12.06.2019 • 5 minút na prečítanie

Únava

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Únava (Fatigue) je všeobecne definovaná ako pocit nedostatku energie a motivácie, ktorá môže byť fyzická, duševná alebo spojením oboch. Únavu nemožno zamieňať s ospalosťou, avšak túžba spať môže byť sprevádzaná únavou. Apatia je pocit ľahostajnosti, ktorý môže únavu sprevádzať, alebo môže existovať nezávisle. Okrem toho jednotlivci často opisujú únavu prostredníctvom iných pojmov, vrátane termínov únavný, unavený, vyčerpaný, malátny, pocit nedostatočnej energie.

Na rozdiel od únavy, ktorá sa vyskytuje pri niektorých ochoreniach a syndrómoch, normálna únava u zdravých jedincov väčšinou zmizne v priebehu niekoľkých hodín až jedného dňa, keď je fyzická alebo duševná činnosť znížená. Únavu môžeme často sledovať ako bežnú reakciu na jedlo, zvlášť po veľkých dávkach, čo môže trvať 30 minút až niekoľko hodín. Okrem mnohých príznakov pripisovaných únave existujú ďalšie problémy s terminológiou používanou pri opise únavy. Existuje niekoľko „únavových syndrómov”, ktoré sa občas objavujú v lekárskej literatúre. Medzi najčastejšie pozorované patria syndróm chronickej únavy (Epstein-Barr) a syndróm únavy po vírusovej infekcii (napríklad adrenálnej únavy).

Vznik a príčiny

Pri väčšine ochorení, ktoré človek pozná, je častým znakom únava a malátnosť. Navyše únava sa môže objaviť aj u zdravých jedincov ako normálna reakcia na telesnú a duševnú námahu. Normálna únava sa však môže stať abnormálnou, ak sa stane chronickou, extrémnou alebo predĺženou. Zvyčajne k tomu dochádza, keď človek zažíva chronickú alebo dlhodobú fyzickú či psychickú námahu. Napríklad nezvyčajne ťažká telesná alebo duševná námaha v priebehu jedného dňa môže mať za následok normálnu únavu, ktorá môže trvať približne jeden deň alebo viac, v závislosti od úrovne námahy. Denná nezvyčajne namáhavá fyzická a duševná práca môže viesť k predĺženej únave (dlhšie než 24 – 48 hodín). Taká situácia sa môže vyvinúť do abnormálnej únavy.

Príznaky

Prejavy únavy sa dajú zhrnúť do nasledujúcich bodov: postnámahová malátnosť, spánok, ktorý nám neprináša regeneráciu, zhoršená pamäť alebo koncentrácia, bolesť svalov, bolesť v niekoľkých kĺboch bez začervenania alebo opuchu, cervikálne alebo axilárne lymfatické uzliny, bolesť krku alebo hlavy.Únava však môže mať prapríčinu aj v bežných ochoreniach alebo pri nesprávnom životnom štýle, ktoré môžu vyústiť až do chronickej únavy. Ide o nasledujúce ochorenia:

Metabolické:(endokrinné) anémie, hypotyreóza, diabetes, abnormality elektrolytov, ochorenia obličiek, choroby pečene.

Infekčné:infekčná mononukleóza, hepatitída, tuberkulóza, HIV+, chrípka, malária a mnoho ďalších infekčných ochorení.

Duševné zdravie:depresie, úzkosť, zneužívanie drog, zneužívanie alkoholu, poruchy príjmu potravy (bulímia, anorexia), smútok.

Srdcové a pľúcne:mestnavé zlyhanie srdca, ischemická choroba srdca, chlopňové ochorenia srdca, chronická obštrukčná choroba srdca (COPD), astma, arytmia, zápal pľúc.

Lieky:antidepresíva, lieky proti úzkosti, sedatíva, lieky a stiahnutie liekov, antihistaminiká, steroidy, niektoré lieky na krvný tlak.

Problémy so spánkom:spánkové apnoe, refluxná ezofagitída, nespavosť, narkolepsia, práca na zmeny alebo zmena pracovných zmien, tehotenstvo, ďalšie nočné hodiny v „práci“.

Ostatné:rakovina, reumatologické ochorenia, ako je reumatoidná artritída a systémový lupus, syndróm chronickej únavy, normálna svalová námaha, obezita, chemoterapia, radiačné terapie.

Diagnostika

Všetky tieto aspekty ovplyvňujú konečnú diagnózu. Lekár vykoná fyzické vyšetrenie so zameraním na vitálne znaky pacienta (hmotnosť, krvný tlak, srdcová frekvencia, teplota, rýchlosť dýchania). V závislosti od potenciálnej príčiny únavy lekár môže pacientovi odporučiť niektoré z testov (CT, EKG). Konečná diagnóza naozaj závisí od zistení prapôvodnej príčiny únavy, čo je určené celou škálou pozorovaní, testov, fyzikálnych skúšok, ale aj osobných pocitov pacienta. Pri identifikácii tohto problému je napríklad potrebné klásť si množstvo otázok, napríklad:

Aký kvalitný život vediem? V akom emočnom stave sa nachádzam? Zvyšuje sa úroveň únavy v priebehu dňa? Prebúdzam sa odpočinutý alebo unavený? Vyskytuje sa únava v pravidelných cykloch? Je možné zaznamenať kvalitu a dĺžku spánku? Koľkokrát sa prebudím v priebehu spánku? Koľko spánku získam? Som schopný spať? Cvičím pravidelne? Mám v živote nové stresory? Ako sa stravujem? Mám vysoký príjem kávy, cukru alebo jedla?

Pre jasnejšiu diagnostiku únavy je potrebné, aby človek trpiaci únavou aj lekár spolu strávili dlhší čas, aby lekár mohol pozorovať jednotlivé symptómy skutočnej únavy. Ak by bola diagnostikovaná, mali by byť preskúmané všetky súvisiace príznaky, ktoré môžu únavu sprevádzať.

Liečba

Liečba únavy závisí od príčiny. Niektoré liečebné postupy zahrňujú lieky, antibiotiká, vitamíny, cvičenie, ale vo veľkej väčšine prípadov zmenu životného štýlu.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
hlavamalátnosťslabá koncentráciaúnavazmätenosť