27.09.2023 • 7 minút na prečítanie

7 faktorov, ktoré môžu spôsobovať tŕpnutie rúk

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Tŕpnutie rúk sa môže skončiť až na operačnom stole, najmä ak ním trpíte v noci. Signalizuje aj syndróm karpálneho tunela.

Prečo vzniká tŕpnutie rúk 

Tŕpnutie rúk, mravčenie, brnenie v rukách alebo odborne parestézia, môže byť len prechodný a neškodný stav. Môže vznikať v dôsledku námahy, pri obmedzení prietoku krvi do ruky (napríklad ak si ju v noci priľahnete), pri problémoch s chrbticou či pri nedostatku niektorých vitamínov a minerálov. Tŕpnutie môžu sprevádzať aj ďalšie príznaky, ako je bolesť, svrbenie ruky či úbytok svalov. Ak však pretrváva alebo sa tŕpnutie rúk objavuje v noci, mali by ste tento problém začať riešiť. 

Medzi faktory, ktoré vedú k tŕpnutiu, patrí:

  • nedostatok vitamínov – B1, B3, B6, B12, E
  • nerovnováha minerálov
  • úžinové syndrómy (útlak nervu spôsobený námahou, poranením, tumorom)
  • ochorenia štítnej žľazy, cukrovka
  • nedostatočný prísun kyslíka

7 možných príčin vzniku tŕpnutia rúk

To, že vám tŕpnu ruky, môže byť s veľkou pravdepodobnosťou spôsobené vznikom tzv. úžinových syndrómov. Vznikajú v prípade, ak je nerv stlačený v niektorom z viacerých zúžených miest vnútri ruky. Tieto miesta sa volajú úžiny a vytvárajú ich prirodzene svaly, šľachy a kosti, pomedzi ktoré nerv prechádza. 

1. Tŕpnutie rúk v noci a syndróm karpálneho tunela

Najčastejším a najznámejším úžinovým syndrómom je syndróm karpálneho tunela. Medzi hlavné príznaky tohto ochorenia patrí práve tŕpnutie rúk, ktoré sa objavuje najmä v noci, ale aj počas dňa, mravčenie, porucha citlivosti rúk a bolesť (taktiež sa typicky objavuje počas spánku). 

Tlak, ktorý je v tomto prípade vyvíjaný na stredový nerv (nervus medianus), spôsobuje jeho dráždenie, ktoré človek pociťuje ako tŕpnutie rúk. Úľavu od tŕpnutia a bolesti pacientom prináša potriasanie rukou.

Bolesť a tŕpnutie v noci, syndróm karpálneho tunela
odrinasile/shutterstock.com

Tŕpnutie rúk pri syndróme karpálneho tunela zažívajú najmä ľudia, ktorí pracujú manuálne. Častejšie sa to týka mužského pohlavia. Dlhodobé, opakované a rovnaké pohyby rukou, používanie rôznych nástrojov či prístrojov (napr. píla, zbíjačka, ale aj skrutkovač či počítačová myš) spôsobí opuch okolitých štruktúr a následne tlak na nerv. 

Syndróm karpálneho tunela vyžaduje v závažných prípadoch chirurgickú liečbu. Preto ak pociťujete uvedené príznaky a ak sa u vás objavujú epizódy tŕpnutia, mali by ste lekára vyhľadať čo najskôr. Viac o syndróme karpálneho tunela si môžete prečítať v našom článku

2. Tŕpnutie rúk počas spánku alebo ráno

Ak sa v noci či ráno zobudíte s pocitom stŕpnutej ruky alebo ak máte dokonca pocit, že si ju necítite, máte pocit, akoby bola cudzia, a nedeje sa to pravidelne, nemusíte sa obávať. Dobrou správou je, že tento stav je pravdepodobne len dočasný a akonáhle rukou pohýbete, ustúpi. Je totiž možné, že ste si v spánku  ruku len priľahli. Priľahnutie spôsobí dočasné zhoršenie prúdenia krvi v ruke. 

Predstavte si, že ste stúpili na hadicu a prerušili v nej prúdenie vody. Rovnako tak sa preruší prietok krvi v priľahnutej ruke. Ak sa k nervom dostane málo krvi, majú málo kyslíka a začnú dávať telu signály v podobe tŕpnutia ruky. Aby sa tento stav neopakoval, dajte si pozor, aby ste na ruke počas noci neležali, nemali ju pod hlavou, ani voľne visiacu z postele. 

Zaľahnutá ruka, mravčenie, brnenie v ruke
Hananeko_Studio/shutterstock.com

3. Tŕpnutie rúk „z chrbta“

Ďalším dôvodom, prečo vám môžu tŕpnuť končatiny, je posunutie medzistavcových platničiek v krčnej chrbtici. Práve krčná chrbtica je oblasť, z ktorej vystupujú nervy z miechy a vedú až do špičiek prstov na rukách. Ak sa nerv poškodí alebo utlačí ešte „na začiatku“ tejto cesty (teda v krčnej chrbtici – napríklad vplyvom vysunutej platničky), vznikne bolesť a pocity tŕpnutia v rámci celej ruky. 

V takomto prípade trvá tŕpnutie aj niekoľko dní a opakovane sa vracia. Ak vás trápi tŕpnutie rúk aj nôh naraz, pôvod týchto ťažkostí je pravdepodobne v chrbtici. Takýto stav je nutné konzultovať s ošetrujúcim lekárom, ktorý vás následne odošle k neurológovi na odborné neurologické vyšetrenie. Liečba závisí od závažnosti vašich problémov. 

