27.02.2020 • 5 minút na prečítanie

Ako zaručene schudnúť?

Zdravý život

V tomto článku sa dozviete

Diéty. Je ich veľké množstvo. Dukanova, paleo, ovocná, nulová, stredomorská, DASH. Váha ide spočiatku rýchlo dole. No rýchle chudnutie nie je pre organizmus vôbec zdravé. Spomalí sa pri ňom metabolizmus, človek sa cíti unavenejší a skôr či neskôr začne opäť priberať. Ak chcete naozaj schudnúť, zamyslite sa nielen nad svojou stravou, ale aj celkovou zmenou životného štýlu.

Diéty sľubujúce rýchle chudnutie sa na nás valia z každej strany. Vidíme ich na internete, v časopisoch, v obchode, v lekárni. Rýchle chudnutie pre organizmus nie je zdravé. Spomalí sa pri ňom metabolizmus, cítime sa unavenejší a skôr, či neskôr začneme opäť priberať (jojo efekt).

Najobľúbenejšie diéty. Sú naozaj také neškodné, ako sa na prvý pohľad zdá?

Dukanova diéta

Je nízkosacharidová diéta s vyšším obsahom bielkovín, pri ktorej sa chudne hlavne z tukov, nie zo svalov. Váha ide dolu pomerne rýchlo a nepociťujeme pri nej hlad. Po skončení úvodnej fázy si môžeme dovoliť jeden deň v týždni čokoľvek, na čo si zmyslíme. Prvý týždeň je veľmi radikálny, povolené sú len bielkoviny. V druhom sa pridáva zelenina, v treťom týždni jeden kus ovocia denne.

Telo je kvôli nedostatku vitamínov a sacharidov oslabené, môže mať prejavy nachladnutia, pripojí sa únava, bolesť hlavy, nevoľnosť a podráždenie. Nadmerné množstvo bielkovín môže viac zaťažovať obličky a srdcovo-cievny systém. Nevýhodou je jojo efekt po návrate na klasické stravovanie.

Paleo diéta

Diéta založená na podobnom jedle, aké mali ľudia v praveku. Takže je dovolené všetko, čo sa dalo uloviť (mäso), prípadne vypestovať (zelenina, ovocie). Vyhýba sa jedlu, ktoré bolo pripravované tepelnou úpravou. Opäť je založená na bielkovinovom základe.

Zakázané sú obilniny, strukoviny, nefermentované mliečne výrobky (mlieko, puding, plesnivý a tavený syr). Tieto však dodávajú telu vápnik, vlákninu, železo a vitamín B. Ich nedostatok môže mať za následok problémy s kĺbmi, anémiu a srdcovo-cievne ochorenia. Medzi nevhodné potraviny patrí aj cukor, rastlinné oleje, múka.

Ovocná diéta

Krátkodobá diéta, počas ktorej je telu dodávané len ovocie. Nevýhodou je, že sa do tela dostáva veľa sacharidov, obmedzené sú bielkoviny a tuky. Preto sa odporúča iba na krátky čas, maximálne na týždeň, prípadne ako očista organizmu.

Nulová diéta – hladovka

Je to najradikálnejší spôsob chudnutia. Zakazuje sa pri nej úplne všetko, počas niekoľkých dní, prípadne týždňov. Dochádza k obrovskému zníženiu hladiny cukru. Keďže telo potrebuje energiu, začne ju čerpať zo svalov a pečene. Svaly sú však ťažšie ako tuky, a tak začíname chudnúť rýchlo. Telo je však z nedostatku energie unavené. Nevýhodou je opätovné naberanie hmotnosti.

Pri nadmernom zaťažení pečene a obličiek môže dôjsť k poškodeniu zdravia. Z nedostatku vitamínov môžu začať vypadávať vlasy, pokožka stráca pružnosť, nechty sa lámu, z úst ide nepríjemný zápach.

