04.07.2019 • 3 minút na prečítanie

Vykĺbenie lakťa

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Lakeť sa vykĺbi v situácii, keď sa jeho kosti v dôsledku úrazu dostanú do chybnej pozície. Je to pomerne častý druh poranenia, najmä u detí. Typicky k nemu dochádza pri páde na ruku vystretú v lakti. Sprevádzajú ho zlomeniny kostí a poranenia väzov, ktoré spevňujú kĺb. Vykĺbenie spôsobuje bolesť, opuch a zmenu normálneho tvaru kĺba. Liečba tohto stavu by mala byť čo najrýchlejšia a vždy zverená do starostlivosti lekára.

Vznik a príčiny

Lakeť je kĺb hornej končatiny, ktorý spája predlaktie s ramennou kosťou. Predlaktie tvoria dve kosti – vretenná a lakťová. V niektorých situáciách sa môžu kosti kĺba jedna od druhej násilne oddialiť. Často sa tak poškodia okolité väzy, cievy a nervy a môžu sa vyskytnúť vážne komplikácie.

U dospelých je najbežnejšou príčinou vykĺbenia lakťa pád. Nebezpečné je hlavne dopadnutie na ruky vystreté v lakti. V takom prípade je riziko násilného rozpojenia kostí z kĺbového spojenia. Vykĺbenie býva aj častým následkom dopravných nehôd.

U detí je práve lakeť tá časť tela, v ktorej najčastejšie dochádza k vykĺbeniu. Typickým mechanizmom je ťah za vystreté horné končatiny, príkladom je dvíhanie detí za ruky.

Príznaky

Vykĺbenie sa prejavuje náhle vzniknutou prudkou bolesťou a zmenou tvaru kĺba. Lakeť má výrazne obmedzenú pohyblivosť, jeho ohýbanie aj vystieranie sú v tejto situácii nemožné. Kĺb býva opuchnutý a na dotyk veľmi citlivý. V oblasti sa môže vytvoriť krvná podliatina (modrina).

Pri vykĺbení lakťa občas bývajú poškodené blízke tkanivá a štruktúry. Nervy prechádzajúce oblasťou môžu byť pricviknuté medzi kosti. Spôsobí to mravčenie ruky a iné poruchy citlivosti na predlaktí a ruke. V iných prípadoch sa môžu poškodiť krvné cievy, ktoré vyživujú hornú končatinu. To môže vyvolať extrémnu bolesť a spôsobiť nezvratné poškodenie ruky. Preto by sa malo vykĺbenie čo najskôr zveriť do rúk odborných lekárov a správne liečiť.

Diagnostika

Stanovenie diagnózy väčšinou nebýva problémom. V priebehu vyšetrenia chirurg alebo ortopéd vyšetria hornú končatinu. Všímajú si pri tom bolestivosť, zmenu rozsahu pohybov a deformáciu kĺba. Bežnou súčasťou je RTG vyšetrenie lakťa.

Liečba

Niektoré typy vykĺbenia sa do pôvodnej polohy upravia samy. Vo väčšine prípadov je však nutné upravenie polohy kostí odborníkom. Obnovenie normálneho tvaru kĺba sa najčastejšie robí pomocou sadry. Vzhľadom na hroziace komplikácie by liečba vždy mala byť čo najrýchlejšia. Okrem toho lekár môže odporučiť lieky proti bolesti s protizápalovým účinkom (napríklad ibuprofen). Zmierňujú bolesť a zmenšujú zápal v poškodenej oblasti. V niektorých prípadoch môže byť jediným účinným postupom operačná liečba.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
bolesť kĺbovlakeťopuchnutiepodliatiny