Vitamíny a minerály sú látky, ktoré organizmus potrebuje popri základných zložkách potravy (bielkoviny, tuky, cukry) na zabezpečenie správneho rastu, metabolizmu a udržania zdravia. Telo tieto látky získava priamo z potravy, ale v niektorých prípadoch je nutné prijímať ich vo forme doplnkov výživy.
Vitamíny sú organické zlúčeniny exogénneho pôvodu. To znamená, že organizmus ich nedokáže sám syntetizovať a musí ich prijímať z potravy. Aj keď preň nie sú potrebné ako stavebné jednotky ani ako zdroj energie, ich význam je obrovský. Pôsobia už v malých koncentráciách ako látky, ktoré urýchľujú priebeh chemických reakcií v tele pri prevencii chorôb, ako aj v rámci mnohých iných procesov.
Vitamíny delíme na:
Vitamíny tejto skupiny sú bežne rozpustné vo vode a ak by ste ich prijali nadbytok, vymočíte ich. Na rozdiel od vitamínov rozpustných v tukoch, ktoré sa ukladajú v tukových tkanivách a pečeni, sa hydrofilné rýchlo vstrebávajú do krvného obehu a neukladajú v tele na dlhšie obdobie.
Pomáha telu využívať glukózu, ktorá predstavuje hlavný zdroj energie pre vaše bunky. Bez dostatočného množstva vitamínu B1 môžete byť viac unavení, a to kvôli zníženej efektivite spracovania glukózy v organizme. Tiamín podporuje tiež nervový systém a vašu celkovú duševnú pohodu.
Zúčastňuje sa na metabolizme bielkovín a tukov a je dôležitý pre zdravie pokožky, očí a slizníc. Pomáha pri prevencii a liečbe problémov, ako sú zápaly očí či suchá koža.
Kde sa vitamín B2 nachádza?
Ako väčšina vitamínov skupiny B, niacín takisto napomáha pri metabolizme sacharidov, tukov a bielkovín a zlepšuje funkciu nervového systému. Zohráva významnú úlohu aj pri prevencii psychických ťažkostí, ako sú zmätenosť a depresie.
Vitamín B5 je súčasťou energetického metabolizmu v procese získavania energie pre bunky. Je kľúčový pre tvorbu koenzýmu A, ktorý sa využíva pri mnohých biochemických reakciách v tele. Je osožný aj pri liečbe akné a hojení rán.
Reguluje metabolizmus bielkovín a aminokyselín. Asistuje pri ich štiepení a pretavovaní do formy, ktorá je pre organizmus využiteľná.
Na čo sa pyridoxín používa? Zúčastňuje sa na tvorbe neurotransmiterov, čím sa spolupodieľa na správnej funkcii nervového systému.
Biotín je známy tým, že podporuje zdravie pokožky, vlasov a nechtov. Pomáha pri tvorbe keratínu, ktorý je ako základná bielkovina obsiahnutý v pokožke, vlasoch a nechtoch. Jeho nedostatok vedie k vypadávaniu vlasov, krehkým nechtom a kožným problémom.
Je dôležitý pre tvorbu DNA, podporuje totiž rast buniek, najmä počas tehotenstva. Suplementácia kyseliny listovej je podstatná hlavne pred otehotnením, pretože má kľúčovú úlohu pri vývoji plodu, predovšetkým v prvých týždňoch gravidity, kedy sa vytvárajú základné štruktúry nervového systému dieťatka.
Podieľa sa na tvorbe červených krviniek a správnej funkcii nervového systému, keďže udržuje myelín (obal nervových vlákien), a tým zabezpečuje normálne vedenie vzruchov. Vitamín B12 rovnako pomáha regulovať hladinu homocysteínu v krvi.
Vysoké hladiny homocysteínu sú spojené s vyšším rizikom srdcových ochorení, mŕtvice a iných kardiovaskulárnych problémov.
Posilňuje imunitný systém, podporuje tvorbu kolagénu a zdravie pokožky, slizníc a ďasien, pričom zlepšuje i vstrebávanie železa. Nedostatok vitamínu C sa prejavuje krvácaním ďasien a zvýšenou chorobnosťou.