Stredomorská diéta

Zložená prevažne z rýb alebo chudého mäsa, zeleniny, ovocia, orechov, čerstvého korenia a bylín. Odporúča sa pohárik červeného vína denne. Treba kontrolovať, aké veľké množstvá zjeme. Orechy majú veľký obsah tukov, preto ich nie je vhodné jesť vo veľkom množstve, navyše ich bielkoviny môžu vyvolať alergickú reakciu.

DASH diéta

Je to diéta, ktorá sa najviac podobá zdravotnému životnému štýlu. Vznikla vďaka doktorom z Národného inštitútu pre zdravé srdce, pľúca a krv v USA. Pôvodne bola nastavovaná pacientom s vyšším krvným tlakom. Počas prvej fázy (2 týždne) sa konzumuje iba zelenina s cieľom naštartovať metabolizmus.

Počas druhej fázy sa postupne pridávajú celozrnné potraviny a potraviny bohaté na bielkoviny. Tak ako pri každej diéte, zakázané sú určité potraviny (fast food, biele pečivo, sladené nápoje a sladkosti, cestoviny a alkohol). Aj tu však platí, že pri ich opätovnom nasadení do jedálnička zväčša dôjde k jojo efektu.

Čo je jojo efekt?

Jojo efekt je reakcia organizmu na navrátenie potravín do nášho jedálnička, ktoré sme v diétach vysadili. Preto naberáme rýchlejšie váhu späť a niekedy aj kilá navyše. Telo si robí rezervy na ďalšie prípadné hladovanie – diétovanie.

Nesprávne chudnutie nám okrem jojo efektu môže priniesť aj iné nepríjemnosti, ako sú poruchy trávenia, únavu, slabosť, bolesti hlavy, depresívnu náladu, myšlienky na jedlo a následné prejedanie sa, spomalený metabolizmus, stratu svalov.

Takže, ak chcete pribrať, držte diéty!

Ak však chcete naozaj schudnúť, treba sa zamyslieť nielen nad svojou stravou, ale aj celkovou zmenou životného štýlu.

Tu je niekoľko rád, ako si s nadváhou poradiť natrvalo:

  • jesť 4-5 x denne,
  • deň začať pohárom čistej vody, kvôli naštartovaniu metabolizmu,
  • pauzy medzi jedlami ba mali byť zhruba 2,5- 3 hodiny (nie viac),
  • na desiatu sa odporúča ovocie, krajec celozrenného chleba, jogurt,
  • strava by mala byť pestrá, bohatá na živiny, ktoré telo potrebuje,
  • polievky bez zápražky, namiesto príloh dávať k mäsu zeleninu,
  • na večeru niečo ľahšie, aby nebol organizmus na noc veľmi preťažený trávením,
  • dôležité sú tekutiny – 4 dcl vody na 10 kg váhy – ideálne nesladené vody, čaje,
  • netreba zabudnúť na pohyb (u starších ľudí prechádzka, prípadne práca na záhrade, u mladších šport) min. 3 x týždenne aspoň hodinu,
  • treba si vybrať pohyb, ktorý nás baví, aby sme sa do neho nemuseli nútiť,
  • nefajčiť, vyhýbať sa veľkým množstvám alkoholu,
  • dôležitý je aj spánok, aspoň 7- 8 hodín.

Chudnutie by sme mali brať ako životný štýl. Pretože keď sa raz rozhodneme schudnúť, je to dlhodobá cesta s potrebou lepšieho stravovania sa a pohybu. Dôležité je dodržiavať vyrovnaný príjem a výdaj energie.

Ak dodržíme všetky pravidlá, naša váha pôjde dolu, ani sa nenazdáme ako. Po čase si zvykneme na tento štýl stravovania. Keďže sú v ňom podchytené vitamíny, bielkoviny, tuky aj sacharidy, telo nepociťuje žiadnu potrebu dopĺňania. Šport nám dodáva energiu, aj dobrú náladu.

Redakcia portálu Lekar.sk
Zdravý život
diétanaberanie na hmotnostinadváhaobezitapohyb a športsrdcesvalyzdravá stravazdravý životný štýl