4. Tŕpnutie rúk pri pití alkoholu

Jednou z príčin vzniku tŕpnutia môže byť aj nadmerné pitie alkoholu. Alkohol totiž vo veľkej miere poškodzuje nervovú sústavu. Zvýšený príjem alkoholu je tiež zodpovedný za nedostatočne vysoké hladiny vitamínov či minerálov, ktoré nervy potrebujú pre svoje správne fungovanie. U ľudí, ktorí pijú alkohol, sa preto môže objaviť tŕpnutie rúk. 

Krčná chrbtica, vyskočená platnička, bolesť krku, tŕpnutie
staras/shutterstock.com

5. Tŕpnutie rúk a tehotenstvo 

Príčinou tŕpnutia rúk môže byť aj tehotenstvo. Ženské telo sa počas neho výrazne mení a dochádza tiež k zmene spotreby jednotlivých vitamínov a minerálov, ktoré sú dôležité pre správnu funkciu nervovej sústavy. Budúce mamičky môžu mať najmä nedostatok horčíka a vápnikavitamínov z B skupiny.

Pokiaľ sa tŕpnutie rúk objavilo až počas tehotenstva, je veľmi pravdepodobné, že spolu s ním aj ustúpi. A to do niekoľkých týždňov. Tehotné dámy by mali dbať na pestrosť stravy a s lekárom sa poradiť o prípadnom užívaní vitamínových doplnkov. 

6. Tŕpnutie rúk po pôrode

V prípade, že tŕpnutie rúk ani po pôrode nezmizne, je potrebné myslieť aj na ďalšie príčiny. Pretrvávajúce tŕpnutie môže byť spôsobené napríklad anémiou. Pri anémii je v krvi nedostatok červeného krvného farbiva (hemoglobínu). Toto farbivo je zodpovedné za prenos kyslíka do celého tela, teda aj za prenos kyslíka k nervom. Opäť sa opakuje situácia – nedostatok kyslíka pre nervy = signál v podobe tŕpnutia. Anémiu je možné zistiť z vyšetrenia krvného obrazu.

Ďalšou príčinou tŕpnutia rúk po pôrode môžu byť problémy so štítnou žľazou. Znížená funkcia štítnej žľazy sa taktiež spája so zníženým prísunom kyslíka a hladín vitamínov. V takom prípade je potrebné vyšetrenie u endokrinológa. 

7. Tŕpnutie rúk pri cukrovke

Necitlivosť a mravčenie končatín môžu spôsobiť aj metabolické ochorenia, akým je diabetes (cukrovka). Pomerne častou komplikáciou cukrovky je vznik periférnej neuropatie , teda poškodenia nervov. Tŕpnutie rúk sa pri cukrovke prejaví najskôr na nohách, neskôr postupuje smerom vyššie a prejaví sa tŕpnutím rúk. 

Prvá pomoc pri tŕpnutí rúk 

Ak vám tŕpnu ruky, prvou pomocou je potrasenie rukami a krátka „rozcvička“. Skúste ruky párkrát rozhýbať. Opíšte nimi vo vzduchu imaginárne menšie kruhy, najskôr v zápästí, potom v lakti aj v ramene. Stláčajte a uvoľňujte päste. Cieľom týchto pohybov je snaha ruku prekrviť. Ak tŕpnutie neustupuje, prípadne ak zažívate tento stav opakovane, povedzte o ňom svojmu lekárovi. 

Diagnostika tŕpnutia rúk

V rámci diagnostiky je potrebné nájsť príčinu, ktorá pocity tŕpnutia vyvoláva. Väčšinou tak urobí všeobecný lekár, ktorý pacienta vyšetruje sám (pomocou vyšetrení z krvi a fyzikálnymi vyšetreniami), alebo zdravotný stav pacienta rieši so špecialistami. Najčastejším spomedzi špecialistov je neurológ, nakoľko tŕpnutie rúk je neurologický príznak.

Neurológ má k dispozícii odborné neurologické vyšetrenia, špeciálne cviky a tiež zobrazovacie metódy (napríklad RTG, MR) či elektromyografické vyšetrenie, vďaka ktorému sa dozvie viac o fungovaní nervu. Po stanovení diagnózy lekár nastaví vhodnú liečbu.

Riešením karpálneho tunela môže byť znehybnenie
Ondrej_Novotny_92/shutterstock.com

Liečba tŕpnutia rúk

V niektorých prípadoch postačuje tzv. konzervatívna liečba. Pacient dostane lieky, vitamínové doplnky, kľudový režim či ortézu. Ďalšou možnosťou sú kortikosteroidové injekcie. Podávajú sa najmä v prípade, ak bol príčinou tŕpnutia syndróm karpálneho tunela.

Niektoré závažnejšie prípady tohto syndrómu však môžu vyžadovať až operačnú terapiu. Jej cieľom je uvoľnenie postihnutého nervu. Operácia je relatívne krátka a nenáročná, prebieha v režime jednodňovej chirurgie. Doba rekonvalescencie je veľmi individuálna. K tomu, aby sa pacient vrátil do pôvodného života, je nevyhnutná spolupráca s lekárom a vlastný záujem o pravidelnú rehabilitáciu.  

Liečba každého pacienta závisí od jeho zdravotného stavu, od priebehu a závažnosti jeho ochorenia. Preto sa u každého človeka môže líšiť. V prípade, že pociťujete tŕpnutie, brnenie, bolesť či akékoľvek opakované nepríjemné pocity v končatinách, neváhajte sa obrátiť na svojho lekára.

Pri písaní tohto článku boli použité tieto zdroje:

https://www.webmd.com/brain/tingling-in-hands-and-feet#091e9c5e8064dae4-1-2

https://spinecenterbr.com/numbness-and-tingling-when-to-worry/

https://www.healthline.com/health/numbness-and-tingling

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť rúkbolesť zápästianervysyndróm karpálneho tunelatŕpnutiezápästie