Tento druh sa nazýva aj ako lipozomálne vitamíny. Ak ich chcete doplniť vo forme tabletiek, je dôležité dbať na to, aby ste ich prijali až po jedle. Inak ako v tuku sa nerozpustia, takže ak si ich vezmete nalačno, telo ich nevyužije.
Podporuje zdravie očí a obnovu kožných buniek a pomáha pri liečbe rôznych kožných problémov. Vitamín A je antioxidant a zabezpečuje tak ochranu buniek pred radikálmi, ktoré sa vo vašom tele prirodzene vytvárajú.
Podporuje vstrebávanie vápnika a fosforu, je dôležitý pre zdravie kostí a imunitu. Dopĺňanie vitamínu D je obzvlášť podstatné v zimných mesiacoch. V lete sa tvorí priamo v tele zo slnečných lúčov, vďaka čomu ho máme dostatok.
Nedostatok vitamínu D môže spôsobiť zvýšenú lámavosť a zmäkčovanie kostí.
Antioxidant, ktorý bunky chráni pred poškodením a podporuje zdravie pokožky. Vitamín E pomáha spomaľovať starnutie buniek.
Vitamín K1 je nevyhnutný pre tvorbu koagulačných faktorov (proteínov potrebných na zrážanie krvi). Nedostatok vitamínu K spôsobuje, že sa krv nedokáže efektívne zrážať, čo vedie k problémom so zastavením krvácania.
Vitamín K je teda zásadný pre správne hojenie rán a prevenciu nadmerného krvácania. Vitamín K2 je najdostupnejší vo fermentovaných potravinách a je spájaný so zdravím a pevnosťou zubov.
Minerálne látky sú nevyhnutné pre zdravie vášho tela, predstavujú približne 4 % jeho celkovej hmotnosti. Sú súčasťou hormónov a enzýmov, zúčastňujú sa na výstavbe tkanív, kostí a zubov, vo forme rozpustených solí regulujú zloženie telesných tekutín a udržiavajú stálosť vnútorného prostredia.
Minerálne látky sa delia podľa množstva, v akom sú prijímané, na:
Spoločne s fosforom patrí k základným minerálom dôležitým pre zdravie kostí a zubov, podieľa sa na zrážaní krvi a správnej funkcii svalov. V organizme je regulovaný hormónmi, pričom jeho nedostatok vedie k vážnemu ochoreniu – tetánii.
Zmeny v koncentrácii vápnika v krvi zapríčiňujú poruchy srdcového rytmu.
Zvyčajne nie je potrebné dopĺňať ho nadmerne, pokiaľ máte vyváženú stravu a zároveň sa u vás neprejavujú zdravotné problémy, ako je rednutie kostí alebo už diagnostikovaná tetánia.
Je dôležité pre tvorbu hemoglobínu, ktorý prenáša kyslík v krvi. Nedostatok železa vyúsťuje do chudokrvnosti – anémie. Na to, aby sa železo správne vstrebávalo, je potrebný vitamín C.
Draslík patrí k najdôležitejším minerálom v ľudskom tele. Spoločne so sodíkom v ňom reguluje objem tekutín, ako aj krvný tlak, pričom podporuje i správnu funkciu svalov a nervov. Jeho dysbalancia máva na svedomí arytmiu.
Sodík je hlavným minerálom prítomným v krvi. Reguluje objem telesných tekutín, prenos nervových signálov a správne pH krvi. Keď je hladina sodíka vysoká, telo zadržiava viac vody, čo môže viesť k zvýšenému objemu krvi, a tým aj k vysokému krvnému tlaku.
Odporúčaná denná dávka:do 2,3 g denne, čo zodpovedá približne 1 čajovej lyžičke soli, u ľudí s hypertenziou (vysoký krvný tlak) maximálne 1,5 g
Podporuje nervový systém a svalovú funkciu a pomáha regulovať krvný tlak. Horčík je výborným pomocníkom pri prevencii svalových kŕčov.
Fosfor patrí k základným stavebným zložkám kostí a zubov a zabezpečuje tvorbu energie v bunkách, kde sa podieľa na energetickom metabolizme.
Podporuje funkciu imunitného systému, hojenie rán, tvorbu bielkovín a DNA.
Antioxidant, chráni bunky pred poškodením, podporuje imunitný systém.
Obsah na Lekar.sk vychádza z aktuálnych vedeckých poznatkov a konzultácií s odborníkmi. Použili sme nasledovné zdroje