesajúci trend výskytu tuberkulózy a európsky región patrí v porovnaní s ostatným svetom k oblastiam s nízkym výskytom TBC,  v žiadnom prípade nemožno toto ochorenie podceniť a je potrebné motivovať odbornú aj laickú verejnosť k neustávajúcemu boju s ním. To je aj dôvod, prečo WHO podporuje krajiny v snahe pomôcť chudobným a marginalizovaným skupinám. Boj proti tuberkulóze si dnes vyžaduje bojovať proti HIV, antimikrobiálnej rezistencii, chudobe a podvýžive i COVID-19. Vysoká miera multirezistentnej TBC a šírenie u zraniteľných skupín obyvateľstva ako sú bezdomovci, ľudia závislí od drog či migranti z krajín s vysokým počtom tuberkulózy naďalej sťažujú elimináciu tohto ochorenia. 

Súčasná migrácia ľudí z Ukrajiny potenciálne môže predstavovať zvýšené riziko TBC u nás. Výskyt TBC u nášho východného suseda je približne dvadsaťnásobne vyšší ako u nás. Nemalým problémom je aj výrazne vyšší výskyt infekcie HIV na Ukrajine a teda i koinfekcie obomi patogénmi. Takisto aj výskyt liekovej rezistencie je na Ukrajine vysoký, odhadom každý piaty nakazený je nositeľom rezistentného kmeňa, teda takého, ktorý nereaguje na bežnú liečbu. Ale ani na Ukrajine nie je distribúcia nákazy rovnomerná, pričom práve v západných oblastiach susediacich s nami, je relatívne lepšia oproti východu krajiny. 

Niekoľko čísel 

Hoci sa za posledných sto rokov výskyt tuberkulózy dramaticky znížil, predstavuje stále výraznú hrozbu pre verejné zdravie v európskom regióne. V roku 2017 bolo zaznamenaných 55 337 prípadov tuberkulózy v krajinách EÚ (chorobnosť 10,7/100 000 obyvateľov). Medzi krajinami však existujú veľké rozdiely – od miery notifikácie 3,4/100 000 obyvateľov na Islande až po 83,5/100 000 obyvateľov v Rumunsku.  

Na Slovensku je dnes situácia stabilizovaná, priaznivá a plne pod kontrolou s trendom poklesu. V roku 2018 bolo do Národného registra TBC nahlásených 281 prípadov (chorobnosť 5,18/100 000 obyvateľov), vlani sme evidovali len 150 prípadov. Rozloženie výskytu TBC na Slovensku však nie je rovnomerné. Najvyššia miera je vo východoslovenských regiónoch, kde ohniská nákazy predstavujú osady obyvateľov z marginalizovaných komunít. 

Tuberkulóza je liečiteľné ochorenie, ale ak sa na chorobu nemyslí a pacienti prídu s ťažkými postihnutiami pľúc alebo iných orgánov neskoro, môžu aj zomrieť. Mali ju aj takí známi ľudia ako cisárovná Sissi, Fryderyk Chopin, Anton Pavlovič Čechov, Jiří Wolker, Andrej Sládkovič, Vladimír Roy, Fraňo Kráľ či dnes Nelson Mandela…  

V tomto článku boli použité nasledujúce zdroje:

Tuberkulóza stále známy nepriateľ

Tuberkulóza

Tuberkuloza

Tuberkulóza o ochorení

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
dýchavičnosťpľúcatuberkulózavykašliavanie krvi